
Kryzys klimatyczny w polskiej sztuce – wykład Aleksandry Skrabek
Opis
Zmiany klimatyczne, wymieranie gatunków zwierząt i roślin, spowodowane działalnością człowieka, to najbardziej palące problemy współczesności. Rozwój cywilizacji od zawsze dokonywał się kosztem środowiska naturalnego i był znaczony niewymownym cierpieniem niezliczonej ilości zwierząt i bezpowrotnym unicestwieniem wielu ich gatunków. Artyści nie pozostają obojętni na barbarzyńską działalność człowieka zmierzającą do stopniowego podporządkowania sobie całej natury. Coraz częściej poruszają problem współistnienia człowieka i przyrody, także w przestrzeni miejskiej, gdzie te dwie siły koegzystują ze sobą i wywierają na siebie wzajemne wpływy. W swoich pracach odwołują się do różnorodnych zagadnień związanych ze środowiskiem: wymierania gatunków (Diana Lelonek), działalności człowieka wpływającej na krajobraz np. poprzez wycinkę drzew (Ludomir Franczak), nadmiernej produkcji tworzyw sztucznych (Marta Krześlak). Wykład poświęcony będzie działaniom podejmowanym przez artystów w obszarze sztuk wizualnych zmierzającym do unaocznienia problemów dotyczących środowiska. Omówione zostaną strategie i postawy twórcze zmierzające do poszerzenia pola sztuki o zagadnienia związane z ekologią.
Informacje praktyczne
Kiedy: 1.07.2021, godz. 18.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7 – patio.
Uwaga! W przypadku deszczu wykład zostanie przeniesiony do sali widowiskowej Warsztatów Kultury – Grodzka 5a, drugie piętro.
wstęp wolny
Aleksandra Skrabek – historyczka sztuki. Jej zainteresowania koncentrują się na problemie korespondencji sztuk, a także na związkach między sztuką i nauką. Kuratorka wystaw, koordynatorka konferencji naukowych oraz wykładów poświęconych sztuce współczesnej.
Sztuka/Miasto/Natura to seria wykładów, spotkań, prezentacji organizowanych przez Warsztaty Kultury w Lublinie, która ma prowokować do innego spojrzenia na zieloną przestrzeń miasta, jej funkcje, potrzeby i cele. Uczestnicy będą się zastanawiać nad miastem jako takim, jego zobowiązaniami wobec mieszkańców i na odwrót, odpowiedzialnością, jaką mieszkańcy mają wobec przestrzeni, w której żyją. Współczesne miasta dynamicznie się zmieniają, a kierunek tego rozwoju określa warunki naszej codzienności. Natomiast sztuka, jako pierwotna społeczna potrzeba człowieka, dostarcza nie tylko wiedzy historycznej, psychologicznej czy socjologicznej na temat relacji człowieka i natury, ale uczestniczy w jej budowaniu inspirując i dając do myślenia.