window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
Grafika przedstawiająca różne rodzaje kwiatów i napis "Pieśni z ziół"

Pieśni z ziół | Część 6: Ruta

Opis

Pieśni tradycyjne są często przepełnione nostalgią, tęsknotą oraz nadzieją osób, które je układały i śpiewały. Niektóre słowa i obrazy zawarte w pieśniach nie wymagają objaśnienia. Inne jesteśmy w stanie zrozumieć pełniej dopiero wtedy, gdy poznamy symbolikę ich poszczególnych elementów.

Tym razem Ania Broda opowie nam o rucie, której rola w kulturze tradycyjnej nie ograniczała się tylko do bycia ozdobą przydomowych ogródków. To właśnie rutę nakładano na głowę pannie młodej, innym razem wianuszki uplecione z tego ziela pełniły funkcję dzisiejszych obrączek ślubnych. Gdy mówiono, że dziewczyna sieje rutkę, znaczyło to, że bezskutecznie czeka na własne wesele, stając się z czasem obiektem drwin.

Pamiętając o tym, posłuchajmy pieśni z Rudy Solskiej na Roztoczu, do słów której Ania ułożyła własną melodię. Bohaterka pieśni sieje rutkę, licząc na pojawienie się ukochanego Jasieńka. Czy dowiemy się, jak zakończyła się ta historia?

▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲

Jak wiecie, tegorocznym tematem przewodnim Jarmarku Jagiellońskiego są zioła! Nawiązując do tego przebogatego wątku, chcemy pokazać Wam, że te szczególne rośliny są nie tylko ważnym elementem natury, ale także kultury! Ich motyw pojawia się w tradycyjnym rzemiośle i sztuce plastycznej, wierzeniach, a także w pieśniach.

I to właśnie na tym ostatnim temacie skupimy się tym razem! Poprosiliśmy Anię Brodę, wykorzystującą w swojej twórczości muzykę tradycyjną, by przedstawiła Wam swoje interpretacje dawnych pieśni, w których mowa o roślinach.

▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲

Informacje praktyczne

Kiedy: piątki (19 czerwca, 26 czerwca, 3 lipca, 10 lipca, 17 lipca, 24 lipca) o 14.00
Gdzie: na fanpage Jarmarku Jagiellońskiego
Dla kogo: dla każdego

Data

24 lipca 2020
Zakończone!

Czas

14:00 - 14:30
Go to Top