fbpx
Fotografia przedstawia laptop we wnętrzu atelier fotograficznego. Na pierwszym planie widzimy fotografa, który próbuje uwiecznić postacie wyświetlające się na ekranie laptopa, używając do tego tradycyjnego aparatu analogowego.

Portrety Izolacji. Wirtualna sesja zdjęciowa

W czasach pandemii COVID-19 często jesteśmy zmuszeni pozostać w domach, daleko od bliskich. W związku z tym Warsztaty Kultury w Lublinie ponownie zapraszają na nieprzeciętną, bo wirtualną, sesję zdjęciową, łączącą najnowsze technologie komunikacji ze szlachetnymi technikami fotografii. Jej efektem będą portrety zrobione zdalnie przez fotografa Romana Krawczenko w technice odbitki stykowej, za pośrednictwem… Messengera! Zdjęcia z I edycji można już obejrzeć na stronie internetowej Warsztatów Kultury.

o wydarzeniu 

– Czas pandemii pozwolił na wyciszenie, ułożenie wielu spraw i przewartościowanie priorytetów. W tym przedziwnym czasie zaistniał osobisty CUD i pod moim sercem bije już drugie serduszko, z nadzieją wyczekujemy narodzin dziecka – pisali uczestnicy I edycji Portretów izolacji.

Chociaż zdjęcia powstaną z zachowaniem niestandardowej odległości pomiędzy fotografem a fotografowanym, portrety nadal będą wynikiem ludzkiej kreatywności i umiejętności, tyle że przy wsparciu technologii zapewniających zdalną komunikację. U podstaw tej nietypowej fotografii dalej będzie jednak relacja pomiędzy ludźmi, stanowiąca kluczowy aspekt życia, pomimo nietypowych okoliczności. W efekcie wirtualnej sesji powstanie realny portret, który wyślemy fotografowanym na wskazany adres – Emilia Kietlińska-Drozd z Pracowni Kultury Aktualnej Warsztatów Kultury w Lublinie.

▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲

Informacje praktyczne

Kiedy: 19 oraz 20 czerwca 2020 r., w godzinach 11.00-14.00

Gdzie, a właściwie jak: Wy we własnym domu, a fotograf w Warsztatach Kultury – każdy u siebie. Dokładne informacje o tym jak połączyć się Messengerem organizatorzy podadzą osobom, które się zapiszą.

Zapisy: zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem formularza online: https://forms.gle/qtW5HjjFZGtq1rEu8

REGULAMIN

Wydarzenie skierowane jest wyłącznie do osób pełnoletnich. Liczba miejsc jest ograniczona. Ostatecznie decyduje kolejność wpłat.

Koszt: za uczestnictwo w akcji, w tym wysyłkę portretu na podany przez portretowanego adres, wynosi 10 zł.

Wpłaty należy dokonać po otrzymaniu potwierdzenia mailowego, w terminie do 16 czerwca 2020 r. na konto Warsztatów Kultury (Bank Pekao SA 33 1240 1503 1111 0010 5299 8541); w tytule przelewu należy wpisać: opłata za udział w wydarzeniu Portrety Izolacji oraz imię i nazwisko uczestnika.

▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲

Jak przygotować się do sesji?

Oświetlenie i tło w zdalnej sesji zdjęciowej jest niezwykle ważne. Dlatego przed zrobieniem portretu poszukaj w swoim otoczeniu naturalnego źródła światła. Jeżeli chcesz mieć portret wykonany w pomieszczeniu, znajdź w nim interesujące miejsce z ciekawym światłem i pamiętaj, że jego źródło musi znajdować się przed Tobą. Ponieważ robimy portret, nie umieszczaj w kadrze całej sylwetki. Oznacza to, że musisz zapewnić odpowiednią odległość pomiędzy sobą, a stabilnie ustawionym urządzeniem (telefon, komputer) umieszczonym na wysokości oczu, wyposażonym w kamerę, aplikację Messenger oraz dostęp do internetu.
Zapraszasz nas do swojego domu, więc będzie to jedyna w swoim rodzaju sesja zdjęciowa i niepowtarzalna dokumentacja tych niecodziennych okoliczności społecznej izolacji.

Co wydarzy się dalej?

Portrety zostaną wysłane na wskazane przez uczestników adresy, a elektroniczne wersje zdjęć zostaną opublikowane w specjalnie na tę okazję stworzonej galerii na stronie Warsztatów Kultury oraz fanpage instytucji. W formularzu zapisu zainteresowani znajdą prośbę o kilka słów, na temat tego jak spędzają czas podczas pandemii. Opisy zostaną dołączone do zdjęć i będą one dostępne dla wszystkich zainteresowanych galerią i projektem.

▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲

Roman Krawczenko – fotografik, historyk, instruktor. Od 2015 roku opiekuje się Warsztatem Fotograficznym Warsztatów Kultury – miejscem poświęconym szlachetnym technikom fotografii. Tworząc w Polsce, Roman Krawczenko wypracował własną metodę fotografowania, będącą wynikiem jego trzyletnich eksperymentów (2015–2018) z czterema historycznymi technikami fotograficznymi – procesem kolodionowym, ambrotypią, verre églomisé (szkło eglomizowane) oraz orotone. Ta powstała w Lublinie wersja techniki fotografii mieszanej została określona przez jej autora mianem Lublintone. W maju 2016 r. po raz pierwszy odbyła się wystawa prac wykonanych tą techniką na festiwalu fotografii analogowej w Barcelonie. Należy dodać, że artysta, będąc mieszkańcem Krymu, był też nieformalnym ambasadorem kultury polskiej – zaaranżował w Bakczysaraju ekspozycję poświęconą Adamowi Mickiewiczowi i jego Sonetom Krymskim oraz organizował liczne plenery dla polskich fotografików. Fotografie Romana Krawczenki zostały opublikowane w The Wet Plate Collodion Day Book (2009). Książka przedstawia prace 51 fotografików z 13 krajów i 3 kontynentów.

Data

20 czerwca 2020
Zakończone!

Czas

11:00 - 14:00

Więcej informacji

Zapisy
Go to Top