fbpx
Logo Dźwiękowni i napis: "Dźwiękownia. Słuchowisko przyrodnicze Izy Dłużyk".

 Słuchowisko przyrodnicze Izy Dłużyk | Dźwiękownia

ZAPISY

Opis wydarzenia

Zapraszamy serdecznie małych i dużych do fascynującej podróży w świat dźwięków! Wraz z Izą Dłużyk, niewidomą fieldrecordzistką, wybierzemy się m.in. w różne zakątki Polski, a także do odległej Amazonii. Wsłuchamy się w pejzaże dźwiękowe tych miejsc, zarejestrowane o różnych porach dnia i nocy. Zastanowimy się także czy w przyrodzie istnieje coś takiego jak cisza. Dźwiękom przyrody będzie towarzyszyć komentarz Izy, opowiadający o słuchanych miejscach.

Czy cisza może mieć głos? Jeśli tak, to jaki? Czy może ciszą jest głos przyrody? I czy cisza w przyrodzie w ogóle istnieje? Czym rozbrzmiewa przyroda, kiedy my odbieramy jej dźwięki jako ciszę?

Czym jest cisza, kiedy w lesie, przy łagodnym wietrze, grają drzewa albo na brzegu rzeki leży zwalony pień, przez który przelewa się woda? Co w przyrodzie dzieje się w nocy, kiedy niespodziewanie przydarzy nam się jakieś tajemnicze spotkanie?

Ile można usłyszeć podczas majowych koncertów ptaków o świcie i jak bardzo inaczej brzmi polski las od amazońskiej dżungli? W tych wszystkich miejscach jest cicho i spokojnie, ale czy na pewno? Zapraszamy Was do podróży po fascynujących odgłosach ze świata przyrody, które będziemy wspólnie odkrywać!

Informacje Praktyczne

Kiedy: 30 września, godz.18.00 
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, II piętro – sala widowiskowa 

Zapisy: przez formularz online.  Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Brak ograniczeń wiekowych,  wstęp bezpłatny. 

Wydarzenie towarzyszy spotkaniu Pejzaże dźwiękiem nagrane


Dźwiękownia to cykl spotkań poświęconych dźwiękowi w jego różnych odsłuchach i emisjach. Wraz z zaproszonymi gośćmi pochylimy się nad dźwiękiem jako zjawiskiem fizycznym, kulturowym czy społecznym. Porozmawiamy o:

  • różnych praktykach i przestrzeniach dźwiękowych i muzycznych,
  • słuchaniu i słyszeniu jako sposobie na poznawanie i doświadczanie świata,
  • emisji, reżyserii i słyszalności dźwięków zapośredniczonych przez różne media.

Na najbliższy rok planujemy 6 spotkań odbywających się cyklicznie raz w miesiącu. Każde ze spotkań poświęcone będzie innemu zagadnieniu – od tego, jak odbieramy i emitujemy dźwięk, przez to, jak go poszukujemy, a w końcu – jak go przetwarzamy. Zagadnienia te rozpatrywać będą specjaliści z różnych dźwiękowych światów: artyści, audiolodzy i audiofile, reżyserzy i reporterzy, foniatrzy i lektorzy, ludzie nauki i dziennikarze. Dyskusje w interdyscyplinarnym gronie pozwolą na usłyszenie ciekawego wielogłosu i zmianę perspektywy rozumienia otaczających nas zjawisk.

Spotkaniom towarzyszyć będą warsztaty, koncerty i spacery dźwiękowe. 

Cykl „Dźwiękownia” został przygotowany przez Warsztaty Kultury we współpracy z Instytutem Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS.

Data

30 września 2022
Zakończone!

Czas

18:00

Więcej informacji

ZAPISY

Lokalizacja

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a - sala widowiskowa, II piętro
Go to Top