Spotkanie literackie | Czytanie fragmentów książki „Czasy miedzi” Slobodana Šnajdera – zapowiedź wydawnicza
Opis
Kempf opuszcza ojczyznę ze swoimi rodakami w poszukiwaniu lepszej przyszłości. Osiadają w Sławonii (kraina historyczna we wschodniej Chorwacji, położona w międzyrzeczu Sawy i Drawy). Mijają lata i pokolenia Niemców czynią Sławonię swoim domem. Ale w 1940 roku, kiedy Europa znów jest w stanie wojny, ta mniejszość, zostaje wezwana do walki za Rzeszę, za kraj, który jest teraz dla nich obcy.
„Czasy miedzi”, arcydzieło Slobodana Šnajdera, to propozycja, która już niebawem ukaże się nakładem wydawnictwa Warsztatów Kultury w Lublinie. To z jednej strony saga rodzinna, a z drugiej potężna powieść historyczna o losie tych, którzy są skrępowani historią, o pokoleniach skazanych na odziedziczenie sprzecznych losów swoich przodków. Šnajder sięga do własnej biografii, aby uchwycić dwieście lat konfliktów i dzielącej ideologii. W trakcie tego procesu rekonstruuje świat, który się rozpadł.
Slobodan Šnajder (ur. w 1948 r. w Zagrzebiu) ukończył filozofię i anglistykę na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu. Był współzałożycielem i wieloletnim redaktorem pisma teatralnego Prolog. Aktywny w różnych gatunkach literackich. Od 1966 roku publikuje prozę. Od 1969 roku pracuje jako dramaturg.
Podczas wydarzenia fragmenty książki czytać będą: Anna Dudziak i Jarosław Zoń. Słowo wstępne na temat książki i autora przedstawi redaktorka książki – Elżbieta Sokołowska. O oprawę muzyczną zadba: Tomasz Graczyk.
Slobodan Šnajder „Czasy miedzi”
Tytuł oryginalny: Doba mjedi
Przekł. z chorwackiego: Siniša Kasumović
Redakcja polska: Elżbieta Sokołowska
Wydawnictwo: Warsztaty Kultury w Lublinie
Projekt wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
Informacje praktyczne
Kiedy: 18 września 2024 (środa); godz.: 19.00–20.00
Gdzie: Grodzka 7 – patio
Wstęp wolny
Dostępność
podjazd dla wózków
spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy
zapytaj o udogodnienia: formularz
przeczytaj o dostępności Warsztatów Kultury i skontaktuj się z nami: https://warsztatykultury.pl/pl/dostepnosc/