Srebro na szkle ǀ Wernisaż fotografii Romana Krawczenko
Czy wiedzieliście, że Lublin posiada swoją własną unikatową technikę fotografii szlachetnej? Lublintone, bo właśnie tak nazywa się ta technika została opracowana przez Romana Krawczenko – fotografika i historyka na co dzień prowadzącego Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury w Zaułku Hartwigów. 27 sierpnia fotografie uliczek i zaułków naszego miasta będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum Historii Miasta Lublina w Bramie Krakowskiej.
Opis
„Lublintone” (ambrotypia) to mieszanka technik fotograficznych i jubilerskich, która umożliwia uzyskanie pozytywnego obrazu fotograficznego opartego na mokrym kolodionie na szkle zarówno z analogowego, jak i cyfrowego negatywu. Taka metoda pozwala zachować obraz na wiele stuleci. Fotografie takie wykonuje Roman Krawczenko, pracownik Warsztatów Kultury w Lublinie, prowadzący tam swój autorski Warsztat Fotograficzny. Wernisaż zdjęć Romana Krawczenki odbędzie się 27 sierpnia, natomiast wystawę będzie oglądać od 28 sierpnia do 30 września 2021.
Informacje praktyczne
Kiedy: 27 sierpnia, godz. 17.00
Gdzie: Muzeum Historii Miasta Lublina, Brama Krakowska w Lublinie, pl. Łokietka 3
Wstęp wolny
Roman Krawczenko – fotografik, historyk, instruktor. Od 2015 roku opiekuje się Warsztatem Fotograficznym Warsztatów Kultury – miejscem poświęconym szlachetnym technikom fotografii, znajdującym się w jednym z najpiękniejszych zakątków Śródmieścia Lublina – zaułku noszącym nazwisko Hartwigów. Tworząc w Polsce, Roman Krawczenko wypracował własną metodę fotografowania, będącą wynikiem jego trzyletnich eksperymentów (2015–2018) z czterema historycznymi technikami fotograficznymi – procesem kolodionowym, ambrotypią, verre églomisé (szkło eglomizowane) oraz orotone. Ta powstała w Lublinie wersja techniki fotografii mieszanej została określona przez jej autora mianem Lublintone. W maju 2016 r. po raz pierwszy odbyła się wystawa prac wykonanych tą techniką na festiwalu fotografii analogowej w Barcelonie (Hiszpania). Roman Krawczenko chętnie przekazuje swoją wiedzę i umiejętności młodym polskim fotografikom. Dlatego bez przesady można powiedzieć, że dzięki niemu tworzy się w Polsce nowa szkoła fotografii. Należy dodać, że artysta, będąc mieszkańcem Krymu, był też nieformalnym ambasadorem kultury polskiej – zaaranżował w Bakczysaraju ekspozycję poświęconą Adamowi Mickiewiczowi i jego Sonetom Krymskim oraz organizował liczne plenery dla polskich fotografików. Fotografie Romana Krawczenki zostały opublikowane w The Wet Plate Collodion Day Book (2009). Książka przedstawia prace 51 fotografików z 13 krajów i 3 kontynentów.