window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
Czarno-biały portret mężczyzny.

Teatr Edwarda Hartwiga | Wystawa

Opis wydarzenia

Edward Hartwig (1909–2003) to jeden z najwybitniejszych polskich fotografików, członek honorowy Związku Polskich Artystów Fotografików, wielokrotny przewodniczący Rady Artystycznej ZPAF. Zajmował się przede wszystkim fotografią pejzażową, często eksperymentował, ocierał się o abstrakcję. Znaczna część jego dorobku przedstawia także życie polskiego teatru. Ten właśnie wycinek pracy Hartwiga prezentujemy na wystawie. Są to zdjęcia teatralne, głównie portrety sławnych polskich aktorów. Hartwig przez lata pracował jako fotograf teatralny. Szereg portretów, które wtedy wykonał, zapisało się na trwałe w naszej ikonografii. Kalina Jędrusik, Nina Andrycz, Gustaw Holoubek, Roman Wilhelmi to m.in. bohaterowie tych zdjęć. Fotografie ukazują też przedstawienia teatralne – zarówno dramatyczne, jak i muzyczne – w teatrach Warszawy (m.in. w Ateneum, Współczesnym, Polskim czy w Teatrze Wielkim) w latach 1945–1982.

Teatralny rozdział w życiu zawodowym Hartwiga rozwinął się po drugiej wojnie światowej, kiedy został członkiem Centrali Obsługi Przedsiębiorstw i Instytucji Artystycznych. Jako artysta (a nie jedynie surowy rzemieślnik) nie cieszył się jednak wizją tworzenia kolejnych płaskich i nudnych dokumentacji pozbawionych subiektywnego naddatku. Fotografię teatralną starał się więc traktować kreacyjnie. Pod wpływem fascynacji sztuką sceniczną i oferowaną przez nią możliwością konstruowania równoległych światów, stworzył swoje ikoniczne fotoksiążki: „Kulisy teatru” (1969) i „Wariacje fotograficzne” (1978).

Wszystkie prezentowane fotografie pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego, z kolekcji zdjęć przekazanych przez Ewę Hartwig-Fijałkowską, córkę Edwarda Hartwiga.

 

Informacje praktyczne

Kiedy: 28 maja – 23 czerwca
Gdzie: Zaułek Hartwigów, ul. Kowalska 3
Wstęp wolny. Wystawa plenerowa.

Dostępność

wystawa tłumaczona na j. angielski 
wystawa jest na schodach – w miejscu trudno dostępnym dla osób poruszających się na wózkach 
wystawa opiera się na zdjęciach i opisach – dostępna dla osób z niepełnosprawnościami słuchu 
W jaki sposób możemy dostosować wydarzenie, aby było bardziej dostępne i przyjazne dla Ciebie? Wypełnij formularz
Poczytaj o dostępności Warsztatów Kultury i skontaktuj się z nami:  https://warsztatykultury.pl/pl/dostepnosc/

 

 

 

 

Tagi:

Data

28 maja 2024 - 23 czerwca 2024
Trwające...

Czas

Cały dzień

Więcej informacji

dostępność

Lokalizacja

ul. Kowalska 3 / Zaułek Hartwigów

Organizator

Warsztaty Kultury w Lublinie
dostępność
Go to Top