window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
Czarno-białe zdjęcie z kobietą na wozie pełnym siana. Mężczyzna stoi obok i dokłada jej siana.

W poniedziałek rano kosił ojciec siano | Elementarz tradycji

ZAPISY

Opis wydarzenia

Czym są sianokosy, a o co chodzi w żniwach? Kiedy odbywają się jedne, a kiedy drugie prace? Jak radzili sobie z nimi nasi pradziadkowie, gdy mieli do dyspozycji tylko proste narzędzia?

O tym wszystkim, ale także o zapomnianych zwyczajach związanych z sianokosami i żniwami, opowiemy dzieciom w czasie ostatnich w tym sezonie zajęć Elementarza tradycji. Dowiemy się, czym były wyzwoliny kosiarza i na czym polegało wiązanie przepiórki. Warsztaty uzupełnimy zabawami polegającymi na naśladowaniu prac polowych. Zajęcia poprowadzą Anna Lipińska-Borny i Mateusz Borny.

Biogramy

Anna Lipińska-Borny – skrzypaczka, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Zajmuje się edukacją muzyczną dzieci i dorosłych. Wychowana w duchu polskiej muzyki tradycyjnej łączy wiedzę akademicką z wykonawstwem ludowym. Od dekady związana z lubelskim środowiskiem muzyki tradycyjnej. Współtworzy m.in. Kapelę Bornego, która skupia się na kontynuowaniu muzycznych tradycji Roztocza Zachodniego.

Mateusz Borny – muzykant, architekt krajobrazu, fotograf, filmowiec. Od kilkunastu lat dokumentuje przejawy muzyki tradycyjnej Roztocza. Jednocześnie od 2010 roku gra na suce biłgorajskiej i współtworzy Kapelę Bornego, wykonującą repertuar zaczerpnięty m.in. od Stanisława Głaza, Bronisława Bidy, Stanisława Fijałkowskiego, Leona Krzosa czy Zbigniewa Butryna. Bierze udział w projektach popularyzujących muzykę tradycyjną.

Informacje praktyczne

Kiedy: 11 czerwca 2024 r. (wtorek), godz. 18.00–19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala wystawowa – II piętro
Dla kogo: dzieci w wieku 6–12 lat wraz z pełnoletnimi opiekunami
Zapisy: przez formularz online, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Koszt: 15 zł przy udziale 1 dziecka, 20 zł przy udziale 2 dzieci

Dostępność

słuchawki wyciszające, pokój wyciszeń
Przeczytaj o dostępności Warsztatów Kultury i skontaktuj się z nami: https://warsztatykultury.pl/pl/dostepnosc/

Sprawdź jak dojść do sali i bariery architektoniczne

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded. For more details, please see our Polityka prywatności.
I Accept

 


O projekcie

Elementarz tradycji to projekt edukacyjny skierowany do najmłodszych. Dzięki elementarzowi poznajemy litery i uczymy się czytać. A czego dowiemy się z Elementarza tradycji? Z jego pomocą poznamy dawne zwyczaje, pieśni czy spróbujemy swoich sił w rzemiośle. Wprowadzi nas on w tajemnicze zakamarki kultury ludowej, odkryje zapomniane słowa i melodie, pozwoli poznać warsztat pracy tradycyjnych twórczyń i twórców.

Podczas odbywających się cyklicznie warsztatów przybliżymy najmłodszym kulturę ludową różnych zakątków naszego kraju, a kluczem doboru tematów spotkań będzie kalendarz prowadzący nas przez kolejne pory roku, święta i związane z nimi obrzędy oraz zwyczaje. Naszymi przewodnikami będą twórczynie ludowe oraz doświadczeni animatorzy i animatorki specjalizujący się w upowszechnianiu dziedzictwa rzemieślniczego i plastycznego, muzycznego czy tego związanego z dawnymi wierzeniami i przekonaniami na temat otaczającego nas świata.

Data

11 czerwca 2024
Zakończone!

Czas

18:00 - 19:00

Koszt

20zł

Więcej informacji

zapisz się

Lokalizacja

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – sala wystawowa, II piętro
Kategoria

Organizator

Warsztaty Kultury w Lublinie
Go to Top