Warsztaty małej mozaiki | Mozaikowe Miasto
Projektowanie mozaik to nie tylko szansa na stworzenie niezwykle efektownych i barwnych wzorów dekoracyjnych, lecz także forma sztuki, która pozwala wyrazić swoją kreatywność. Na warsztaty małej mozaiki zaprasza Fundacja Kultury Enter.
Opis wydarzenia
Podczas zajęć każdy uczestnik ułoży swoją własną mozaikę z pikselowych płytek w formacie A4, a gotowe dzieło zabierze do domu. Warsztaty składają się z dwóch części: projektowania mozaiki oraz układania z przyklejaniem. Organizatorzy zapewniają wszystkie potrzebne narzędzia oraz materiały (m.in. płytki szklane we wszystkich kolorach tęczy, klej, podkładki w formacie A4 z zamocowanym haczykiem do powieszenia na ścianie). Warsztaty przeznaczone są dla osób początkujących i zaawansowanych.
Zajęcia poprowadzi Paulina Garbiec, współzałożycielka Społecznej Pracowni Mozaiki, która zajmuje się mozaiką artystyczną. Wprowadza sztukę w przestrzeń miasta i tropi mozaiki towarzyszące architekturze modernistycznej. Współpracowała m.in. z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, Muzeum Miejskim w Tychach, Katowice Street Art Festival.
Organizatorem jest Fundacja Kultura Enter, a partnerem Warsztaty Kultury w Lublinie. Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin.
Informacje praktyczne
Kiedy:
Grupa I – 14.11.2024, godz. 17.00–20.30
Grupa II – 15.11.2024, godz. 17.00–20.30
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 7, sala warsztatowa – parter
Dla kogo: osoby pełnoletnie
Zapisy: formularz on line, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
Dostępność
Warsztat przyjazny autyzmowi oraz neuroróżnorodności. Dostępne słuchawki wyciszające.
Poczytaj o dostępności Warsztatów Kultury i skontaktuj się z nami: https://warsztatykultury.pl/pl/dostepnosc/
Sprawdź jak dojść i bariery architektoniczne
O projekcie Mozaikowe miasto
Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Mozaikowe miasto”. To polsko-ukraiński projekt poświęcony mozaice w architekturze, nawiązujący do wspólnego dziedzictwa socrealizmu z czasów PRL-u i ukraińskiej SRR. Mozaiki, które zdobiły budynki użyteczności publicznej oraz osiedla mieszkaniowe, często pełniły funkcje propagandowe, ale mają także ogromną wartość artystyczną. Dziś są one często zapomniane lub niszczone podczas remontów. Projekt ma zwrócić uwagę na ich wartość, podkreślając potrzebę współpracy między architektami, urbanistami i plastykami, co było charakterystyczne dla tamtego okresu.
W projekcie uczestniczą artyści z Polski i Ukrainy, którzy stworzą nowe mozaiki w przestrzeni Lublina, nawiązując do istniejących realizacji, m.in. na osiedlu im. Juliusza Słowackiego. Ważnymi postaciami w projekcie jest Inga Levi, kuratorka renowacji mozaik w Kijowie oraz Paulina Garbiec, współzałożycielka Społecznej Pracowni Mozaiki, które będą nadzorować proces twórczy.
Główne działania obejmują artystyczne interwencje mozaikowe, w które zaangażowani będą również wolontariusze ze szkół artystycznych. Projekt obejmuje także dokumentację istniejących mozaik na terenie Lublina, które zostaną zaprezentowane na wystawie. Ważnym elementem będą spotkania o historii mozaiki w czasach PRL-u, a także warsztaty mozaikarskie i spacery tematyczne po Lublinie.
O programie „RE:UNION” – Europejska Stolica Kultury Lublin 2029
Projekt wpisuje się w założenia programu „RE:UNION” – Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029, promując dialog międzypokoleniowy i międzykulturowy oraz nawiązując do lokalnej historii. Jego idea zakłada działania na rzecz podtrzymania i popularyzacji lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz integrację mieszkańców wokół historii miejsca, w którym żyją. „Mozaikowe miasto” łączy przeszłość z teraźniejszością, tworząc platformę współpracy artystycznej między Polską a Ukrainą i angażując lokalną społeczność w działania twórcze oraz edukacyjne.
Projekt „Mozaikowe miasto” jest realizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin
Organizator: Fundacja Kultura Enter
Partnerzy: Warsztaty Kultury w Lublinie