Wykorzenione wspomnienia – instalacja | Charlotte Perrin & Andrés Galaz
Opis
Dwoje artystów, Andrés Galaz – rzeźbiarz i meblarz – oraz rysowniczka Charlotte Perrin połączyło swoje dyscypliny, doświadczenia i metody pracy artystycznej, aby stworzyć nową jakość.
Instalacja składa się z dwóch części. Pierwsza z nich nawiązuje do budynków, jakie możemy spotkać na Starym Mieście w Lublinie. Artystów głęboko poruszyła historia miasta oraz ślady, jakie pozostały w jego architekturze. Szczególną uwagę poświęcili budynkom opuszczonym przez Żydów podczas II wojny światowej, które do dziś pozostają opuszczone. Mieszkańcy naszego miasta kojarzą te staromiejskie kamienice jako budynki bez okien, w których lokalni artyści umieszczają zdjęcia zaginionych rodzin. W oparciu o te wrażenia, chcąc uchwycić to poczucie pustki i dawno utraconego czasu, stworzyli instalację, która nadaje się do zamieszkania, ale jednocześnie jest niedostępna. Znajduje się bowiem nad ziemią, ale w zależności od przyjętej perspektywy również jest w połowie zagrzebana. Artyści narysowali ludzi i ich historie, ale uniemożliwili do nich dostęp i sprawili, że trudno je dostrzec na pierwszy rzut oka. Przyglądanie się temu zamkniętemu i pustemu obiektowi ma odzwierciedlać proces patrzenia na zewnątrz i siebie samego w mieście.
Charlotte Perrin & Andrés Galaz o swojej wspólnej instalacji piszą, że Wykorzenione wspomnienia to historie oczekujące, to pamięć o miejscu, gdzie czasy się mieszają, a historie łączą w archeologię złożoną ze znaków, światła i surowców. Obraz budynku niemal ukrytego pod ziemią mówi nam o pustych miejscach na Starym Mieście pozostawionych samym sobie w czasoprzestrzeni. To wizualne zaproszenie do zobaczenia tego, co na co dzień niemożliwe.
Druga część instalacji to ilustracje autorstwa Charlotte Perrin zatytułowane „Opowieść o tych, którzy przechodzą obok”, pokazujące mieszkańców Lublina. Tak sama artystka pisze o swojej pracy: To historia o spotkaniu, o braku, gest przeciwko ucieczce, kilka kresek kolorowymi ołówkami, które można zatrzymać i zawsze do nich wrócić. To wyciągnięta dłoń, pamięć zapisana w rysunku. To zbiór przegapionych spotkań, a także ludzi, którzy przecięli moją drogę i tych, których wzrok spotkał się z moim podczas spacerów ulicami Lublina. To zbiór cichy i statyczny, wypełniony rysunkami na białym tle, gdzie przestrzeń ma być wymyślona na nowo, gdzie wszystko jest możliwe. To sporządzona z czułością mapa ludzkiego krajobrazu.
Instalacja powstała na potrzeby projektu badawczego, który został rozpoczęty w Walencji w Hiszpanii w 2018 r., a następnie kontynuowany w Lublinie w Polsce. Została stworzona na potrzeby Nocy Kultury 2019 i była prezentowana w trakcie festiwalu.
Prezentacja instalacji „Wykorzenione wspomnienia: historie oczekujące” w Warsztatach Kultury w Lublinie jest częścią konferencji „Culture – City – Change” organizowanej w ramach projektu „Trans-making” finansowanego ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont 2020 na podstawie umowy nr 734855 w ramach działania „Maria Skłodowska-Curie”.
Informacje praktyczne
Kiedy: 23-30 września 2022 r. (od poniedziałku do piątku), godz. 9.00–17.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – sala wystawowa, II piętro
Wstęp wolny
O artystach
Charlotte Perrin (FRA) – projektantka, artystka wizualna. Rysuje, tworzy instalacje artystyczne, pisze, zajmuje się ceramiką oraz projektuje tkaniny. Sama tworzy, ale też zachęca innych do wspólnego poszukiwania odpowiedzi na pytania: „Jakie jest nasze miejsce na ziemi? Jak o tym opowiadać i jak włączyć to w spójną narrację?”. Jej poszukiwania kierują są strachem przed zapomnieniem i poczuciem wykorzenienia. Artystkę fascynują narracje autobiograficzne, kwestie pamięci oraz opowieści. Z otwartym sercem i umysłem przeczesuje krajobrazy Europy oraz dalszych państw, bawiąc się słowami w różnych językach. Stara się opowiadać zarówno miejscowe, jak i wszystkim znane opowieści. Od 2021 roku mieszka między Europą a Chile, gdzie współzałożyła El Taller TRES.
https://www.instagram.com/charlotte_perrin_
https://www.charlotteperrin.fr /
https://www.eltallertres.cl
Andrés Galaz (Santiago) – doświadczony chilijski rzeźbiarz, projektant i stolarz. W 2015 roku założył EL Taller TRES, przestrzeń warsztatową i punkt styku sztuk trójwymiarowych, która daje możliwość rozwoju dla projektów związanych z obróbką drewna. Jest to miejsce wymiany doświadczeń i wiedzy oraz przestrzeń umożliwiająca rozwój kreatywności i tworzenie niezliczonych możliwości.
https://www.instagram.com/andresgalaz.cl/
https://www.eltallertres.cl