Zilustrować słowa – warsztaty ilustracji książkowej dla dorosłych
Opis wydarzenia
Nie wszyscy lubią czytać książki. Są jednak takie pozycje, którym ciężko jest się oprzeć. Poza ważnymi treściami kuszą czytelników i czytelniczki kunsztem wykonania, przepięknymi ilustracjami, jakością papieru, dopracowaniem w każdym szczególe. Estetycznie dopracowane książki cieszą oczy, rozwijają wyobraźnię i zachęcają czytelników i czytelniczki do tego, by sięgnąć po nie na półkę. Dotyczy to nie tylko pozycji dla dzieci, lecz także tych przeznaczonych dla młodzieży czy dorosłego odbiorcy.
Zapraszamy wszystkie osoby, którym bliski jest temat projektowania książek, na warsztaty prowadzone przez Martę Ignerską i Grażkę Lange. To cykl dwóch intensywnych weekendowych spotkań przeznaczonych dla ilustratorów i ilustratorek, którzy mają już pewne doświadczenie w tym temacie, ale chcą poszerzyć swoją wiedzę oraz zdobyć nowe umiejętności i rozwinąć techniki graficzne. Osoby biorące udział w warsztatach będą miały okazję do uzupełnienia swoich umiejętności ilustracyjnych w zakresie tworzenia grafik inspirowanych tekstem literackim. Uczestnicy i uczestniczki weekendowych spotkań z ilustracją będą pracować przede wszystkim nad szlifowaniem umiejętności interpretowania tekstu literackiego i przekształcania go w formy wizualne.
Nasze działania wspiera Unia Europejska w ramach inicjatywy NextGenerationEU – Krajowy Plan Odbudowy. Dzięki temu możemy z pasją tworzyć, odkrywać i przybliżać kulturę! Jesteśmy dumni, że razem budujemy przyszłość wzmocnioną tym wsparciem.
Informacje praktyczne
Kiedy: 23-24 listopada (sobota – niedziela), godz. 10.00–18.00 | Warsztaty z Martą Ignerską
Kiedy: 7-8 grudnia 2024 (sobota – niedziela), godz. 10.00–18.00 | warsztaty z Grażką Lange
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a i 7
Dla kogo: dla dorosłych osób zajmujących się ilustracją
Zapisy: przez formularz online, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Można zapisać się na jeden lub oba weekendy.
Przedsięwzięcie sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU KPO dla kultury
Dostępność
Warsztaty mogą być tłumaczone na polski język migowy, język angielski i język ukraiński. Potrzebę tłumaczenia lub innych udogodnień można zgłaszać przez formularz: https://forms.gle/h9h1Pymro8BPd3hi9
Warsztaty odbywają się w przestrzeniach niedostępnych architektonicznie.
Poczytaj o dostępności Warsztatów Kultury i skontaktuj się z nami: https://warsztatykultury.pl/pl/dostepnosc/
O warsztatach
Warsztaty z Martą Ignerską
„Georges Melies, autor ponad 500 filmów, pionier kina, reżyser i wynalazca trików filmowych, był nazywany »magiem kina« i »czarodziejem ekranu«. Książka obrazowa jako forma narracji wizualnej nie odbiega daleko od sztuki filmowej – przypomina nieco nieme kino. Kompozycja poszczególnych kadrów – będąca w filmie dziełem operatora i sztuki montażu – niezwykle zbliża te dwie formy sztuki do siebie. Książka obrazowa jest rodzajem sztuki, łączącym myślenie o pięknie kadru i dynamice sekwencji klatek. Czasem korzysta z różnych wizualnych sztuczek. Jeśli dodamy do tego pierwiastek indywidualny, by obrazem opowiedzieć o tym, co niewidzialne, zdarza się, że wyczarowujemy piękne dzieło sztuki, jakim jest książka”. Tekst ten napisałam do katalogu wystawy w Bunkrze Sztuki pt. „Węże, sztylety i płatki róży”. Minęło 8 lat i ciągle myślę o książce obrazowej dokładnie tak – zdradza Marta Ignerska.
Podczas warsztatów Marta Ignerska zaprezentuje różne techniki graficzne, omawiając wraz z uczestnikami i uczestniczkami zarówno książki w swoim opracowaniu graficznym, jak i szczególnie jej bliskie publikacje innych artystów. Uczestnicy i uczestniczki zajęć spróbują też swoich sił w pracy takimi technikami jak: sucha i tłusta pastela, ekoliny czy ołówek. Będzie okazja, by po prostu zamknąć oczy i rysować :)
Nie zabraknie także warsztatu cyfrowego i omówienia tajników przygotowania książek do druku. Warsztatowicze i warsztatowiczki zapoznani zostaną z podstawami programu InDesign, przestrzeniami kolorystycznymi i różnymi możliwościami, jakie daje komputer, który jest narzędziem niezbędnym w pracy projektanta książek.
Finałem spotkania będzie wprowadzenie do animacji wideo poprzez analizę prac Marty Ignerskiej w technice rysunkowej oraz technice kolażu związanych z projektem „Muzeum Utracone”.
Marta Ignerska – Rysowniczka i graficzka, urodziła się w 1978 r. w Lublinie. Po ukończeniu Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2005 r. zajęła się m.in. projektowaniem graficznym i tworzeniem picturebooków dla dzieci. Zdobyła jedne z najważniejszych nagród w tej dziedzinie w Polsce i za granicą: trzykrotnie – nagrodę Książka Roku IBBY, dwukrotnie –nagrodę Bologna Ragazzi – tzw. Oskara w dziedzinie dziecięcej ilustracji książkowej. Książki w jej interpretacji graficznej zostały wpisane na Listę Białych Kruków Internationale Jugenbibliothek w Monachium. W 2017 r. wraz z m.in. Olgą Tokarczuk reprezentowała Polskę na Targach Książki w Londynie. W uzasadnienie za wyróżnienie IBBY z 2022 r. napisano „za konsekwencję w nieustannym eksperymentowaniu na polu grafiki książkowej”. Swoje obrazy tworzy zwykle intuicyjnie, posługując się bogatą w ekspresją estetyką, często wplata cytaty z popkultury, historii sztuki. Lubi przestrzeń między słowem a obrazem. Tworzy ilustracje wielowarstwowe w znaczeniach, do oglądania zarówno przez dzieci i dorosłych. Mieszka i pracuje w Warszawie. Link do większej ilości informacji: https://www.martaignerska.art.pl/MI/info.html
Warsztaty z Grażką Lange
Warsztaty skupione będą przede wszystkim na procesie tworzenia książek obrazkowych. Prowadzone będą metodą dadaistyczną. Najpierw osoby uczestniczące w warsztacie będą budowały własne książki na podstawie wylosowanych słów. Będą to mogły być książki bardzo różne – zabawne, mądre, surrealistyczne, z puentą i bez. Wszystkie natomiast będą musiały być obrazkowe, tak, by nauczyć się opowiadać historie bez użycia słów. Warsztaty poprzedzone zostaną prezentacją książek zaprojektowanych przez Grażkę Lange z komentarzem autorskim i interpretacyjnym.
Kolejny etap warsztatów przyniesie dalsze inspiracje w postaci zapoznania uczestników i uczestniczek z najlepszymi książkami obrazkowymi autorstwa Janusza Stannego, Henryka Tomaszewskiego, Józefa Wilkonia, Butenki, Młodożeńca i ilustratorów współczesnych: Marty Ignerskiej, Moniki Hanulak, Jacka Ambrożewskiego. Prezentowane książki staną się punktem wyjścia do dyskusji – w tym rozmów na temat trafności użytych środków oraz wspólnego rozwiązywania problemów związanych z językiem narracji wizualnej.
Grażka Lange – Graficzka. Projektuje książki, w sumie ponad 100 (za które otrzymała dziesiątki nagród i wyróżnień). Profesorka. Od 2013 r. prowadzi Pracownię Ilustracji na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wcześniej w Pracowni Projektowania Książki. Współautorka książki o polskich książkach obrazkowych „Look Polish Picturebook”. Jest właścicielką pokaźnej kolekcji polskich książek dla dzieci z lat 60. i 70., ale także książek z całego świata. Nałogowo czyta książki. Jak łatwo można zauważyć, słowo książka często powtarza się w jej życiorysie odmieniane przez wszystkie przypadki. Ostatnio tworzy tandem projektowy z Moniką Hanulak. Ich ostatnie autorskie książki to „Książka dla psa” i „Książka dla kota”, „Pies, kot, akcja. Animacja”. Autorskie książki: „Warszawa”, Media Vaca (polska edycja: Tako), „Świat jest dziwny”, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2007. Ważniejsze książki: „Jak się nie bać ortografii?” Wydawnictwo Szkolne PWN, 2000, „Biały niedźwiedź. Czarna krowa” Nasza Księgarnia, 2004 (projekt, opracowanie graficzne), J. Olech „Czerwony kapturek”, Santorski & Co, 2005, „BRZECHWA wiersze dla dzieci”, Wytwórnia 2010 , „Cyrk”, Wydawnictwo Dwie Siostry 2012.