Na zdjęciu widać mały staw wokół którego na ławkach lub na ziemi siedzą ludzie

Zapraszamy na  dwa kolejne wykłady z cyklu Sztuka/Miasto/Natura. Dowiemy się w jaki sposób Hansenowie zaprojektowali lubelski Ogród Botaniczny oraz czy ludzie i krzewy mogą mieć relacje.

 

„Portret natury”. Projekt Ogrodu Botanicznego w Lublinie Oskara i Zofii Hansenów

Piotr Majewski podczas swojego wykładu omówi pierwotny projekt rozplanowania Ogrodu Botanicznego w Lublinie autorstwa słynnych architektów i planistów późnego modernizmu w Polsce – Zofii i Oskara Hansenów. Zaprezentuje zarówno ogólne założenia adaptacyjne przestrzeni przeznaczonej na ogród, jak też nigdy nie zrealizowane i w pewnym stopniu utopijne propozycje rozmieszczenia na jego terenie nowatorskich rozwiązań infrastrukturalnych służących celom poznawczym i dydaktycznym. Wykład jest kolejną propozycją w cyklu Sztuka/Miasto/Natura.

Kiedy: 25 listopada 2021, godz. 18.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa, II piętro.

Wstęp wolny

Piotr Majewski – z wykształcenia historyk sztuki. Zajmuje się kulturą artystyczną XX i XXI wieku, problematyką migracji artystycznych oraz historią i teorią krytyki sztuki. Autor monografii: Malarstwo materii w Polsce jako formuła „nowoczesności” (Lublin 2006), La Vague polonaise. Migracje artystów i wędrówki dzieł sztuki nad Sekwanę w czasach żelaznej kurtyny (Lublin 2020).


Problematyka relacji człowiek-natura w projektach artystycznych Joanny Rajkowskiej

Wykład Agnieszki Cieślak przybliży wybrane zaangażowane ekologicznie realizacje Joanny Rajkowskiej, w tym tegoroczną instalację „Rhizopolis”, która podejmuje temat współzależności ludzi i drzew. Artystka w swoich projektach często podejmuje zagadnienie skomplikowanej relacji pomiędzy kulturą i naturą, demaskując sztuczność podziałów, jakie tworzy człowiek. W pracach wykorzystuje materiały takie jak rośliny, woda, korzenie drzew oraz zastaną infrastrukturę – budynki, obiekty znalezione. Wiele z jej realizacji funkcjonuje w przestrzeni publicznej, gdzie poddawane są naturalnym procesom zmiany, niczym żywe organizmy bądź elementy materii nieożywionej. Wykład jest kolejną propozycją w cyklu Sztuka/Miasto/Natura.

Kiedy: 16 grudnia 2021, godz. 18.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa, II piętro.

Wstęp wolny

Agnieszka Cieślak – historyczka sztuki. Interesuje się realizacjami site-specific oraz sztuką w przestrzeni publicznej. Kuratorka wystaw, koordynatorka wydarzeń artystycznych, edukatorka młodzieży.

 

Sztuka/Miasto/Natura to seria wykładów, spotkań, prezentacji organizowanych przez Warsztaty Kultury w Lublinie, która ma prowokować do innego spojrzenia na zieloną przestrzeń miasta, jej funkcje, potrzeby i cele. Uczestnicy będą się zastanawiać nad miastem jako takim, jego zobowiązaniami wobec mieszkańców i na odwrót, odpowiedzialnością, jaką mieszkańcy mają wobec przestrzeni, w której żyją. Współczesne miasta dynamicznie się zmieniają, a kierunek tego rozwoju określa warunki naszej codzienności. Sztuka natomiast, jako pierwotna społeczna potrzeba człowieka, dostarcza nie tylko wiedzy historycznej, psychologicznej czy socjologicznej na temat relacji człowieka i natury, ale uczestniczy w jej budowaniu inspirując i dając do myślenia.