Grafika przedstawia żółty zeszyt z napisem z wiejskiego zielnika. obok zeszytu leżą ołówek i nożyczki oraz liście.
Grafika z napisem: Organizacja szkolenia/konkursu/olimpiady/konferencji dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Zielarstwo, naturalne metody uprawy i troska o owady zapylające to tematy, wokół których skupią się warsztaty realizowane w ramach projektu „Z wiejskiego zielnika”. Zapraszamy do udziału w jesiennym cyklu zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych, podczas którego prowadzący opowiedzą nam o szerokim zastosowaniu ziół w uprawie roślin, przybliżą tajniki budowy ogrodu permakulturowego i tworzenia domowych kompostowników czy będą przewodnikami spaceru przyrodniczego zakończonego przygotowaniem własnego zielnika.

Tworzenie zielnika dendrologicznego, czyli ukazującego występujące na Lubelszczyźnie drzewa i krzewy, będzie też zadaniem w dziecięcym konkursie, którego nagrodami są udział w specjalnie przygotowanym warsztacie oraz pięknie ilustrowane książki przybliżające najmłodszym bogactwo przyrody!

Projekt dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Zioła w ogrodzie ǀ warsztaty dla osób 16+

Podczas warsztatów uczestnicy (w wieku 16+) poznają zioła, które można wykorzystać jako naturalną ochronę przed chorobami i szkodnikami innych roślin. Zajęcia przybliżą nie tylko wpływ i możliwe zastosowanie ziół w naszych ogrodach, ale także tradycje związane z uprawą poszczególnych roślin zielnych, ich wykorzystaniem w gospodarstwie domowym oraz zaznajomią uczestników z ich szerokim znaczeniem w kulturze ludowej.

Warsztaty poprowadzi Maja Płoskoń – od dzieciństwa wychowywana w duchu ekologii i jej wykorzystania w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Kultywuje rodzinne tradycje zielarskie, brała udział w specjalistycznych konwentach oraz ogólnopolskich spotkaniach zielarzy, podczas których uzupełniała swoją wiedzę na tematy związane z wykorzystaniem ziół w uprawie.

Dla kogo: grupa wiekowa 16+

Kiedy:

I grupa – 2 października, godz. 16.00-20.00

II grupa – 3 października, godz. 10.00-14.00

Gdzie: Sala Widowiskowa Warsztatów Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, II piętro

Zapisy: https://forms.gle/jF8VXvzVLKvTfX5j9

udział bezpłatny, zapisy on-line, liczba miejsc ograniczona

Zielnik dendrologiczny ǀ warsztaty dla dzieci 8-11 lat z opiekunami

Uczestnicy warsztatów (dzieci w wieku 8-11 lat z opiekunami) wezmą udział w spacerze przyrodniczym po terenie Ogrodu Botanicznego UMCS. Podczas zajęć każdy uczestnik rozpocznie pracę nad przygotowaniem własnego zielnika, który będzie mógł uzupełniać także po zakończeniu warsztatów. Tworząc herbarium skupimy się na drzewach i krzewach, które można odnaleźć w naszym najbliższym otoczeniu – dzięki czemu powstaną wyjątkową zielniki dendrologiczne, które z czasem, o innych porach roku, można rozwijać także o pozostałe rośliny, w tym zioła.

Spacer i zajęcia poprowadzi Błażej Maciorowski – pracownik Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

Dla kogo: dzieci w wieku 8-11 lat z opiekunami

Kiedy:

I grupa – 3 października, godz. 11.00-14.00

II grupa – 4 października, godz. 11.00-14.00

Gdzie: Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie, wejście do Ogrodu znajduje się od strony ul. Willowej

Zapisy: https://forms.gle/6RzDuagcVdSg385S8

udział bezpłatny, zapisy on-line, liczba miejsc ograniczona

Informacje o kolejnych warsztatach już wkrótce.

Projekt dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.