Zielarstwo, naturalne metody uprawy i troska o owady zapylające to tematy, wokół których skupią się warsztaty realizowane w ramach projektu „Z wiejskiego zielnika”. Zapraszamy do udziału w jesiennym cyklu zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych, podczas którego prowadzący opowiedzą nam o szerokim zastosowaniu ziół w uprawie roślin, przybliżą tajniki budowy ogrodu permakulturowego i tworzenia domowych kompostowników czy będą przewodnikami spaceru przyrodniczego zakończonego przygotowaniem własnego zielnika.
Tworzenie zielnika dendrologicznego, czyli ukazującego występujące na Lubelszczyźnie drzewa i krzewy, będzie też zadaniem w dziecięcym konkursie, którego nagrodami są udział w specjalnie przygotowanym warsztacie oraz pięknie ilustrowane książki przybliżające najmłodszym bogactwo przyrody!
Owady w ogrodzie ǀ warsztaty dla osób 16+ i dla dzieci 6-12 lat z opiekunami
Pszczoły i inne owady zapylające odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie. Istnienie warzyw i owoców, które spożywamy, zależy właśnie od procesu zapylania, dlatego wiedza na temat bezpiecznej dla owadów uprawy roślin jest niezwykle istotna. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, co zawdzięczamy owadom, dlaczego są tak ważne dla nas i naszego otoczenia, poznają rośliny przyjazne owadom, zbudują domki dla owadów, a także dowiedzą, czego nie powinniśmy stosować w naszych uprawach, by nie szkodzić owadom.
Zajęcia poprowadzi Katarzyna Jagiełło – aktywistka, ekolożka, przez wiele lat zajmowała się programem ochrony pszczół i owadów zapylających.
Kiedy i dla kogo:
I grupa (osoby 16+) – 9 października, godz. 16.00-19.00
II grupa (dzieci 6-12 lat z opiekunami) – 10 października, godz. 11.00-14.00
Gdzie: Sala widowiskowa Warsztatów Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, II piętro
Zapisy: https://forms.gle/suEe3qqq8Z8Ke74g8
udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
Ogrody permakulturowe ǀ warsztaty dla osób 16+
Podczas warsztatu poznamy sposób projektowania ekologicznego, który tworzy samoregulujące się systemy rolnicze – tzw. permakultura. Prowadząca przedstawi metody planowania i utrzymania wydajnych ekosystemów, które charakteryzują się różnorodnością, stabilnością oraz naturalnym odnawianiem się. Warsztaty będą prowadzone zarówno w sali (część teoretyczna – projektowanie ogrodu i działań), jak i w terenie (ogród – część praktyczna warsztatu). Warsztaty poprowadzi Maja Płoskoń – od dzieciństwa wychowywana w duchu ekologii i jej wykorzystania w prowadzeniu gospodarstwa rolnego opartego m.in. na zasadach permakultury.
Dla kogo: grupa wiekowa 16+
Kiedy:
I grupa – 16 i 17 października; 16 października, godz. 16.00-19.00, 17 października, godz. 10.00-13.00
II grupa – 17 i 18 października, 17 października, godz. 16.00-19.00, 18 października, godz. 10.00-13.00
Gdzie: Sala widowiskowa Warsztatów Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, II piętro oraz ogródek działkowy
Zapisy: ruszają 9 października o godz. 11.00, formularz: https://forms.gle/Y7jVRiaMNW19N86MA
Zajęcia odwołane z przyczyn niezależnych
udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
Domowy kompostownik ǀ warsztaty dla osób 16+
W ramach warsztatu zbudujemy własny kompostownik, który będzie mógł być wykorzystany w gospodarstwie domowym zarówno w bloku, jak i w domu z ogrodem. Poznamy zasady kompostowania i możliwości późniejszego wykorzystania kompostu.
Warsztaty poprowadzą Natalia Jarosz – magister sztuk plastycznych, pasjonuje się ogrodnictwem i zajmuje się prowadzeniem warsztatów plastycznych, rękodzielniczych i ogrodniczych ORAZ Kosma Kozdraj – stolarz, zajmujący się także ciesielstwem i budownictwem naturalnym, posiadający doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą.
Dla kogo: grupa wiekowa 16+
Kiedy:
I grupa – 21 października, godz. 16.00-20.00
II grupa – 22 października, godz. 16.00-20.00
Gdzie: Sala Widowiskowa Warsztatów Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, II piętro
Zapisy: ruszają 14 października godz. 11.00, formularz: https://forms.gle/suEe3qqq8Z8Ke74g8
udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
KONKURS „Zielnik dendrologiczny” ǀ dla dzieci 8-12 lat
Samodzielne poznawanie otaczającej nas przyrody może być nie tylko wyzwaniem, ale i wielką przygodą! Zachęcamy dzieci w wieku 8-12 lat do aktywnych poszukiwań i utrwalania swoich odkryć w formie zielników! Zielników dendrologicznych, czyli takich, które opiszą drzewa i krzewy rosnące najbliżej nas – obok domu, w drodze do szkoły czy te napotkane na jesiennym spacerze po zakątkach Lubelszczyzny. Zebrane fragmenty roślin należy rozpoznać i odpowiednio opisać, przedstawiając całość w formie zielnika wykonanego samodzielnie dowolną techniką plastyczną. Tak przygotowaną pracę dzieci przesyłają na adres:
Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 7
20-112 Lublin
z dopiskiem „Konkurs – zielnik dendrologiczny”
Spośród otrzymanych prac jury wyłoni 5 nagród głównych oraz 10 nagród dodatkowych.
Nagroda główna – udział w rodzinnym warsztacie „Ziołowy dom” (dziecko + 2 osoby), który odbędzie się 28 listopada. Dowiemy się podczas niego jak wykorzystać zioła do stworzenia soli do kąpieli, mieszanek do zastosowania w kuchni czy ziołowych herbatek – tak, by każdy z domowników znalazł coś dla siebie! Wyróżnione dzieci otrzymają także nagrody rzeczowe – książki i gadżety związane z tematyką projektu.
Nagroda dodatkowa – książki i gadżety związane z tematyką projektu.
Uwaga! Każda praca konkursowa, którą otrzymamy, po rozstrzygnięciu konkursu zostanie odesłana jej autorowi na adres podany w zgłoszeniu.