zdjęcie ilustracyjne. mężczyzna ogląda wystawę okładek Wschodniego Expressu

Zapraszamy do odwiedzania naszych październikowych wystaw, które zabierają nas w podróż do wielu światów: sztuki, architektury, literatury oraz cyrku.

Miasta Momenty / Lublin – Wilno

Wystawa fotografii Jakuba Orzechowskiego i Ignaca Tokarczyka, którzy towarzyszyli nocokulturowym przygodom w Lublinie i Wilnie w 2019 roku. Efektem tego spotkania jest garść złapanych i zatrzymanych kolorowych wspomnień – momentów.

Kiedy: październik 2020, wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-16.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7, parter


„Bauhaus” – szkoła nie tylko dla dorosłych – wystawa rodzinna

Sto jeden lat temu architekt Walter Gropius założył na niemieckiej prowincji szkołę, która zrewolucjonizowała architekturę na świecie. Pracowali w niej najwybitniejsi twórcy sztuki XX wieku: Paul Klee, Lyonel Feininger, Wassily Kandinsky, László Moholy-Nagy czy Oskar Schlemmer. Mimo że uczelnia istniała zaledwie 14 lat, Bauhaus do dziś ma wielki wpływ na architekturę i wzornictwo.

Historia szkoły Bauhaus jest fascynująca, ale jak pokazać ją dzieciom? Wbrew pozorom zadanie to nie jest takie trudne, bo była to szkoła niezwykła, rewolucyjna i kierowała się zasadami, które przemawiają do dzieci. Każde dziecko z pewnością ucieszy się, słysząc: „Nieważne, co umiesz, ważne, jaki masz w sobie talent, jeżeli ten talent nie zostanie odkryty, to nie jest twoja wina, tylko nauczyciela”. Na wystawie dzieci dowiedzą się między innymi: jak rozpoznawać domy zaprojektowane zgodnie z duchem szkoły Bauhaus i dlaczego w całej szkole pachniało czosnkiem; na jakich krzesłach według Marcela Breuera dziś powinniśmy siedzieć i jak zatańczyć matematyczny taniec; jak bawiono się w szkole – a bawiono się często i chętnie, w końcu jedna z dewiz szkoły to „razem pracujemy, razem się bawimy”. Prezentowane na wystawie ilustracje Katarzyny Boguckiej to autorskie interpretacje słynnych fotografii, dokumentujących życie szkoły. Na ekspozycji ilustracjom towarzyszą eksponaty zaprojektowane przez profesorów i uczniów Bauhaus, a także oryginalne zdjęcia na pocztówkach i plakatach.

Kuratorki wystawy: Ewa Solarz, Beata Kuracińska
Ilustracje: Katarzyna Bogucka

Kiedy: październik 2020, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 16.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7


Wschodni Express – wystawa portretów autorów i okładek książkowych

Zaprezentowana państwu wystawa to okazja do podróży przez wyjątkowy i kolorowy świat okładek książkowych oraz do zapoznania się z pisarzami „Wschodniego Expressu”. Seria wydawnicza „Wschodni Express” to nie tylko wysokiej jakości literatura, ale także ogromna

dbałość edytorska. Każda okładka to starannie zaprojektowana w duchu minimalizmu grafika, będąca esencjonalnym zobrazowaniem motywu przewodniego danej książki. Dbamy, aby każda książka zaspokajała potrzeby estetyczne i intelektualne naszych odbiorców. Celem serii

„Wschodni Express” jest prezentacja czytelnikom polskim najnowszych tekstów literatur wschodnich sąsiadów Polski, poruszających najbardziej aktualne dla tych społeczeństw problemy, niepozbawionych krytycznego dystansu i humoru w patrzeniu na Europę, siebie w Europie oraz Europę w sobie.

Projekt okładek: Ewelina Kruszewska
Przygotowanie graficzne zdjęć: Ilona Wałęcak
Wydawca książek: Warsztaty Kultury

Kiedy: październik 2020, godz. 10.00–20.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 5a – parter


Wystawa plakatu cyrkowego | 10-lecie Carnavalu Sztukmistrzów

W 2019 roku Carnaval Sztukmistrzów obchodził swoje 10-lecie. Z tej okazji zorganizowaliśmy konkurs plastyczny na plakat festiwalu. Poprosiliśmy uczestników, aby odnieśli się do tradycji Polskiej Szkoły Plakatu, w której plakat cyrkowy zajmował znamienite miejsce. Spośród zgłoszonych prac Jury przyznało nagrodę główną, cztery wyróżnienia oraz wybrało 25 prac. Wszystkie te plakaty możemy zobaczyć na wystawie. Stworzyliśmy także kalendarz, który prezentuje 13 plakatów wybranych z wystawy. Na każdej ze stron znajdziecie unikatową pracę, która brała udział w konkursie na plakat z okazji X-lecia Carnavalu Sztukmistrzów. Teraz najlepsze! Każda ze stron limitowanego kalendarza, wydrukowanego na bezdrzewnym papierze wysokiej jakości, jest tak naprawdę oddzielnym plakatem w formacie A2, który możecie wyciąć, oprawić i cieszyć nim oczy bezterminowo, nie tylko w 2020 roku. Sprzedaż kalendarzy na stronie internetowej:

https://www.warsztatykultury.pl/sklep

Możliwy odbiór osobisty w siedzibie Warsztatów Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7.

Kiedy: październik 2020

Gdzie: Lobby ARCHE Hotel Lublin, ul. Zamojska 30