Fotograficzna opowieść Ireny Jarosińskiej o ikonach polskiej kultury, Lublin oczami wrażliwego Białorusina, który związał się z miastem kilka miesięcy temu i tworzy własną mapę miejsca, przejmujące plakaty wojenne, ukazujące zarówno walczącą Ukrainę, jak i emocje ludzi borykających się od wielu miesięcy z lękiem i niepewnością, okładki książek wydanych w ramach Wschodniego Expressu oraz barwne ilustracje miejsc, postaci i zjawisk z Ukrainy, jakiej już nie ma to propozycja wystawiennicza związana z festiwalem Wschód Kultury – Inne Brzmienia 2022.
O wystawach
Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w Lublinie w dniach 7–10 lipca 2022 r. i będzie to już 15. edycja Innych Brzmień i 9. pod marką Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez samorządy miast w Lublinie, Białymstoku i Rzeszowie.
– Inne Brzmienia to festiwal przede wszystkim muzyczny, ale jak co roku przygotowaliśmy wydarzenia również z innych dziedzin sztuki. Serdecznie zapraszam na pięć wyjątkowych wystaw. Pierwsza z nich to wystawa fotografii Ireny Jarosińskiej pt. “Portrety”, którą będzie można podziwiać w Zaułku Hartwigów. Autorka oprócz swojej pracy zawodowej dla czasopism ilustrowanych, prywatnie była bardzo związana ze środowiskiem artystycznym. Fotografowała malarzy, muzyków, poetów. Na jej zdjęciach zobaczymy m.in. Mirona Białoszewskiego i Sławomira Mrożka. Druga wystawa to fotografie Zmicera Waynowskiego. “Głosy Lublina” to fotoreportaż o naszym mieście, który będzie można zobaczyć przy ulicy Grodzkiej 7. Na placu Po Farze zaprezentujemy odsłonę plakatów wojennych ukraińskiego klubu ilustratorów Pictoric. Publiczność festiwalowa będzie miała okazję zobaczyć całkiem nowe prace kijowskich artystów. W sercu festiwalu, czyli na Błoniach pod Zamkiem, będzie można z kolei podziwiać zdecydowanie bardziej optymistyczny projekt klubu Pictoric – “Yellow and Blue”. Pokazujemy go, bo wiemy, że jest to projekt niezwykle ważny dla jego twórców –ukazuje Ukrainę taką, jaką artyści widzą i jaką wszyscy chcemy widzieć po zakończeniu wojny. Dodatkowo w kamienicy przy ulicy Grodzkiej 5a zobaczymy wystawę portretów autorów i okładek książkowych z serii Wschodni Express – opowiada kuratorka Emilia Kietlińska-Drozd z Warsztatów Kultury w Lublinie.
Wystawy
Irena Jarosińska „Portrety”
Wystawa fotografii Ireny Jarosińskiej pt. „Portrety” to wyjątkowa opowieść o artystach, którzy są dziś ikonami polskiej kultury. Wśród sportretowanych przez Jarosińską osób znaleźli się m.in. poeta Miron Białoszewski, malarz Henryk Stażewski, dramatopisarz Sławomir Mrożek czy kompozytor Krzysztof Komeda. Ogromna spuścizna fotograficzna Ireny Jarosińskiej, licząca ponad 60 tysięcy obiektów, po latach zapomnienia trafiła do Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA. W latach 2013–2016, dzięki dotacjom pochodzącym
z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA zdigitalizowano, opracowano merytorycznie i zabezpieczono całą kolekcję fotografii oraz udostępniono ją w Internecie. Prezentowana wystawa powstała w partnerstwie z Ośrodkiem KARTA i dzięki uprzejmości Pana Andrzeja Pieniążka, spadkobiercy praw do kolekcji fotografii autorstwa Ireny Jarosińskiej.
Irena Jarosińska urodziła się w 1924 roku we wsi Szybene na Huculszczyźnie, a zmarła w 1996 roku w Warszawie. Pracę rozpoczęła w 1950 roku. Pracowała dla najważniejszych czasopism ilustrowanych – „Świata” i „Polski”, gdzie jej fotoreportaże były często samodzielnymi opowieściami o rzeczywistości PRL. Prywatnie związała się ze środowiskiem artystycznym. Portretowała znajdujących się poza oficjalnym obiegiem kulturalnym malarzy, poetów i muzyków. Tworzyła fotomontaże, happeningi, prowokowała dyskusje. Od połowy lat 70. prowadziła otwarty dom–pracownię, w którym toczyło się życie kulturalne. Spuścizna fotograficzna Ireny Jarosińskiej to unikalna dokumentacja życia grup artystycznych, trendów w sztuce i kulturze, zjawisk społecznych i wydarzeń historycznych. W latach 70. Jarosińska skupiała wokół siebie grono młodych fotografów, organizując nieformalny „uniwersytet fotograficzny”. Inspirowała twórców z różnych dziedzin sztuki, którzy gromadzili się u niej i wystawiali swoje prace.
Kiedy: 7–10 lipca 2022
Gdzie: Zaułek Hartwigów
„Yellow & Blue” – wystawa ilustracji artystów związanych z ukraińskim kolektywem Pictoric
Projekt „Yellow & Blue” wystartował w 2016 roku. Poprzez graficzny język plakatów artyści przedstawiają tradycje, miejsca i zwyczaje, które nie są łatwe do znalezienia w przewodnikach. Tereny mieszkalne, przepełnione plaże, transport publiczny, tradycyjne instrumenty muzyczne, Karpaty, lokalne fast foody i biesiady, zwyczaje świąteczne czy architektura. Projekt stara się pokazać inne spojrzenie na wydarzenia historyczne, zjawiska społeczne i kulturowe, które są dobrze znane mieszkańcom, ale często nieznane obcokrajowcom. W ten sposób artyści przedstawiają nowoczesny obraz Ukrainy, która obecnie, we wszystkich tych aspektach, unicestwiana jest przez Rosjan. W obliczu napaści Rosji plakaty nabierają zatem wyjątkowego wymiaru – pokazują taką Ukrainę, jaką artyści widzą i chcą widzieć. Taką, jaką jest ona normalnie. Twórcy podkreślają, że Ukraina nigdy nie zapomni i nie wybaczy Rosji, ale z wiarą w kraj i ludzi odbuduje wszystko to, co jest niszczone, a co dziś możemy oglądać już tylko na plakatach, dzięki ich wyjątkowej perspektywie.
Klub Ilustratorów Pictoric to społeczność ukraińskich ilustratorów, artystów i grafików, z których każdy wyróżnia się unikalnym stylem, wpisującym się w najnowsze trendy w grafice. Klub realizuje międzynarodowe projekty z udziałem utalentowanych artystów z różnych krajów i promuje wysokiej jakości sztukę nowoczesną w Ukrainie i za granicą. Prace artystów już kilkakrotnie były prezentowane podczas festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia w Lublinie. W tym roku jednak publiczność festiwalowa będzie miała wyjątkową okazję zobaczyć największą z dotychczasowych kolekcję plakatów z projektu „Yellow & Blue”; wśród nich są m.in.: Współczesny Kijów, Osiedla, Metro, Ukraińskie nalewki, Krym, Najdłuższa trasa trolejbusowa, Rękodzieła, Barszcz, Turystyczny Lwów, Zamki wołyńskie, Modernizm radziecki, Współczesna muzyka ukraińska, Bandura czy Pszczelarstwo.
Wystawa plakatów ukraińskich ilustratorów to ukłon w stronę kultury ukraińskiej, z którą bardzo solidaryzujemy się w tym trudnym czasie. Ukraińscy artyści walczą teraz nie tylko tworząc symboliczne dzieła, lecz także zbrojnie.
Kiedy: 7–10 lipca 2022, w godz. 13.00–02.00
Gdzie: teren festiwalu, Błonia pod Zamkiem w Lublinie
Support Ukraine PIC | Obraz wojny – wystawa plakatów artystów związanych z ukraińskim kolektywem Pictoric
Prezentowane na wystawie plakaty pochodzą ze strony www.supportukraine-pic.com, która powstała, aby walczyć przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę i wspierać duchowo jej mieszkańców. To obraz aktualnej sytuacji w Ukrainie oraz komentarz do wojennej rzeczywistości, jaki ukraińscy twórcy chcą wysłać światu, by zwrócić uwagę na to, co naprawdę dzieje się w ich kraju.
Twórcy zachęcają, aby publikować plakaty, dzielić się ilustracjami w mediach społecznościowych oraz organizować wystawy w przestrzeni publicznej. „W czasie, gdy syreny przeciwlotnicze wciąż wyją, a eksplozje odbijają się echem po niebie – nie zamykaj oczu. Wszyscy jesteśmy Ukraińcami” – podkreśla jeden z ilustratorów.
Kiedy: 7–10 lipca 2022
Gdzie: plac Po Farze
Głosy Lublina – wystawa fotografii Zmicera Waynowskiego
Miasta mówią. I każde z nich mówi we własnym języku. W większości przypadków języki miast są zmieszane, ale wciąż są unikalne. Ta mieszanka jest bowiem połączeniem właściwych cech miasta: jego architektury, światła, kultury, rozwoju gospodarczego i innych czynników. Sam proces mieszania jest ekspresyjnym, wielofunkcyjnym zjawiskiem, które tworzy komunikację dźwiękową i gestową. Języki miast przekazują, gromadzą i zachowują wiedzę. To są języki nominatywne i emotywne, referencyjne i estetyczne. Po pozbawieniu się systemu znaków wiele z nich rozwinęło treść znaczeniową w takim stopniu, że uzyskały nowe, wyjątkowe brzmienie. Wędrując po Lublinie i wsłuchując się w ten charakterystyczny dźwięk, próbuję go odczytać, szukając w nim struktury i składni. W tej serii przedstawiam historie, które usłyszałem, czyjeś rozważania, parafrazy, wypowiedzi, wiersze i wiele innych opowiadań w niezliczonych językach.
Zmicer Waynowski – członek Białoruskiego Związku Fotografów
Kuratorka projektu: Alena Pratasiewicz
Kiedy: 7–10 lipca 2022, godz.10.00–18.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7
Wschodni Express: Wystawa portretów autorów i okładek książkowych
Seria wydawnicza „Wschodni Express” to nie tylko wysokiej jakości literatura, ale także wyjątkowy projekt graficzny. Każda okładka to starannie zaprojektowana, w duchu minimalizmu, grafika, będąca esencjonalnym zobrazowaniem motywu przewodniego danej książki. Łączymy walor intelektualny z estetycznym. Po co to robimy? Celem serii „Wschodni Express” jest prezentacja czytelnikom najnowszych tekstów literatur wschodnich sąsiadów Polski, poruszających najbardziej aktualne dla tych społeczeństw problemy, niepozbawionych krytycznego dystansu i humoru w patrzeniu na Europę, siebie w Europie oraz Europę w sobie.
Kiedy: 7–10 lipca 2022 w godz.10.00–20.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 i Bałagan, ul. Grodzka 5a
W tym roku, podczas Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, w Lublinie zagrają: Godflesh, Squarepusher, Beardyman, Lean Left, Pablopavo i Ludziki, Niemoc i goście, NANGA, Julian Sartorius, Anushka Chkheidze, Cluster Lizard, Kadabra Dyskety Kusaje, Dlina Volny, MaDMApper, NIMF, Bandit Bandit i Fågelle. W ramach dorocznej prezentacji wybranej wytwórni płytowej spotkamy się z przedstawicielami waszyngtońskiej oficyny Dischord Records i zespołami: Scream, Soulside, Girls Against Boys oraz Escape–ism.
Program festiwalu obfituje także w wydarzenia pozamuzyczne. Na festiwalową publiczność czekają premiery literackie. W tym roku portfolio Wschodniego Expressu powiększy się o kolejne cztery tytuły: Igor Pomierancew „KGB i inne wiersze”, Łeś Bełej „Lustrzany sześcian”, Agnė Žagrakalytė „Klara. Bande dessinée”, Wano Krueger „Ostatni pocałunek Iljicza”. Natomiast w ramach nowej serii wydawniczej „Zakotwiczone” zaprezentowane zostaną dwie pozycje: Jankew Glatsztejn „Dobranoc, świecie” oraz Józef Łobodowski „Wyzwolenie”.
Wschód Kultury – Inne Brzmienia to także święto dzieci! W tym roku, w ramach bloku programowego Małe Inne Brzmienia, najmłodsi m.in. zbudują instrumenty z warzyw, nagrają teledysk, stworzą muzycznego potwora oraz nauczą się grać na ukulele. Do zabawy zapraszamy również dzieci z Ukrainy, dla których zapewnimy tłumacza języka ukraińskiego.
Wschód Kultury – Inne Brzmienia
7–10 lipca 2022
Lublin, Stare Miasto i Błonia pod Zamkiem
Wstęp na wydarzenie jest wolny
Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na: www.innebrzmienia.eu
Organizatorzy festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin, Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Kultura Dostępna.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin.
Patroni medialni: Polityka, Gazeta Wyborcza, HIRO, TVP Polonia, Radio Lublin, nowamuzyka.pl., rytmy.pl, British Council, Onet
Partnerzy: Keychange, Music Export Poland