#ZnajdźRzemieślnika

Rok 2020 przyniósł nam wszystkim wiele nieoczekiwanych zmian oraz wyzwań. Akcja promocyjna odbywająca się pod hasłem #ZnajdźRzemieślnika jest próbą odpowiedzi na sytuację, w której ze względu na pandemię znaleźli się artyści ludowi. Ma ona zachęcić odbiorców do kontaktu z twórcami tradycyjnymi także poza czasem odbywającego się raz do roku Jarmarku Jagiellońskiego.

Wielu artystów ludowych sprzedawało swoje prace głównie podczas takich wydarzeń jak nasz festiwal. Osobisty kontakt z rzemieślnikiem, możliwość bezpośredniego wyboru interesujących nas wyrobów – to wszystko ze względu na pandemię zostało znacznie ograniczone. Akcja #ZnajdźRzemieślnika zachęca do pozostania w kontakcie z twórcami ludowymi i wspierania ich swoimi zamówieniami. By ułatwić nawiązanie lub podtrzymanie tej łączności podjęliśmy kilka działań. Udostępniamy na naszych stronach internetowych dane kontaktowe do rzemieślników, którzy wyrażą na to zgodę. Stworzyliśmy i wciąż uzupełniamy mapę, na której można odnaleźć twórców, którzy dotychczas wzięli udział w Jarmarku Jagiellońskim. Publikujemy także wpisy promujące poszczególnych rzemieślników oraz zapoznające widzów festiwalu z dziedzinami sztuki ludowej, w których działają zapraszani przez nas artyści. Uzupełnieniem akcji są także materiały skierowane do samych twórców, jak np. „Twórz i fotografuj – kilka słów o fotografii produktowej dla rzemieślników tradycyjnych” Ignacego Tokarczyka.

GDZIE: Strona www i profil na Facebooku.
KIEDY: cały rok

Projekt #ZnajdźRzemieślnika 2023

Słowa kluczowe, hasła i hashtagi to wskazówki ułatwiające poszukiwania, pomagające znaleźć interesujące nas zagadnienie. Projektem #ZnajdźRzemieślnika chcemy wspomóc tych, dla których celem podobnych poszukiwań jest lokalna kultura ludowa. Pragniemy zaciekawić, opowiedzieć i dać impuls. Osobom, którym temat ten jest obcy – impuls do zainteresowania się własną kulturą regionalną; tym, którzy chcą wiedzieć i umieć więcej – motywację oraz możliwość rozwoju. W naszych działaniach nie skupiamy się jednak wyłącznie na odbiorcach, lecz również na samych mistrzach tradycyjnego rzemiosła. Dzięki projektowi będą mieć oni okazję do zachowania swojej historii, opowiedzenia o dziedzictwie, w którym wyrośli i któremu poświęcili całe swoje życie, do znalezienia uczniów i kontynuatorów, a także do bycia docenionym zarówno w najbliższej społeczności lokalnej, jak i o wiele szerzej. Wychodząc od małych miejscowości, w których dane tradycje tworzyły się i do dziś zachowały, dajemy szansę na to, by prezentowały się one także w nowych środowiskach i okolicznościach.

W ramach projektu odbyły się następujące wydarzenia: 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023.

Logotypy

Zdjęcie przedstawia twórczynię ludową w ujęciu portretowym. Rękoma opiera się o blat stoiska, na którym wyeksponowane są wyroby tradycyjne.

Kontakt

Chcesz poznać historię projektu