Pablopavo i Ludziki, Niemoc oraz Nanga to polska reprezentacja na tegorocznych Innych Brzmieniach. Jak sugeruje już sama lista artystów, na pewno nie zabraknie świetnych tekstów i autorskich opowieści o współczesnym świecie. Z zespołami spotkamy się w Lublinie w dniach 7–10 lipca, podczas 15. edycji Innych Brzmień, a 9. pod marką Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez samorządy miast w Lublinie, Białymstoku i Rzeszowie.

O artystach:

Pablopavo i Ludziki – Paweł Sołtys, znany też szerokiej publiczności jako Pablopavo, to wyjątkowa postać na mapie polskiej kultury. Laureat Paszportu Polityki oraz Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego należy dziś do grona najbardziej kreatywnych i jednocześnie zapracowanych artystów. Swoją działalność literacką (świetnie przyjęty zbiór opowiadań „Mikrotyki” i równie interesująca „Nieradość”) łączy z muzyką, za sprawą takich formacji jak Vavamuffin, Zjednoczenie Soundsystem czy Pablopavo i Ludziki. Właśnie z tym ostatnim zespołem pojawi się w lipcu na innobrzmieniowej scenie. Wiosną tego roku światło dzienne ujrzała najnowsza płyta grupy zatytułowana „Mozaika” i zgodnie z zapowiedzią samych artystów stanowi ona kolejny krok w ich brzmieniowych poszukiwaniach. „Ostatnie trzy lata, jakie minęły od wydania Marginala, nie były dla nikogo łatwe. Ani dla grajków, ani dla słuchaczy. I trochę o tym jest ta płyta, ale też trochę o tym, że są rzeczy, które pomagają przetrwać najcięższe chwile.” – opisuje album Pablopavo. Poza najnowszymi utworami na koncercie nie zabraknie też dobrze znanych przebojów z albumów „Telehon”, „Polor” czy „Ladinola”.

Niemoc – instrumentalne trio, będące żywą, pulsującą mieszanką shoegaze, post-punku i muzyki tanecznej. „Notoryczni debiutanci” – mówią sami o sobie z ironią, bo choć Niemoc istnieje już 7 lat, to wciąż są określani jako „młodzi zdolni”. W ciągu pierwszych trzech lat swojego istnienia zespół wydał szereg EP-ek, aż w końcu w kwietniu 2019 roku światło dzienne ujrzał debiutancki album „Baśnie”. W październiku 2021 roku pojawił się drugi album grupy zatytułowany „Kilka najlepszych dni w życiu”, na którym – oprócz najbardziej charakterystycznych dla Niemocy partii instrumentalnych opartych o energetyczne brzmienie gitary i dynamiczne syntezatory – pojawiają się utwory z wokalnym udziałem Kachy Kowalczyk z Coals, Joanny Longić z Tęskno, Misi Furtak oraz Michała Wiraszko z zespołu Muchy. Śmiało można jednak powiedzieć, że Niemoc słynie przede wszystkim z występów na żywo, co zapowiada niezwykłe wydarzenie podczas tegorocznych Innych Brzmień. W Lublinie na scenie Niemocy towarzyszyć będą goście – Misia Furtak i Michał Wiraszko.

Nanga – kiedy polska supergrupa Lao Che ogłosiła zawieszenie działalności, wielu fanów nie mogło się z tym pogodzić i zaczęło zastanawiać, co teraz będą robić ich ulubieni wykonawcy. Jak się szybko okazało, świat nie znosi próżni, a artyści tej klasy nie zamierzają bezczynnie siedzieć w domu. Po ubiegłorocznym koncercie Spiętego przyszedł czas na wizytę w Lublinie grupy Nanga. Zespół do życia powołali Filip Różański (w Lao Che grający na klawiszach) oraz Maciej Dzierżanowski (odpowiadający za perkusjonalia). Za mikrofonem stanęła zaś Magda Dubrowska (znana z grup Utrata Skład czy Gang Śródmieście). Z czasem, w sytuacjach koncertowych, dołączył do nich też saksofonista Karol Gola (grał m.in. w Lao Che i Pink Freud). Muzyka Nangi opiera się na syntezie brzmień generowanych przez samplery i inne urządzenia elektroniczne z żywym brzmieniem instrumentów oraz charakterystycznym wokalem Dubrowskiej. Całości dopełniają frapujące teksty i nowoczesna aranżacja.

Przypominamy, że zespołami, które również zaprezentują się podczas festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia są legendarny brytyjski duet Godflesh, punkjazzowa supergrupa Lean Left, gwiazda brytyjskiej sceny elektronicznej Squarepusher, a w ramach dorocznej prezentacji wybranej wytwórni płytowej spotkamy się z przedstawicielami waszyngtońskiej oficyny Dischord i zespołami: Scream, Soulside, Girls Against Boys oraz Escape-ism.

Wkrótce kolejne ogłoszenia zarówno koncertowe, jak i związane z działaniami pozamuzycznymi, wśród których nie zabraknie doskonałego programu filmowego, wystaw, spotkań i premier literackich, wydarzeń dla dzieci oraz warsztatów i dyskusji dla profesjonalistów z branży muzycznej.

Po raz kolejny festiwalowemu ogłoszeniu towarzyszą komiksowe paski prezentujące artystów, które na zamówienie festiwalu wykonał Maciej Pałka – artysta wizualny, ilustrator i wielokrotnie nagradzany twórca powieści graficznych. Jego prace w autorski sposób opowiadać będą o wszystkich muzykach tegorocznej edycji. Na kolekcjonerki i kolekcjonerów czekać też będą limitowane serie plakatów, które już niebawem będzie można zamawiać w naszym sklepie.

Informacje praktyczne

Wschód Kultury – Inne Brzmienia
7–10 lipca 2022
Lublin, Błonia pod Zamkiem
Wstęp wolny

Organizatorzy festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin, Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Kultura Dostępna.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin
Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest w sieci Keychange, co stanowi deklarację związaną z zapewnieniem równowagi płci 50:50 w programie festiwalu do 2022 roku.

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na: www.innebrzmienia.eu oraz www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/wschod-kultury