Carnaval Sztukmistrzów oraz cykl wydawniczy Wschodni Express zostały nominowane do tytułu Wydarzenia Kultury „Strzały 2021″. Głosowanie trwa!
O nominowanych do Strzał
W finałowej dziesiątce wydarzeń kulturalnych, które w ocenie redakcji lubelskiej „Gazety Wyborczej” oraz mieszkańców miasta cieszyły się największym zainteresowaniem znalazły się dwa, których organizatorem są Warsztaty Kultury w Lublinie.
Pierwszym z nich jest Carnaval Sztukmistrzów.
Założeniem festiwalu jest jego ludyczny charakter oraz próba prezentacji współczesnych widowisk kuglarskich i cyrkowych z kręgu nowego cyrku. Podczas tego wydarzenia ulice miasta ożywają za sprawą ulicznych artystów, odbywają się spektakle oraz warsztaty z popularnych dyscyplin kuglarskich. W ciągu tych 12 lat organizowania festiwalu, Lublin odwiedziły setki tysięcy osób spragnionych nadzwyczajnych emocji, w tym kilkuset artystów.
12. edycja Carnavalu Sztukmistrzów przebiegała pod znakiem powrotu do korzeni. W nowej, pandemicznej rzeczywistości wykreowaliśmy przestrzeń dla nieskrępowanego ducha miejskiego święta. Między 22 a 25 lipca 2021 roku Lublin stał się sceną dla akrobatów, połykaczy ognia czy żonglerów. W plenerze miejskim mogliśmy zobaczyć zarówno występy artystyczne, jak i pokazy slacklinerów oraz highlinerów biorących udział w Urban Highline Festival będącym integralną częścią Carnavalu i jedynym tego typu wydarzeniem odbywającym się w przestrzeni zurbanizowanej. Pomimo trwającej pandemii festiwal zgromadził 80 000 widzów chcących wspólnie celebrować święto sztuki.
Drugą propozycją do tytułu Strzały 2021 jest seria wydawnicza Wschodni Express, której celem jest prezentacja czytelnikom najnowszych tekstów literatury wschodniej poruszającej najbardziej aktualne dla tych społeczeństw problemy, niepozbawionej krytycznego dystansu i humoru w patrzeniu na Europę. Ich autorami są najwybitniejsi twórcy z Ukrainy, Białorusi czy Litwy. W obliczu wojny w Ukrainie literatura ta nabiera jeszcze mocniejszego znaczenia.
W 2021 r. seria wydawnicza Wschodni Express powiększyła się o książki 6 autorów: Uładzimiera Arłoŭa „Porucznik Piatrowicz i chorąży duch” w tłum. Bohdana Zadury, Zoltána Mihály’a Nagy’ego „Szatański pomiot” w tłum. Daniela Warmuza, Wasyla Słapczuka „Ten sam kurz drogi” w tłum. Wojciecha Pestki, Mariusa Burokasa „Tu mieszkał Jonasz” w tłum. Agnieszki Rembiałkowskiej, Jurisa Kronbergsa „Wilk Jedno Oko” w tłum. Olgi Wiewióry oraz Kateryny Babkiny „Nikt tak nie tańczył jak mój dziadek”, wyd. 2, w tłum. Bohdana Zadury. Dzięki serii wydawniczej Warsztatów Kultury udało się zorganizować 10 spotkań literackich oraz prezentację 7 książek: „Porucznik Piatrowicz i chorąży duch”, „Ten sam kurz drogi”, „Szatański pomiot”, „Tu mieszkał Jonasz”, „Wilk Jedno Oko”, „Nikt tak nie tańczył jak mój dziadek” oraz „Twoje spojrzenie, Cio-Cio-San. Dodatkowo w 2021 roku premię miała książka Zbigniewa Dmitrocy „Wiersze o Lublinie” wydana przez serię wydawniczą Wschodni Express. W ubiegłym roku zostało również zorganizowane spotkanie z Kateryną Babkiną poświęcone jej nagrodzonej Angelusem książce „Nikt tak nie tańczył jak mój dziadek”.
Swoje głosy na wydarzenia organizowane przez Warsztaty Kultury w Lublinie można oddawać na stronie „Gazety Wyborczej”, klikając w poniższy link:
Głosowanie trwa do 10 kwietnia.