W finałowej dziesiątce wydarzeń kulturalnych, które w ocenie redakcji lubelskiej „Gazety Wyborczej” zasługują na specjalne wyróżnienie, znalazły się dwa organizowane przez Warsztaty Kultury w Lublinie. Są to Festiwal Re:tradycja Jarmark Jagielloński oraz spotkanie autorskie z Serhijem Żadanem organizowane przez magazyn Kultura Enter. Głosowanie trwa do 2 kwietnia!

Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński

Re:tradycja – Jarmark Jagielloński to festiwal muzyki i rzemiosła tradycyjnego, odbywający się w przestrzeni Starego Miasta w Lublinie. Wprowadza on publiczność w dialog dziedzictwa ze współczesnością. Re:tradycja łączy czasy, pokolenia i dawne tradycje z tym, co nowe. Odwiedzający Festiwal mają możliwość spotkania z muzykami, rzemieślnikami i animatorami, którzy z pełną świadomością, odpowiedzialnością oraz wrażliwością podchodzą do twórczego kontynuowania tradycji. W programie wydarzenia znajdują się m.in. koncerty, potańcówki oraz Jarmark Jagielloński, czyli targi sztuki ludowej i rzemiosła tradycyjnego.

Ważnym punktem Festiwalu jest specjalna produkcja muzyczna – koncert re:tradycja. Łączy on na jednej scenie muzykę tradycyjną i jej mistrzów z artystami muzyki współczesnej – ludzi otwartych na wzajemne dzielenie się swoimi doświadczeniami.

Podczas Festiwalu co roku odbywają się liczne warsztaty, spektakle muzyczne, spotkania i pokazy filmowe. Część z nich nawiązuje do rzemieślniczego tematu przewodniego. W 2022 roku była to tradycyjna biżuteria i ozdoby. Na Podwórku Re:tradycji dzieci miały okazję pobawić się zabawkami przygotowanymi przez twórców ludowych i zobaczyć, jak dawniej spędzali wolny czas ich rówieśnicy.

Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 18–20 sierpnia 2023 r.

Spotkanie z Serhijem Żadanem

Serhij Żadan to najpopularniejszy współczesny ukraiński poeta i muzyk z Charkowa. Lider punkowego zespołu i aktywista społeczny, znany także z zaangażowania w obronę Charkowa i pomoc jego mieszkańcom, spotkał się z czytelnikami w Lublinie 20 sierpnia 2022 r. dzięki zaproszeniu magazynu Kultura Enter wydawanego przez Warsztaty Kultury w Lublinie. Na wydarzenie przyszło kilkaset osób – zarówno Polaków, jak i Ukraińców, którzy hojnie wsparli zbiórkę pieniędzy na wozy terenowe i ambulanse dla ukraińskiego wojska prowadzoną w czasie spotkania. Rozmowa połączona była z performatywnym czytaniem poezji.

Swoje głosy na wydarzenia organizowane przez Warsztaty Kultury w Lublinie można oddawać na stronie Gazety Wyborczej TUTAJ

Głosowanie trwa do 2 kwietnia.