
W ramach cyklu Sztuka Wrażliwości mamy przyjemność zaprosić Państwa na lipcowe wydarzenia skierowane do dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu oraz ich rodzin i bliskich. W programie znajdziecie warsztaty z podstaw serwisowania roweru, techniki jazdy na rowerze oraz zabawę z kolorowym, kinetycznym piaskiem.
O projekcie
Sztuka Wrażliwości to cykl wydarzeń, warsztatów, webinarów o charakterze integracyjnym i edukacyjnym skierowany do dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu oraz ich opiekunów. Ważnym punktem projektu są działania edukacyjne dla osób spoza środowiska neuroatypowego, zmieniające schematy myślenia o autyzmie poprzez przedstawienie osób autystycznych jako ludzi o szczególnej wrażliwości, stanowiących integralną część naszego społeczeństwa oraz dające przestrzeń w otaczającej nas rzeczywistości dla ich neuroróżnorodności. Projekt przewiduje organizację wydarzeń artystycznych przyjaznych sensorycznie oraz integrujących i tworzących więzi pomiędzy środowiskami osób neurotypowych z osobami neuroróżnorodnymi.Cykl obejmuje również warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży autystycznej, aby wyzwolić ich potencjał twórczy z uwzględnieniem szczególnych potrzeb stymulacyjnych oraz wrażliwości sensorycznej tej grupy osób.
Ważnym punktem projektu są działania edukacyjne dla opiekunów osób autystycznych, które nauczą ich tworzenia przyjaznego sensorycznie środowiska dla ich rodzin, służącego integralnemu rozwojowi ich dzieci.
Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
PROGRAM NA LIPIEC
1 lipca | Zabawy dotykowe – Kolorowa Piaskownica
Wspólnie będziemy się bawić własnoręcznie wykonanym z naturalnych składników, mięciutkim i niezwykle delikatnym, kolorowym piaskiem kinetycznym. Aby odrobinę się schłodzić, stworzymy również sztuczny śnieg w środku lata. Spotkanie zakończymy zabawami sensoryczną piłką plażową.
Dla kogo: dla dzieci w spektrum autyzmu w wieku 2–7 lat
Kiedy: 1 lipca, godz. 17.00–18.30
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – patio
Zapisy: przez formularz online. Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
5 lipca | Spektrum Zainteresowań: Podstawy serwisu rowerowego
Podczas warsztatów pokażemy, jak samodzielnie przygotowywać rower do sezonu, zmieniać koło lub dętkę, nakleić łątkę czy wyregulować przerzutki. Po tym spotkaniu będziesz również wiedział, jak samodzielnie wykonać podstawowy bike fitting. Często jeździsz rowerem lub chcesz zacząć przygodę z kolarstwem? Ten warsztat jest właśnie dla Ciebie!
Dla kogo: dzieci i młodzież w spektrum autyzmu w wieku 8–17 lat
Kiedy: 5 lipca, godz. 16.00–20.00
Gdzie: Błonia pod Zamkiem
Zapisy: przez formularz online. Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
8 i 25 lipca | Spektrum Zainteresowań: Dzwonki wietrzne
Dzwonki wietrzne to kojące i relaksujące instrumenty wydające dźwięki wraz z każdym podmuchem wiatru. Zapraszamy na cykl dwóch warsztatów plastyczno-muzycznych, podczas których będziemy tworzyć gliniane dzwonki wietrzne, malować je i zdobić.
Kiedy: 8 i 25 lipca 2022, godz. 17.00 (warsztaty dwudniowe)
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7, sala warsztatowa – parter
Dla kogo: zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat
Zapisy: przez formularz online, ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Udział bezpłatny.
12 lipca | Spektrum Zainteresowań: Podstawy techniki jazdy na rowerze
Chcesz wiedzieć, jak jeździć na rowerze, by lepiej nad nim panować? Co zrobić, by uniknąć upadku, lub co gorsze – wypadku? Jak bezpiecznie pokonywać przeszkody podczas jazdy? Jeśli Ty lub Twoje dziecko często jeździcie na rowerze i chcecie nauczyć się jazdy bez pedałowania na pump tracku, jazdy bez trzymanki, kręcenia „ósemek” lub podstaw koordynacji, to ten warsztat jest dla Ciebie! Koniecznie załóż kask, wsiądź na rower i przyjedź do Parku Ludowego!
Dla kogo: warsztaty dla dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu w wieku 6–17 lat
Kiedy:12 lipca, godz. 16:00–18.00
Gdzie: Park Ludowy – przy pump tracku
Zapisy: przez formularz online dostępny na stronie warsztatykultury.pl, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
Warsztaty są przyjazne autystycznie
Projekt „Sztuka Wrażliwości” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.