zdjęcie przedstawia budynek Warsztatu Fotograficznego Warsztatów Kultury w Zaułku Hartwigów

Warsztat Fotograficzny zaprasza do swojego magicznego świata dawnych aparatów i technik fotograficznych. W sierpniu można będzie wziąć udział w warsztatach poświęconych m.in talbotypii i odbitki stykowej a w Zaułku Hartwigów oglądać wystawę zdjęć Artura Pastora.

Odbitki stykowe – fotografia z duchem

Niepowtarzalna okazja do wzięcia udziału w profesjonalnej sesji fotograficznej. Wspólnie wykonamy portrety w jednej z najstarszych technik – talbotypii, które będą wyjątkową pamiątką. Poznamy podstawowe zasady obsługi sprzętu, kompozycji i stylizacji. Udział w warsztatach mogą wziąć osoby pełnoletnie.

Kiedy: 7 sierpnia 2021 – sobota, godz.: 10:00-12.00, 13.00-15:00 (dwie grupy)

Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio

Zapisy: Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy przed formularz online


Talbotypia – papier solny

Technika talbotypii jest pozornie prosta, wymaga jednak dużych umiejętności, aby osiągnąć optymalne rezultaty. Często uważana za mało trwałą, co jest kompletnie niesłuszne, ponieważ dobrze wykonana w tej technice odbitka nie ustępuje trwałością odbitkom przygotowanym według procesów srebrowych.

Kiedy: 14 sierpnia 2021 – sobota, godz.: 10:00-12.00, 13.00-15:00

Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio

Zapisy: Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy przed formularz online


Spacer „Lublin Edwarda Hartwiga jako kopalnia tematów fotograficznych”

Lublin, Stare Miasto, dzielnica żydowska, to była kopalnia fotografii […]. Podzamcze, mówiąc językiem człowieka wrażliwego, było genialne do malowania, do fotografowania, […] ten strój, te ubiory; zarośnięte i brodate twarze, bardzo ubogie chałupy na Podzamczu. Właściwie wszystko zaczynało się od Bramy Grodzkiej. Mieszkali tam szewcy, krawcy; mieli jakiś kąt do spania, dosłownie kąt, a właściwie pracowali na wolnym powietrzu. […] Jednocześnie była piękna architektura, był ciekawy sztafaż, ruch na ulicach, handel w sklepikach i na ulicach. Sprzedawano makagigi zrobione z maku, jabłka marynowane, które wystawiane były w dużych beczkach, kapustę kiszoną i różne specjalności, które tylko u Żydów można było kupić, oczywiście śledzie itp. Wszystko to było wystawione przed wejściem do domu, na ulicy.

Edward Hartwig, Tematy fotograficzne, źródło teatrnn.pl

Kiedy: 28 sierpnia 2021 r. – sobota, godz.: 11:00-14:00

Gdzie: start- Zaułek Hartwigów, Kowalska 3

Zapisy: Udział w spacerze jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy przez formularz online.

Informacje dla uczestników w związku z COVID-19:

Warunkiem udziału w spacerze jest wcześniejsza rejestracja poprzez formularz online. W trosce o bezpieczeństwo uczestników spaceru, każdy z nich, na etapie rejestracji, zobowiązany jest wypełnić oświadczenie o stanie zdrowia. Podczas spaceru uczestnicy zobowiązani są zakrywać usta i nos maseczką i stosować zasady dystansu społecznego (utrzymać 1,5-metrowy dystans od innych).


Atelier Fotograficzne sprzed 100 lat – zwiedzanie Warsztatu Fotograficznego

Odwiedź Warsztat Fotograficzny w Zaułku Hartwigów, poznaj tajemnice szlachetnych technik fotografii i zobacz, jak wyglądała praca fotografika 100 lat temu!

Kiedy: Każdy czwartek i piątek miesiąca, godz.: 12.00-16.00

Uwaga! Ze względu na Jarmark Jagielloński, zwiedzanie nie odbędzie się w dniu 20 sierpnia.

Gdzie: Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury, Zaułek Hartwigów

Udział w pokazach jest bezpłatny. W warsztacie mogą przebywać jednocześnie 2 osoby.


„Kobiety w fotografiach Artura Pastora”

Fotografie Artura Pastora zagoszczą w lubelskim Zaułku Hartwigów. Przez cały sierpień będzie można podziwiać część jego zbiorów, który przedstawia Portugalki w różnych rolach społecznych.

Zapraszamy także na pokaz filmu „Krajobraz Artura Pastora”, który odbędzie się 22 sierpnia o godz. 18.30 w sali widowiskowej Warsztatów Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a (II piętro).

Kiedy: sierpień 2021 r.
Wystawa jest częścią programu Jarmarku Jagiellońskiego (20-22 sierpnia 2021 r.)

Gdzie: Zaułek Hartwigów, Kowalska 3

Wystawa plenerowa, bez ograniczeń czasowych.