zdjęcie przedstawia kobietę

Spotkanie z Agatą Fijuth-Dudek o Leopoldzie Ungerze

Warsztaty Kultury w Lublinie i magazyn internetowy Kultura Enter zapraszają na spotkanie wokół książki Agaty Fijuth-Dudek „Bez złudzeń i bez maski. Publicystyka Leopolda Ungera w paryskiej „Kulturze” w latach 1970-2000”. Wspólnie z autorką poszukamy odpowiedzi na pytania o rolę i miejsce Leopolda Ungera w „Kulturze”, a także o jego niepowtarzalny dziennikarski warsztat.

Książka „Bez złudzeń i bez maski. Publicystyka Leopolda Ungera w paryskiej „Kulturze” w latach 1970-2000” jest analizą artykułów „Brukselczyka” w „Kulturze”, miesięczniku Instytutu Literackiego w Paryżu. Tłem jest opowieść o trudach życia dziennikarza, które jak w soczewce pokazywały skomplikowaną historię Polski. Spotkanie poprowadzi dr Mariusz Sawa, gościem specjalnym będzie prof. Iwona Hofman.

Leopold Unger urodził się w 1922 roku we Lwowie. Po powrocie z wojennej zawieruchy z Rumunii do Polski rozpoczął pracę w „Życiu Warszawy”. W 1969 roku, na fali antysemickich czystek, został zwolniony z pracy i zmuszony do opuszczenia kraju. Osiadł w Belgii, w której od nowa budował życie zawodowe. Emigracja okazała się szansą na rozpoczęcie współpracy m.in. z Jerzym Giedroyciem. Szybko stał się jednym z najważniejszych publicystów paryskiej „Kultury”.

– Z „Kulturą” w moim życiu było tak, jak z księżycowym programem Apollo w życiu Amerykanów – wspominał Unger. – Sukces nie polegał na tym, że dzięki Apollo Armstrong mógł postawić stopę na Księżycu, lecz na tym, że człowiek mógł nareszcie z oddali spojrzeć na Ziemię. „Kultura” dała mi tę możliwość i – jak się szybko okaże – szansę.

Kiedy: 4 listopada 2021, godz. 17.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa, II piętro
Wstęp wolny

Agata Fijuth-Dudek – specjalistka ds. Kontaktów z mediami w Warsztatach Kultury w Lublinie oraz dziekan kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja społeczna w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Doktor w zakresie nauk społecznych, w dyscyplinie nauki o mediach. W pracy naukowej szczególnie interesuje ją publicystyka i myśli polityczna polskiej emigracji po 1945 roku, problemy współczesnego dziennikarstwa oraz historia mediów. Pasjonuje się fenomenem działalności i spuścizną Instytutu Literackiego w Paryżu. Autorka monografii „Publicystyka Leopolda Ungera w paryskiej „Kulturze” w latach 1970-2000”.

Iwona Hofman – medioznawca, politolog, mecenas nauki i kultury. Dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Kierownik Katedry Dziennikarstwa, Kierownik Pracowni Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu. Główne zainteresowania badawcze: historia emigracji powojennej, szczególnie Instytutu Literackiego i „Kultury”, myśl i publicystyka polityczna, historia mediów, teorie komunikacji społecznej, studia nad dziennikarstwem.

Tagi:

Data

04 listopada 2021
Zakończone!

Czas

17:00

Lokalizacja

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a - sala widowiskowa, II piętro
Kategoria