Carnaval Sztukmistrzów 2020: “Incydent polski”

Carnaval Sztukmistrzów: “Incydent polski”

17-20 września | na żywo, Lublin
21-30 września | online

Bilety na spektakle na żywo dostępne online!
http://bit.ly/CS2020-bilety

Bilety dostępne także stacjonarnie w salonach Empik oraz podczas festiwalu w punkcie informacyjnym – Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, parter.

Pełny program: https://sztukmistrze.eu/program-2020/

Chcesz wziąć udział w wydarzeniach bezpłatnych: Busker Show, spektaklu Prometeusz lub koncercie DZIADY KAZIMIERSKIE, ale nie zrobiłeś rezerwacji? Zapraszamy na bramki bezpośrednio przed rozpoczęciem wydarzenia, w przypadku zwolnienia się miejsc wpuszczamy osoby z kolejki. ;)

➡️ Festiwal odbędzie się na żywo! Jedenasta, wyjątkowa jak cały rok 2020, edycja Carnavalu Sztukmistrzów skupi się na polskich premierowych spektaklach cyrkowych. Festiwal pod nazwą „Incydent Polski” odbędzie w terminie 17-20 września na kilku scenach plenerowych. Szczegółowe informacje o cenach i sposobie zakupu biletów opublikujemy już niebawem na stronie internetowej festiwalu: www.sztukmistrze.eu

➡️ Zagramy też on-line! Od 21 września zarejestrowane występy będziemy prezentować w formule festiwalu on-line. Codziennie będzie można obejrzeć jeden spektakl.

➡️ Niestety nie spotkamy się z buskerami na występach ulicznych, ale będziemy mogli oglądać ich podczas 4 specjalnych pokazów na dedykowanej scenie plenerowej.

➡️ Urban Highline Festival odbędzie się w nieco ograniczonej formule.

🔹🔹🔹

W obliczu epidemii koronawirusa artyści, organizatorzy i ludzie kultury znaleźli się w trudnej sytuacji. Zmuszeni zostaliśmy do zatrzymania mocno już zaawansowanych prac nad 11. edycją Carnavalu Sztukmistrzów, gdyż festiwal w dotychczasowej formule dużej imprezy ulicznej, z bogatym programem zagranicznym, nie byłby bezpieczny dla widzów. Ograniczenia epidemiczne nie pozwoliły też na utrzymanie planowanego terminu i kształtu festiwalu.

Jako twórcy i organizatorzy największego festiwalu sztuki nowego cyrku w Polsce postanowiliśmy skupić się na tym, co stanowi jedną z głównych misji festiwalu od początku jego istnienia, czyli aktywnym wspieraniu polskich artystów zajmujących się cyrkiem współczesnym. Tym samym tegoroczna edycja Carnavalu Sztukmistrzów odbędzie się w formule showcase’u polskich produkcji cyrku współczesnego, w skali jakiej jeszcze nie było.

Zapraszamy na jedenastą, absolutnie wyjątkową, jak cały rok 2020, edycję Carnavalu Sztukmistrzów, w której główną rolę odegrają polskie premierowe spektakle cyrkowe. Festiwal pod nazwą „Incydent Polski” odbędzie w terminie 17-20 września na kilku scenach plenerowych.

Nazwa odnosi się do nagłej i niespodziewanej sytuacji, w której jako organizatorzy międzynarodowego festiwalu się znaleźliśmy, ale jest też symbolicznym rozpoczęciem poszukiwań tzw. charakteru polskiej sceny cyrkowej. Jednocześnie pokładamy wiarę, że pojedynczy i nagły incydent przerodzi się w pierwsze w Polsce regularne forum prezentacji polskich współczesnych spektakli cyrkowych. Jesteśmy przekonani, że przyczyni się też do dynamicznego rozwoju tej dziedziny sztuki performatywnej w Polsce i poprzez współpracę m.in z międzynarodową platformą Circus Next, zyskania również szerszego rozgłosu międzynarodowego.
W związku z powyższym mamy nadzieję, że ten rok kryzysu jest też szansą – stanie się rokiem intensywnego rozwoju branży i zaowocuje wieloma dobrymi spektaklami, które w kolejnych sezonach ruszą w Polskę i świat.

W programie festiwalu Carnaval Sztukmistrzów „Incydent Polski” znalazły się spektakle i pokazy plenerowe w różnej skali – od jednoosobowych występów o charakterze buskerskim do dużych realizacji teatralnych. Wśród nich są dwie produkcje laureatów konkursu na cyrkowy spektakl plenerowy, który został przez nas zainicjowany i przeprowadzony na początku tego roku oraz pięć propozycji konkursowych z najwyższą punktacją i trzy nadesłane poza konkursem.

Obecnie w fazie produkcji znajduje się 10 spektakli, których dwukrotne pokazy zobaczymy we wrześniu. Publiczność lubelska będzie mogła oglądać je na żywo w dniach 18-20 września. Po prezentacjach odbędą się rozmowy i spotkania z twórcami. Natomiast od 21 września zarejestrowane występy będziemy prezentować w formule festiwalu on-line. Codziennie będzie można obejrzeć jeden spektakl.

„Incydent Polski” to też wyjątkowa okazja do spotkania i integracji środowiska polskich artystów cyrkowych, gdyż współpracujemy z artystami z różnych stron Polski: Szczecin, Wrocław, Warszawa, Olsztyn, Lublin. Podczas festiwalu chcemy zaprezentować artystom biorącym udział w festiwalu możliwości dalszego rozwoju i przebijania się na sceny międzynarodowe. Okazją do tego będzie spotkanie informacyjne, poświęcone jednemu z najbardziej prestiżowych konkursów międzynarodowych adresowanych do twórców i artystów cyrku współczesnego – Circus Next, którego Warsztaty Kultury są polskim przedstawicielem. Polscy artyści dowiedzą się jak wygląda proces naboru i oceny wniosków oraz proces produkcji spektakli realizowany w ramach programu Circus Next.

Premiery spektakli to główna oś tegorocznego festiwalu, nie zapominamy jednak o ludycznym charakterze festiwalu i występach buskerskich, które bywalcy Carnavalu dobrze znają i czekają na nie co rok. Niestety nie spotkamy się z buskerami na występach ulicznych, ale będziemy mogli oglądać ich podczas 4 specjalnych pokazów na dedykowanej scenie plenerowej.

Kolejny nieodłączny punkt programu Carnavalu to Urban Highline Festival, który ze względu na pandemię odbędzie się jednak w nieco ograniczonej formule.

Przestrzenie, w których realizujemy spektakle tegorocznej edycji Carnavalu Sztukmistrzów mają charakter półotwarty i muszą spełniać określone wymogi ze względu na reżimy sanitarne. Będą to: Dziedziniec Zamku Lubelskiego, patio Warsztatów Kultury w Lublinie, podwórko Wydziału Pedagogiki UMCS, Scena Browaru Perła.

Szczegółowe informacje o cenach i sposobie zakupu biletów opublikujemy już niebawem na stronie internetowej festiwalu: sztukmistrze.eu

Tagi:

Data

17 września 2020 - 20 września 2020
Zakończone!

Czas

16:00 - 19:30
Skip to content