Jeden z obrazów na wystawie Druga Strona Justyny Sokołowskiej.

Druga strona – wystawa Justyny Sokołowskiej | wernisaż

Na wystawie Justyny Sokołowskiej zaprezentowane zostaną dwa cykle graficzne: Dwuosnowowa historia Żydów na Podlasiu oraz grafiki stanowiące pierwotnie ilustracje do nagrodzonej na Euroazjatyckich Międzynarodowych Targach Książki 2017 w Astanie książki artystycznej Księgi rodzaju.

Cykle łączy forma graficzna polegająca na wykorzystaniu dwóch kontrastowych kolorów oraz nawiązanie do historycznych form reprezentacji, takich jak sztuka ludowa czy malarstwo średniowieczne, przy jednoczesnym odniesieniu do stylistyki wczesnych gier komputerowych. Pierwszy z cykli zainspirowany został tradycyjnym typem dwuosnowowych tkanin powstających na Podlasiu i prezentujących scenki rodzajowe z codziennego życia wsi. Technika tkacka stała się tu pretekstem do podjęcia tematu dychotomiczności świata i natury ludzkiej w kontekście historii II Wojny Światowej i Zagłady Żydów. Drugi cykl stanowią czarno-białe sceny z przypisanej Mojżeszowi Księgi Rodzaju – pierwszej z pięciu ksiąg Starego Testamentu, mówiącej o początkach ludzkości. Ilustracje, w których stylistyce odnajdziemy tropy dawnych mistrzów malarstwa, przedstawiają kluczowe sceny z biblijnych opowieści: Eden, Potop, Wieża Babel, Sodoma i Gomora oraz Przejście przez Morze Czerwone.

Kuratorka wystawy: Magdalena Linkowska

Kiedy: 12-27 sierpnia 2021, godz. 11.00-17.00 (w trakcie trwania Jarmarku Jagiellońskiego, 20-22 sierpnia, godz. 11.00-18.00, w pozostałe weekendy wystawa nieczynna)

Gdzie: Galeria Gardzienice, ul. Grodzka 5a, I piętro

Wstęp wolny

Justyna Sokołowska – absolwentka wydziału Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się głównie projektowaniem książek. Jej opracowanie graficzne „Złotej Różdżki” zdobyło wyróżnienie w konkursie organizowanym przez Katowicką ASP: „Najlepiej zaprojektowana książka. Zacznijmy od dzieci” oraz w konkursie na Książkę Roku Polskiej Sekcji IBBY 2017. Laureatka trzeciej edycji konkursu JASNOWIDZE 2018. W wyniku tego konkursu została wydana książka z jej ilustracjami „Amadeusz Foczka (ale z głową bobra)”. Ilustracje Sokołowskiej do Księgi Rodzaju zdobyły tytuł „Grafiki roku”. Na swoim koncie ma także ilustracje do książek „Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy” oraz „W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów”. Autorka ilustracji animowanych do spektaklu „Wierna wataha” Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Projekt graficzny „Dwuosnowowa historia Żydów na Podlasiu” został przyjęty na Wystawę Główną Międzynarodowego Triennale Grafiki 2021 w Krakowie

Data

12 sierpnia 2021
Zakończone!

Czas

18:00

Lokalizacja

Galeria Gardzienice
ul. Grodzka 5a, pierwsze piętro
Kategoria