Grafika ilustracyjna przedstawia białe kartki papieru znajdujące się z lewej strony na czerwonym tle. Na pierwszej z nich widnieje napis "Elementarz Polskiej Kultury".

Elementarz Polskiej Kultury – wystawa | oglądaj online

Choć w obecnych warunkach nie możemy zaprosić Was na Grodzką 7 osobiście, nie poddajemy się i działamy online! Kolejne fragmenty wystawy będą pojawiały się w czwartki i poniedziałki w krótkim filmie na naszym Facebooku. Podczas wirtulanego “oprowadzania” zaprezentujemy Wam 44 prace młodych polskich ilustratorów, inspirowane największymi dziełami polskiej kultury powstałymi po 1918 roku. Każdy z odcinków pokaże Wam jedną z 11 dziedzin, którym poswięcone są poszczególne cześci wystawy.
 
Chcielibyście Elementarz Polskiej Kultury dla siebie lub na prezent? 📚 Doskonale się składa, mamy jeszcze kilka egzemplarzy wydanych w formie ksiażkowej! ➡️ bit.ly/elementarz-polskiej-kultury

 

Elementarz Polskiej Kultury to projekt, który zwraca uwagę na unikatowe miejsce, jakie zajmują polscy twórcy na światowej mapie kultury ostatnich stu lat. Okres od odzyskania niepodległości po czasy dzisiejsze pełen jest tak niezwykłych postaci, jak: Andrzej Wajda, Krzysztof Penderecki, Wisława Szymborska, Tamara Łempicka czy Tadeusz Kantor. Postaci, których dorobek odbił się znaczącym echem na świecie, a o którym my sami nie zawsze pamiętamy. Nigdy wcześniej nie mieliśmy tak istotnego wpływu na krajobraz globalnej kultury. Mimo niesprzyjających okoliczności: wojen światowych, reżimu komunistycznego i często bolesnej transformacji ustrojowej, twórcy z naszego kraju potrafili (i wciąż potrafią) bez kompleksów wpisywać się w globalne konteksty i nawiązywać dialog z aktualnymi trendami, wzbogacając je o unikalną perspektywę. Wśród przypomnianych przez nas utworów znajdują się zarówno te z obszaru kultury wysokiej (jak muzyka klasyczna, literatura, teatr), popularnej (komiks, gry wideo) i tego, który przepływa pomiędzy nimi (jazz, grafika). Wiele z nich opiera się na rozwiązaniach awangardowych, a te wciąż u wielu osób budzą lęk i niezrozumienie. Wystawa służy również temu, by zniwelować wynikający z tego dyskomfort. W sposób przystępny i komunikatywny wyjaśnia specyfikę takich działań. Wystawa przedstawia 44 powstałe po 1918 roku dzieła, które albo zyskały duży międzynarodowy rozgłos, albo są reprezentatywne dla twórcy, którego renoma przekroczyła granice naszego kraju. Ekspozycję podzielona została na 11 sekcji, z których każda prezentuje jedną dziedzinę kultury (np. film, muzyka klasyczna, teatr), a tę z kolei reprezentują cztery dzieła. Jedenastu zaproszonych do projektu grafików zinterpretowało te 44 dzieła na 44 plakatach – głównych przedmiotach ekspozycji.

Nakładem wydawnictwa Wytwórnia ukazała się książka „Elementarz polskiej kultury” Ewy Solarz, Karola Szafrańca i Małgorzaty Miśkowiec.

Kiedy: listopad 2020, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-16.00 oraz w weekendy 7-8.11.2020 i 14-15.11.2020 w godz. 10.00-14.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, II piętro

 

Data

02 listopada 2020
Zakończone!

Czas

Cały dzień

Więcej informacji

OGLĄDAJ NA FB

Lokalizacja

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – sala wystawowa, II piętro
Kategoria
OGLĄDAJ NA FB