Zdjęcie przedstawia dzieło sztuki - znak drogowy z lustrzanej mozaiki

Inga Levi „Strefa Komfortu” | wystawa

Inga Levi odsłania Kijów – prowadzi z nim grę w poczuciu nierozerwalnej więzi, miłością z jednej strony i niemożnością uwolnienia, z drugiej. Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na wystawę „Strefa Komfortu”. „Strefa Komfortu” to instalacja z mozaiki i pokaz zdjęć o przestrzeni miasta jako konstrukcie psychologicznym. Wypowiadając, w kontekście Kijowa słowa czuję, że jestem taka jak to miasto, autorka projektu ma na myśli głęboką zależność pomiędzy tym kim jest, a miejscem swojego pochodzenia.

W poczuciu nierozerwalnej więzi, miłością z jednej strony oraz niemożnością uwolnienia się od Kijowa z drugiej, Levi decyduje się na konfrontację z własnym ja w projekcie skupiającym uwagę na wizualnym systemie komunikacji w Lublinie – mieście, które nie jest jej, ale które zawsze będzie postrzegać poprzez pryzmat tego pierwszego. Wychodząc od znaków drogowych, taśm ostrzegawczych i obrazów miejsc dysfunkcyjnych artystka tworzy narracje o poczuciu przynależności z jednej strony oraz o wewnętrznej niepewności z drugiej. Levi wchodzi w dialog z fizyczną przestrzenią miasta w jej funkcji „uczytelniania” i informowania, a także ostrzegania, nakazu i zakazu. Prowadzi z „miastem” ożywczą grę, której zasadą jest dystans. Traktuje znaki miejskie nie jako logiczne narzędzie nawigacji lecz jako czyste formy, naturalne fragmenty przestrzeni, ujawniające się ludzkim oczom niby fetysze. Patrząc na te zaskakujące formy jakby oczami dziecka artystka rozbraja własne i nasze przyzwyczajenia, a zamieniając znaki w mozaiko-obrazy znajduje dla nich perspektywę, w której ujawniają się nowe sensy.

Kiedy: otwarcie wystawy 19 listopada, godz. 18.00. Wystawa otwarta od poniedziałku do piątku do 10 grudnia w godz. 12.00-16.00.
Gdzie: Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3
Wstęp wolny

Inga Levi – urodzona w 1986 w Kijowie, w którym mieszka i pracuje. Studiowała ilustrację książkową na Wydziale Wydawniczym i Poligraficznym NTUU KPI, zajmowała się grafiką i malarstwem, od 2000 r. interesuje się przestrzenią miejską, architekturą i sztuką monumentalną, co znalazło odzwierciedlenie w jej praktyce artystycznej jako praca z pejzażem miejskim. W latach 2018-2019 była kuratorką prac mozaikowych przy renowacji fontanny „Gwiazdy i konstelacje” A. Rybaczuk i W. Melnyczenki (ARWM) w Kijowskim Pałacu Dzieci i Młodzieży, a w 2021 kontynuowała to doświadczenie przy renowacji monumentalnego wnętrza głównego dworca autobusowego w Kijowie, również w wykonaniu ARWM.

 

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Stypendialnego GAUDE POLONIA.

Data

10 grudnia 2021
Zakończone!

Czas

12:00 - 16:00

Lokalizacja

Galeria Labirynt 2
Grodzka 3
Kategoria