Dzieci siedzą na krzesłach i się uśmiechają. Na dole logo Magicznej Latarni.

Magiczna Latarnia – cykl filmowy dla dzieci

Rozpoczynamy zapisy do międzynarodowego klubu filmowego skierowanego do dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Jest to wydarzenie idealne dla małych kinomaniaków, którzy są ciekawi świata i z chęcią zagłębią się w tajniki filmu. Jeśli Twoje dziecko chce przeżyć niesamowitą przygodę z kinem w tle – nie czekaj i zgłoś je już dziś! Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem formularza online dostępnego na stronie www.warsztatykultury.pl do 27 marca lub do wyczerpania miejsc. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

ZAPISY

O Magicznej Latarni

Magiczna Latarnia to udana próba przeszczepienia na grunt polski programu edukacyjnego realizowanego od ponad 20 lat z wielkim sukcesem w Szwajcarii (jest tam już ponad 70 klubów) i 17 innych krajach świata. Lubelski klub prowadzony jest przez Warsztaty Kultury od 2014 roku i do dziś jest jedynym Klubem Magicznej Latarni w Polsce.

Podczas seansów Magicznej Latarni dzieci odkrywają wielkie emocje kina i dzielą się tymi wyjątkowymi chwilami ze swoimi równolatkami, wyrabiając w sobie zmysł krytyczny, szczególnie istotny w obecnym świecie, zdominowanym przez media audiowizualne.

Każdy pokaz poprzedzony jest zabawnym i pouczającym przedstawieniem oraz lekturą komiksowej broszury, które dodatkowo wprowadzają dzieci w temat prezentowanego filmu.

Międzynarodowy klub filmowy pozwala uczestnikom odbyć magiczną podróż po historii światowej kinematografii oraz lepiej rozumieć dzisiejsze zjawiska audiowizualne.

HARMONOGRAM 2022

24.04 | Marynarz na dnie morza (Buster Keaton i Donald Crisp, USA, 1924)

Nawet jeśli w swoich czasach nazywany był „człowiekiem, który nigdy się nie śmiał”, niezrównany Buster Keaton jest w stanie rozśmieszać ludzi w każdym wieku. W filmie „Marynarz na dnie morza” ten geniusz kina niemego będzie się musiał odnaleźć na dryfującym liniowcu… Festiwal subtelnych gagów i niezwykłych akrobacji!

08.05 | Wojna Guzików (Yves Robert, Francja, 1962)

Adaptacja powieści Louisa Pergaud. Film ważny dla wielu pokoleń, z humorem doceniający dzieciństwo oraz wartość przyjaźni czy wolności. Pozwoli dzieciom porównać czasy, w których żyją, z okresem, w którym dzieje się akcja filmu, skłaniając je do zastanowienia się nad tym, co zmieniło się po latach, na lepsze lub gorsze.

22.05 | Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię (Lorenzo Mattotti, Włochy/Francja, 2019)

Pierwszy film fabularny Lorenzo Mattottiego, na podstawie powieści Dino Buzzatiego, opowiadający historię niedźwiedzia, którego syn został porwany przez ludzi. Znany do tej pory jako zdolny ilustrator Mattotti, popisuje się godnym podziwu filmem animowanym, który ma szanse stać się klasykiem gatunku. Ta szczególna animacja dostarcza głębokiej refleksji nad tym, czym może być władza i jej nadużycia.

12.06 | Brzdąc (Charlie Chaplin, USA, 1921)

Pierwszy film fabularny Charliego Chaplina „Brzdąc” wspaniale łączy melodramat z gagami burleski. Od stu lat to arcydzieło kina rozśmiesza cały świat, bo jest po prostu jednym z najpiękniejszych filmów o dzieciństwie i rodzicielstwie. Projekcję poprzedzi pokaz krótkometrażowego filmu „Charlie kręci filmy” (1916), w którym Chaplin, jako operator kamery, przeżyje wiele przygód!

11.09 | Stalowy gigant (Brad Bird, USA, 1999)

Lata 50. XX wieku. Mały chłopiec odkrywa i zaprzyjaźnia się z gigantycznym robotem z kosmosu. W obliczu wrogości dorosłych, a zwłaszcza wojska, istota pozaziemska początkowo reaguje niewłaściwie, by ostatecznie okazać się bardzo altruistyczną… Niezwykła kreskówka z epoki przedcyfrowej, która inteligentnie i refleksyjnie stawia pytania o strach przed nieznanym.

25.09 | Jibeuro/Droga do domu (Lee Jeong-hyang, Korea Południowa, 2002)

Pokazując codzienne życie małego chłopca z Seulu, który przebywa na wsi ze swoją niemą babcią, „Jibeuro” zwraca uwagę, że obawy czy bolączki dzieci, w różnych częściach świata, są uniwersalne.

16.10 | Deszczowa Piosenka (Stanley Donen i Gene Kelly, USA, 1952)

Klasyk amerykańskiej komedii muzycznej świetnie prezentuje przejście z epoki kina niemego do dźwiękowego. Każdy przynajmniej raz w życiu widział kultową scenę, w której Gene Kelly śpiewa i tańczy w deszczu, a także inne choreografie, wszystkie niezapomniane!

20.11 | Dzieci niebios (Majid Majidi, Iran, 1997)

Dzięki historii młodego chłopca, który jest zmuszony dzielić parę butów z siostrą, aby pójść do szkoły, dzieci odkrywają kino irańskie. A dodatkowo, zapoznają się ze zjawiskiem suspensu, który w filmie „Dzieci niebios” dorównuje emocjom, które potrafią wywołać nawet filmy Alfreda Hitchcocka.

11.12 | Azur i Asmar (Michel Ocelot, Francja, 2006)

Piękny film animowany, wyreżyserowany przez autora „Kirikou i czarownicy”, inspirowany estetyką kultury arabsko-andaluzyjskiej. Opowieść o przygodach dwóch chłopców, o imionach Azur i Asmar, która broni podstawowych wartości, takich jak tolerancja i szacunek dla innych kultur.

Informacje praktyczne

Jak dołączyć do klubu?

Bezpłatna karta członkowska pozwala dołączyć do klubu wszystkim dziewczynkom i chłopcom w wieku od 6 do 12 lat. Zapraszamy do zapoznania się z zasadami uczestnictwa w Magicznej Latarni, dostępnymi na naszej stronie internetowej. Zgłoszenia przyjmujemy za pośrednictwem formularza online do 27 marca włącznie lub do wyczerpania limitu miejsc.

Prosimy o wypełnienie poniższego formularza zgłoszeniowego: Magiczna Latarnia 2022 

Kiedy: 24.04, 08.05, 22.05, 12.06, 11.09, 25.09, 16.10, 20.11, 11.12 godz. 11.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa, II piętro

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc ograniczona.

Tagi: ,

Data

11 grudnia 2022
Zakończone!

Czas

11:00

Więcej informacji

Zapisy

Lokalizacja

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a - sala widowiskowa, II piętro