Grafika przedstawiająca różne rodzaje kwiatów i napis "Pieśni z ziół"

Pieśni z ziół | Część 7: Macierzanka

Na zakończenie naszego cyklu „Pieśni z ziół” opowiemy Wam o macierzance. Ta niepozorna roślina, która radzi sobie nawet na najbardziej ubogich i suchych glebach, zapisała się bardzo mocno w naszym folklorze. Była święcona w oktawę Bożego Ciała, używana do ochrony domów przed pożarami, pomagała też we wróżbach miłosnych. Nie zapominano także o jej właściwościach leczniczych.

Motyw macierzanki znajdziemy też w ludowych balladach. Ania Broda przywoła jedną z takich opowieści. Jeśli jesteście ciekawi, jaką historię z macierzanką w tle śpiewano na Warmii i Mazurach oraz jak zakończyła się zawarta w niej opowieść, zapraszamy Was do wysłuchania tej ostatniej pieśni!

▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲

Jak wiecie, tegorocznym tematem przewodnim Jarmarku Jagiellońskiego są zioła! Nawiązując do tego przebogatego wątku, chcemy pokazać Wam, że te szczególne rośliny są nie tylko ważnym elementem natury, ale także kultury! Ich motyw pojawia się w tradycyjnym rzemiośle i sztuce plastycznej, wierzeniach, a także w pieśniach.

I to właśnie na tym ostatnim temacie skupimy się tym razem! Poprosiliśmy Anię Brodę, wykorzystującą w swojej twórczości muzykę tradycyjną, by przedstawiła Wam swoje interpretacje dawnych pieśni, w których mowa o roślinach.

▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲

Kiedy: piątki (19 czerwca, 26 czerwca, 3 lipca, 10 lipca, 17 lipca, 24 lipca,31 lipca) o 14.00
Gdzie: na fanpage Jarmarku Jagiellońskiego
Dla kogo: dla każdego

Data

31 lipca 2020
Zakończone!

Czas

14:00 - 14:30