Zdjęcie przedstawia okładkę książki Kateryny Babkiny "Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek". Okładka przedstawi napis tytułowy oraz ilustrację samolocików z papieru.

Posłuchaj! Kateryny Babkiny | Czytamy Wschodni Express

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded. For more details, please see our Polityka prywatności.
I Accept

 

 

W sobotę, 16 października odbyła się wielka gala nagrody Angelus, której wydana przez Warsztaty Kultury w Lublinie książka „Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek” Kateryny Babkiny rozbiła bank! Zdobyła pierwsze miejsce w konkursie Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS 2021, nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej ANGELUS 2021 przyznawaną głosami czytelników oraz nagrodę dla Bohdana Zadury za tłumaczenie.

Prezentujemy jej fragment nagrany przez Beatę Jewiarz, znaną m.in. z głosu Yennefer z Vengerbergu w grze „Wiedźmin 3: Dziki Gon” (CD Projekt RED).

„Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek” to seria opowiadań ułożonych w jedną historię pięciu rodzin, których dzieci spotykają się w szkole 1 września w pierwszym roku niepodległości Ukrainy i pozostają przyjaciółmi na całe życie.

“Wtedy wysoka dziewczynka mrugnęła rezolutnie i puściła rękę swojego sąsiada z ławki, który zdążył zapomnieć nawet o swoich wątpliwościach, na tyle wszystko to było dla niego nowe i niepojęte, i przesunęła cienkimi palcami po kołnierzyku Liliczki. Z kołnierzyka odpięła plastikową myszkę, błyszczącą, szarą broszkę z elementami różu, i podała ją na dłoni zapłakanemu chłopczykowi. – To dla ciebie – powiedziała. – Prezent. Przestań płakać, proszę. Przestań natychmiast. I on, zdaje się, przestał. Może nie od razu, ale na pewno przestał.”

🔹🔹🔹

Kiedy: 16 października 2021, godz. 11.00
Gdzie: Facebook oraz YT Warsztaty Kultury

Książka do kupienia w sklepie internetowym Warsztatów Kultury.

🔹🔹🔹

Kateryna Babkina (ur. 1985 w Iwano-Frankowsku) – ukraińska pisarka, dziennikarka, scenarzystka i menedżerka kultury. Autorka kilku tomików poezji (debiut „Ognie św. Elma”, 2002), powieści „Sonia” (2013), zbiorów opowiadań, książek dla dzieci, a także scenariuszy filmowych oraz sztuki Hamlet Babylon, wystawianej w Kijowie, Genewie i Wiedniu. Jej twórczość tłumaczona jest na angielski, czeski, francuski, hiszpański, niemiecki, szwedzki, rumuński, rosyjski i hebrajski. Nakładem wydawnictwa Warsztatów Kultury ukazał się zbiór opowiadań „Szczęśliwi nadzy ludzie” (2017) oraz powieść „Sonia” (2018), obie książki w tłumaczeniu Bohdana Zadury.

Beata Jewiarz – absolwentka PWST we Wrocławiu; aktorka i dziennikarka, autorka projektów. Twórczyni spektaklu poetyckiego „Sen” z wierszami Bolesława Leśmiana (scenariusz, koncepcja, produkcja, gra aktorska) i innych spektakli poetyckich: „For Leśmian” „Sto lat dla Leśmiana”, które zrealizowała w Teatrze Ochoty i Służewskim Domu Kultury. Autorka projektów („Impro na 4″, „Miasto-emocje”- cykl happeningów pokojowych, „Podróże w Kulturze”). Popularyzatorka poezji (spotkania wokół poezji, spacery, Międzynarodowy projekt poetycki „Wiersze w mieście”). Laureatka nagrody Polskiej Sekcji IBBY w konkursie Książka Roku 2016 za upowszechnianie czytelnictwa. Popularyzatorka natury i jej ochrony. Autorka audycji “Mnie się to podoba”, „Niedzielny Poranek” w Polskim Radiu RDC. Współtwórczyni kolektywu artystycznego „UCHOOKO”. Dubbinguje produkcje animowane, dokumentalne i fabularne. W grze „Wiedźmin 3: Dziki Gon” (CD Projekt RED) użyczyła głosu Yennefer z Vengerbergu, głównej roli kobiecej. Współautorka książki „Be Haiku” wyd. Blue Bird, nominowanej w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2017. Współtwórczyni paneli o edukacji i kulturze na Kongresie Kultury w 2016 roku.

Autor: Kateryna Babkina
Tłumaczenie: Bohdan Zadura
Projekt okładki: Ewelina Kruszewska
Język oryginału: ukraiński
Wydawnictwo: Warsztaty Kultury
Wydanie: I
Seria wydawnicza: Wschodni Express
Rok wydania: Lublin 2020
Liczba stron: 100
ISBN: 978-83-64375-45-3
Okładka: miękka, ze skrzydełkami
Wydanie w języku polskim

Data

16 października 2021
Zakończone!

Czas

11:00 - 11:30

Więcej informacji

Posłuchaj!
Kategoria
Posłuchaj!