Czarno biała praca Jeremiasza Popiela na ciemnym tle.

Sztuka w spektrum: rozmowa z Justyną Niegierysz-Popiel oraz Witoldem Popielem | Sztuka Wrażliwości

Opis wydarzenia

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z rodzicami Jeremiasza Popiela, niezwykle utalentowanego artysty w spektrum autyzmu, który ma dar widzenia przestrzennego. Na spotkaniu porozmawiamy o tym, jak rodzice postrzegają twórczość Jeremiasza, o jego początkach artystycznych, o niezwykłej intuicji mamy Justyny, codziennym obcowaniu ze sztuką tworzoną przez tatę Witolda, który jest malarzem. Zapytamy o dalekie podróże, które są twórczą inspiracją młodego mężczyzny, o nieoczywistą drogę na studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz o to niesamowite wsparcie i rozwój talentu Jeremiasza pomimo wyzwań, jakie niesie ze sobą spektrum autyzmu. Wystawę Jeremiasza pt. „Miasta świata według Jeremiasza” będzie można podziwiać od 28 grudnia w siedzibie Warsztatów Kultury w Lublinie przy ulicy Grodzkiej 7.

Informacje praktyczne

Kiedy: 29 grudnia, godz. 19.00
Gdzie: Facebook Warsztatów Kultury
Wstęp wolny
Wydarzenie przyjazne autyzmowi

O artyście

Jeremiasz Popiel to artysta, który działa planowo, realizując swoje obrazy tylko jemu wiadomą metodą kompozycyjną. Powstające dzieła są zaplanowane i zrealizowane w 100%. Kompletność widzenia rysowanego obiektu – od pierwszej kreski do końcowej wersji – jest zachwycająca. Znajomość detalu i jego realizacja sprawiają, że obrazy i grafiki nabierają ogromnej wartości tematycznej. Chcemy je oglądać i poszukiwać w nich szczegółów. W pracowni artysty powstają prace o zaskakującej treści, niekonwencjonalnym widzeniu tematu oraz dojrzałości w zakresie stosowania kolorów i zagospodarowania przestrzeni. Mężczyzna trafnie dobiera barwy, a wyobraźnia i charakterystyczna kreska powodują rozpoznawalność jego stylu. Jeremiasz tworzy prace pełne walorów artystycznych, z zachowaniem zasad i kanonów. Zaskakujące jest to, że nie znając warsztatu artystycznego (także ze względu na swój młody wiek) – potrafi bezbłędnie zrealizować temat.

 Cykl „Miasta świata według Jeremiasza” powstał w 2013 roku i obecnie liczy ponad 120 prac. Miasta zdradzają Jeremiaszowi swe tajemnice. Chwalą mu się swoją geometrią linii prostych, zagadkowymi perspektywami, harmonią okien, aut, mostów, ulic, domów. Jeremiasz Popiel rysuje to, co widzialne i to, co ukryte za tym, co widzialne. Rysuje fantomy dźwiękowe i zapachowe. Dopiero z tych okruchów rzeczywistości czytelnik jego obrazów buduje w swoim strumieniu przeżyć żywe miasto. Boskie Buenos Aires to ptak szybujący nad klasycyzującym pałacem i wielka rzeźba człowieka zadumanego nad losem ludzkości. Delhi ze swoim fortem i górującą nad nim flagą Indii jest przedstawione bez ludzi. To jedno z najbardziej przeludnionych miast świata w oczach Jeremiasza jest puste, jakby przejechał się po nim beckettowski wyludniacz. Budapeszt, Stambuł, Jerozolima, Kair też zostały przez Jeremiasz wyludnione. Tylko w Pradze, na moście Karola, pojawia się jakieś tajemnicze zwierzę. Podobnie puste jest Chicago, Berlin i Wenecja. Nie ma gangsterów, piwoszy, gondolierów. Są tylko bryły, perspektywy. Dla Jeremiasza Popiela miasta to architektura, pomniki, kamienie, mosty. Bo czyż właśnie nie architekturą są miasta? Gdy nie będzie już ludzi, to zostaną po nas tylko tajemnicze budowle o niewiadomym znaczeniu i pochodzeniu jak w kambodżańskim Angkor.

Projekt „Sztuka Wrażliwości” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Sprawdź także

“Miasta świata według Jeremiasza” – wystawa 

Logotypy.

Data

29 grudnia 2022
Zakończone!

Czas

19:00

Więcej informacji

Facebook