Zdjęcie przedstawia garnacarza pana Olszewskiego, który trzyma w ręku jeden ze swoich wyrobów - glinianą misę. Siedzi w warsztacie przy stole, na którym widać jeszcze dwie inne misy

Warsztaty garncarskie | Spotkania praktyczne

Zapraszamy na warsztaty garncarskie, które poprowadzi znany m.in. z festiwalu Jarmark Jagielloński – re:tradycja ceramik Robert Jehn-Olszewski – twórca dzieł z gliny kamionkowej, na przykład ptaszków i naczyń stołowych!

Warsztaty skierowane są do amatorów, którzy chcą spróbować samodzielnej pracy na kole garncarskim, ale też do osób, które miały już styczność z ceramiką.

W programie:
1. Omówienie procesu wytwarzania wyrobów garncarskich.

2. Część instruktażowa – praca na kole garncarskim:

– omówienie podstawowych zasad pracy na kole,

– omówienie narzędzi garncarskich,

– pokaz wykonywania naczynia,

– omówienie i pokaz wykonania prostych dekoracji reliefem – pasy i fale,

– pokaz formowania i doklejania uszu.

  1. Część praktyczna – wykonywanie własnych naczyń przez uczestników.
  2. Wyroby wykonane podczas warsztatów zostaną zabrane do pracowni, wypalone na biskwit, pokryte białym szkliwem i wypalone na ostro. Gotowe wyroby będzie można odebrać z siedziby Warsztatów Kultury.

 

Prowadzenie: Robert Jehn-Olszewski

Kiedy: 13-14 listopada 2021

I grupa – sobota godz. 10.00 i niedziela godz. 10.00

II grupa – sobota godz. 12.30 i niedziela godz. 12.30

III grupa – sobota godz. 16.00 i niedziela godz. 16.00

 

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala wystawowa, II piętro

Koszt udziału: 50 zł. Zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej Warsztatów Kultury. Warsztat skierowany do osób dorosłych.

REGULAMIN

Robert Jehn-Olszewski – Od 1993 roku, wspólnie z żoną Moniką, prowadzi pracownię garncarską, która powstała w miejsce odziedziczonej po rodzicach manufaktury płytek ceramicznych. Garncarstwa uczył się w Czarnej Wsi Kościelnej, w warsztacie Bolesława i Edmunda Piechowskich, uznanych podlaskich twórców ludowych. Państwo Jehn-Olszewscy swoje prace wykonują głównie w glinie kamionkowej (polskiej), tocząc je na kole garncarskim i samodzielnie szkliwiąc. Charakterystyczne dla twórców wzornictwo, choć współczesne, inspirowane jest tradycją. Na Jarmarku Jagiellońskim można podziwiać wykonane przez nich ceramiczne ptaszki i różnego rodzaju naczynia stołowe. Robert Jehn-Olszewski należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Był nagradzany m.in. w konkursie na Twórcę Jarmarku Jagiellońskiego.

 

Data

13 - 14 listopad 2021
Zakończone!

Czas

10:00

Więcej informacji

Zapisy

Lokalizacja

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – sala wystawowa, II piętro