Ozdoba świąteczna - wieniec świąteczny na drzwiach

Świąteczna ozdoba

Opis wydarzenia:

Czy w środku Starego Miasta może wyrosnąć las? W Warsztatach Kultury wszystko jest możliwe ;) Do 5 stycznia możecie odwiedzać kamienice przy ulicy Grodzkiej 5a i 7, by zobaczyć nie tylko świątecznie udekorowane drzewka, ale także wiele rekwizytów którymi wypełniła się nasza siedziba. Część z ozdób przygotowali twórcy ludowi. Podpowiadamy, co możecie znaleźć w korytarzach, bramach i na patio naszych kamienic:

Korytarze, Grodzka 7

podłaźniczki – wieńce jodłowe, na których zawieszone są m.in. orzechy, słodycze i słomiane łańcuchy; w czasach, gdy w domach nie umieszczano jeszcze choinek, podłaźniczki wieszane były pod sufitem, nad stołem wigilijnym.
wykonanie: Małgorzata i Tomasz Krajewscy, twórcy ludowi (woj. lubelskie)

światy – to konstrukcje wykonywane z misternie wyciętych i odpowiednio sklejonych fragmentów opłatka; kolorowe światy znajdują się w centrum każdej z naszych podłaźniczek.
wykonanie: Michał Kowalik, twórca ludowy (woj. Lubelskie)

Patio, Grodzka 7

gwiazdy kolędnicze – rekwizyty kojarzone z zastępami kolędników odwiedzających kolejne domy i składających gospodarzom życzenia; do stworzenia naszych gwiazd wykorzystano obręcze drewnianych sit.
wykonanie: Piotr Rogaliński, twórca rzeźb (woj. wielkopolskie)

postacie kolędnicze – kolędnicy (także na Lubelszczyźnie) odwiedzali gospodarstwa z postaciami zwierząt, co miało zapewnić zarówno pomyślność domownikom, jak i urodzaj na polu oraz dobry chów trzody; na patio znajdziemy postaci bociana, kozy i konika kolędniczego.
wykonanie: Piotr Rogaliński, twórca rzeźb (woj. wielkopolskie)

Grodzka 5a, Grodzka 7

słomiane gwiazdy i anioły – popularnym i łatwo dostępnym materiałem, z którego tworzono niegdyś dekoracje świąteczne, była słoma; część naszych ozdób wykonano ze specjalnie wiązanych słomek, inne zawierają także pełne kłosy zbóż.
wykonanie: Wiesława Kucharzyk, Helena i Elżbieta Kołodziej, twórczynie ludowe (woj. lubelskie)

Informacje praktyczne:

Kiedy: 7 grudnia 2021 – 5 stycznia 2022, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – korytarz i patio oraz Grodzka 5a – korytarz
Wstęp wolny

 

Data

07 grudnia 2021
Zakończone!

Czas

09:00 - 17:00

Lokalizacja

Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 7
Kategoria