W związku ze zmianą obowiązujacych przepisów informujemy, że warsztaty NIE SĄ ODWOŁANE, ale zmieniamy ich formułę na 100% online i widzimy się na ZOOM’ie. :)

Aktualny harmonogram 4 spotkań prezentuje się następująco:  

I. czwartek, 5 listopada, g. 17.00-20.00 – warsztaty online na platformie Zoom

II. piątek, 6 listopada, g. 17.00-20.00 – warsztaty online na platformie Zoom;

III. piątek, 13 listopada, g. 17.00-20.00 – warsztaty online na platformie Zoom

IV. sobota, 21 listopada, g. 17.00-20.00 – warsztaty online na platformie Zoom

Osoby zapisane na warsztaty materiały potrzebne do wykonania mierników dźwięku otrzymają od nas pocztą.

Z góry dziękujemy Wam za wyrozumiałość!

Zapisane osoby otrzymały dostępy do ZOOM’a na swoje adresy e-mail.

——-

Warsztat Medialabowy zaprasza na 4-dniowe warsztaty online/offline, podczas których stworzymy własne urządzenia do pomiaru hałasu.

Na co dzień otacza nas mnóstwo dźwięków – od tych przyjemnych czy neutralnych, po dźwięki mniej przyjemne, spowodowane zwykle działalnością człowieka. W naszym otoczeniu coraz trudniej znaleźć miejsca wolne od uciążliwego hałasu, a badania wykazują, że nadmierny jego poziom wpływa negatywnie na system nerwowy i immunologiczny. Pomiary i analiza dźwięku są ważnym narzędziem w walce z hałasem. Dzięki warsztatom stworzysz takie narzędzie na swój własny użytek!

Każdy z uczestników warsztatów zbuduje od podstaw swoje własne, specjalistyczne urządzenie do pomiaru hałasu, które poinformuje osoby w najbliższym otoczeniu o aktualnym poziomie zanieczyszczenia akustycznego.

Wspólnie przejdziemy przez cały proces prototypowania i tworzenia produktu – od burzy mózgów, przez projektowanie przestrzenne, budowę układów elektronicznych, programowanie, na złożeniu produktu w całość kończąc.

Urządzenie przystosowane będzie do pracy „w terenie” – wykorzystane zostanie w nim zasilanie bateryjne.

Na warsztatach będziemy pracować w oparciu o darmowe programy.

Koszt: warsztaty są bezpłatne

Kiedy: 5, 6, 13, 21 listopada 2020, 17:00 – 20:00 ONLINE

Gdzie: warsztaty realizowane będą w formule online na platformie ZOOM

Uwaga! Jeżeli zmienią się obostrzenia sanitarne związane z pandemią COVID-19, warsztaty zostaną w całości poprowadzone w formie online.

Warunek udziału: wiek 18+; posiadanie komputera z dostępem do Internetu i wyposażonego w złącze USB B;

Z kim: warsztaty poprowadzą trenerzy ze Stowarzyszenia Robisz.to

ZAPISY

REGULAMIN

Maksymalna grupa warsztatowa to 12 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegółowy program warsztatów:

Dzień 1 | online | 5 listopada, 17.00-20.00

Wstęp do warsztatów. Zapoznanie z narzędziami online do pracy nad projektem. Przedstawienie problemu zanieczyszczenia akustycznego –czemu tak istotne jest dbanie o słuch, jakie mogą być konsekwencje długotrwałego przebywania w hałaśliwym otoczeniu. Wstęp do akustyki. Burza mózgów, sposoby na pomiary dźwięku.

Dzień 2 | online | 6 listopada, 17.00-20.00

Wstęp do programowania i budowy układów elektronicznych przy pomocy Tinkercad i Circuito.io. Kodowanie blokowe. Zapoznanie się z kodem tekstowym programu. Tworzenie prostych układów elektronicznych. Podstawy poruszania się w programach. Zdobyta wiedza pozwoli uczestnikom rozpocząć swoją przygodę z programowaniem mikrokontrolerów i budową dowolnych obwodów oraz układów elektronicznych, a także umożliwi rozwijanie zdobytych umiejętności w przyszłości. Tinkercad i Circuito.io są programami darmowymi.

Dzień 3 | online | 13 listopada, 17.00-20.00 (grupa 1) lub 14.00-17.00 (grupa 2)

Wstęp doprojektowania przestrzennego –Tinkercad. Uczymy się prostego i darmowego narzędzia do projektowania przestrzennego. Projektujemy customowe obudowy urządzenia, które następnie zostaną wydrukowane na drukarkach 3D. Zdobyta wiedza pozwoli uczestnikom zaprojektować przestrzennie dowolny przedmiot w przyszłości.

Dzień 4 | online | 21 listopada, 17.00-20.00

Budowa urządzenia do pomiaru hałasu. Zdobytą wcześniej wiedzę wykorzystamy do zbudowania układu opartego o mikrokontroler Arduino. Urządzenie wyposażone zostanie w 5 diod LED, a każda z nich odpowiadać będzie odpowiedniemu poziomowi hałasu. Najpierw układ powstanie w wersji cyfrowej (w programie), a później zbudujemy go w wersji fizycznej, wykorzystując otrzymane przez uczestników materiały. Składamy urządzenie w całość. Podsumowanie warsztatów.

Podczas warsztatów nauczysz się:

– o zagrożeniach związanych z zanieczyszczeniem akustycznym

– programowania mikrokontrolerów i budowy układów elektronicznych

– programowania w Arduino i Circuito.io

– projektowania przestrzennego w programie Tinkercad