Na zdjęciu publiczność festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia pod sceną koncertową. Ludzie podnoszą ręce i euforycznie krzyczą.
Noc Kultury, tłum ludzi, widoczne neony: Relax, Nocna Zmiana, Lublin, Sztos

Pomimo solidarności jaką wykazują się Polacy i bohaterskiej pracy służb medycznych, za którą jesteśmy ogromnie wdzięczni, pandemia SARS-CoV-2 niestety nie odpuszcza. Mając na uwadze zdrowie nas wszystkich, Warsztaty Kultury w Lublinie już od połowy marca włączyły się w akcję #zostanwdomu – pracujemy zdalnie i tworzymy program wydarzeń kulturalnych online.

W naszym programie są jednak wydarzenia, których przeniesienie do domu jest niezmiernie trudne. Do takich należą festiwale Noc Kultury, która miała odbyć się 6/7 czerwca oraz Wschód Kultury – Inne Brzmienia, który zgodnie z planem miał się odbyć w dniach 25-28 czerwca. Dotychczasowe prognozy rozwoju epidemii w naszym kraju niestety nie pozostawiają złudzeń. Zorganizowanie w tych terminach festiwali plenerowych, gromadzących w przestrzeni publicznej dziesiątki tysięcy uczestników, nie jest możliwe. W reakcji na obecną sytuację, wciąż jednak bardzo dynamiczną, podjęliśmy decyzję o przeniesieniu obu wydarzeń na jesień.

Organizacja Nocy Kultury niezmiennie jest pięknym wyzwaniem i zawsze wymaga współpracy ze strony kilkudziesięciu instytucji, organizacji, firm, poszczególnych artystów i animatorów, zaangażowanych w tworzenie programu festiwalu. Tym razem dodatkowo musimy podejmować decyzje w oparciu o oficjalne komunikaty i zalecenia WHO i polskiego rządu. Dlatego też o dokładnej dacie oraz ostatecznej formie wydarzenia będziemy jeszcze informować. Wiemy natomiast już dziś, że to nie będzie taka sama Noc Kultury jak zawsze. Będzie chłodniej, ale z pewnością jeszcze czulej niż zwykle spojrzymy na nasze miasto i siebie nawzajem.

Wschód Kultury – Inne Brzmienia przenosimy na 3-6 września 2020. Cały czas jednak nie wiemy jak będzie się kształtowała sytuacja epidemiologiczna, kiedy granice zostaną otwarte i kiedy będzie możliwe organizowanie wydarzeń skupiających większe grupy publiczności. Na chwilę obecną możemy powiedzieć, że zdecydowana większość zapowiedzianych już przez nas artystów podtrzymuje chęć przyjazdu do Lublina w nowym terminie. Wciąż planujemy też szereg niespodzianek, rozpisanych obecnie w wielopoziomowe scenariusze alternatywne.

Mamy nadzieję, że wspólnie będziemy świętować powrót do normalności, który do tego czasu nastąpi. Tymczasem #zostańmywdomu! Życzymy wszystkim dużo zdrowia!

Zespół Warsztatów Kultury w Lublinie