Już za chwilę odbędzie się najbardziej magiczny festiwal w Polsce – Noc Kultury! (1/2 czerwca, Lublin). Na 7 godzin miastem zawładnie sztuka. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia oprócz spektakli, koncertów i wystaw publiczność będzie miała niepowtarzalną okazję zobaczyć instalację artystyczną inspirowaną historią ratowania dwóch najsłynniejszych obrazów Jana Matejki przed zniszczeniem w czasie II wojny światowej. Wydarzenie przybliży uczestnikom i uczestniczkom Festiwalu historię lokalnego bohaterstwa, które przyczyniło się do ocalenia dwóch ważnych dzieł sztuki polskiej – „Bitwy pod Grunwaldem” i „Kazania Skargi”. Cały program Festiwalu dostępny jest na stronie nockultury.pl

 Opis

Zrolowane obrazy Matejki we wrześniu 1939 roku zostały przywiezione z Warszawy do Lublina. Najpierw „Bitwę pod Grunwaldem” i „Kazanie Skargi” ukryto w gmachu Muzeum Lubelskiego (obecnie główna siedziba Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego przy ul. Narutowicza). Gdy budynek przejęli Niemcy, trzymanie tam obrazów stało się niemożliwe. Zapadła decyzja o przeniesieniu ich na teren Taborów Miejskich przy ul. Elektrycznej 4. Czy słyszałeś/słyszałaś o tej niezwykłej historii?

Tytuł nocokulturowego wydarzenia – „1,5 tony Matejki” nawiązuje do gabarytów i wagi ocalonych obrazów (długość rolki to ok. 4,5 m, średnica to ponad metr, a waga całości bez opakowania –1,5 tony). Podczas Nocy Kultury publiczność Festiwalu będzie miała okazję zobaczyć proces ratowania wybitych dzieł sztuki Jana Matejki odtworzony w formie instalacji artystycznej. Czekać na nas będzie rekonstrukcja wozu drabiniastego, którym przewożono obrazy wraz z elementami kamuflażu oraz mapą trasy ich ukrycia, a także reprodukcja płótna pt. „Bitwa pod Grunwaldem” w oryginalnych rozmiarach (426,5 × 987,5 cm). Oprócz tego, chętni na chwilę odpoczynku będą mieli okazję obejrzeć Polską Kronikę Filmową – odcinek nr. 1, który przedstawia moment wydobycia obrazów Matejki ze skrytki pod podłogą po II Wojnie Światowej. To autentyczne nagrania z archiwum, pokazujące proces ratowania dzieł sztuki przed zniszczeniem oraz bohaterów i bohaterki, którzy zaangażowali się w ich ochronę. Instalację będzie można obejrzeć podczas Nocy Kultury od godziny 19.00 na parkingu przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej pod adresem ul. Narutowicza 4.

Ten projekt to nie tylko okazja do upamiętnienia bohaterskich czynów przeszłości, lecz także możliwość zrozumienia głębszego znaczenia sztuki i historii dla społeczności lokalnej. Prezentacja w formie instalacji artystycznej, uzupełniona wystawą i projekcją wspomnień, a także warsztatami i wykładem, skłoni festiwalową publiczność do zanurzenia się w historię i kulturę, która kształtowała Lublin i cały naród.

Przed Nocą Kultury, dla osób najbardziej zaciekawionych tą niezwykłą historią, przygotowaliśmy dwie propozycje: wykład dotyczący twórczości Jana Matejki oraz warsztaty malarskie.

Program

23 maja 2024 | Nie tylko Grunwald, czyli o Janie M. | Kod Matejki: tajemnice i symbolika na płótnach mistrza – wykład

24 maja 2024 | Detal z Grunwaldu | warsztaty malarskie

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

O Nocy Kultury

Noc Kultury to kilkaset bezpłatnych wydarzeń artystycznych w przestrzeni publicznej Lublina. To tysiące uśmiechniętych ludzi spacerujących ulicami miasta w poszukiwaniu niezapomnianych wrażeń. To jedyna taka noc w roku, kiedy niemożliwe staje się możliwe! Koncerty, instalacje świetlne, spektakle, pokazy, warsztaty i wiele, wiele innych, wymykających się definicjom. Uczestnicy i uczestniczki mogą przeżyć kumulację doświadczeń i przygód spakowanych w pakiet siedmiu godzin. Tylko od nich zależy, czy to będzie noc szalonych koncertów i spektakli, czy kameralnych spotkań literackich. Noc Kultury, poprzez instalacje w przestrzeni publicznej, zmienia całe ulice nie do poznania: to czas, kiedy można wąchać bramy, głaskać kudłate ściany, zaglądać przez dziurkę od klucza do fantastycznych światów. Przed wyjściem koniecznie trzeba naładować baterie w aparacie!

Noc Kultury
1/2 czerwca 2024 r.
Stare Miasto, Lublin
Wstęp wolny

 Organizatorem Festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin oraz Miasto Lublin.

Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk.

Patroni medialni: TVP Kultura, TVP 3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Radio Centrum, Gazeta Wyborcza, dlaStudenta.pl, Kultura Enter
Sponsorzy: Perła – Browary Lubelskie S.A.