Zdjęcie dziewczyny z gitarą odwróconej tyłem. W tle tłum ludzi.
Logo Keychange PRS Foundation

Miło nam poinformować, że dziś, tj. w poniedziałek 23 sierpnia 2021, sieć Keychange ogłasza swojego nowego partnera w Polsce, którym został festiwal Inne Brzmienia, będący sygnatariuszem deklaracji Keychange – pionierskiej międzynarodowej kampanii na rzecz zapewnienia równowagi płci 50:50 w przemyśle muzycznym.

Agnieszka Wojciechowska – Dyrektor Programowa i Rafał Chwała – Dyrektor Artystyczny festiwalu Inne Brzmienia komentują:

Festiwal Inne Brzmienia dołączył do sieci Keychange w 2019 roku, a teraz, w 2021 roku, zostaliśmy jej oficjalnym polskim partnerem. To dla nas ważny moment i szansa na dalszy rozwój. Wartości i cele społeczności Keychange są spójne z naszym festiwalem i są dla nas istotne zarówno jako dla członków sektora kultury czy branży muzycznej, jak i dla nas jako dla odbiorców wydarzeń kulturalnych.

Wierzymy, że równość i przejrzysta polityka zawsze powinny być podstawą wszelkich działań angażujących społeczeństwo. Od pierwszych dni pracy jako dyrektorzy Innych Brzmień unikaliśmy skupiania się na konkretnych stylach muzycznych czy gatunkach. Zamiast tego chcieliśmy zaoferować naszym odbiorcom szeroką perspektywę i szansę doświadczenia bogactwa i różnorodności muzyki ze wszystkich stron świata. Muzyka to język międzynarodowy, wykraczający poza płeć, wiek, rasę czy granice, a nasze podejście w naturalny sposób to odzwierciedla.

Teraz jest idealny moment na szersze zaistnienie ruchu Keychange w Polsce. Z roku na rok jako kuratorzy i bookerzy festiwalu Inne Brzmienia obserwujemy stały wzrost liczby kobiet związanych z branżą muzyczną w Polsce. To artystki, menedżerki, prelegentki, dziennikarki i ekspertki w wielu dziedzinach muzycznych, w tym realizatorki dźwięku i członkinie ekip technicznych. Najwyższy czas, by dać im platformę do mówienia o sobie, a my jesteśmy podekscytowani i dumni, że możemy być częścią tego procesu.

Jak mówi główna koordynatorka projektu Keychange Merle Bremer:

Bardzo nas cieszy, że Inne Brzmienia zostały partnerem sieci Keychange. Festiwal ten oferuje zróżnicowany i inspirujący program artystyczny, łączący muzykę, kulturę i sztukę. Jesteśmy przekonani, że Inne Brzmienia jako jedno z najbardziej inspirujących wydarzeń muzycznych w Polsce wniesie wiele fantastycznych pomysłów i inicjatyw dla pozostałych partnerów, artystów i innowatorów. Nie możemy się doczekać naszej współpracy!

Festiwal Inne Brzmienia powstał w 2008 roku, a w 2014 ostatecznie przybrał widoczną dziś formę festiwalu muzyki i sztuki, który celebruje różnorodność muzyczną, prezentując rozmaite gatunki, tradycje i wpływy kulturowe. Odbywa się co roku w samym sercu Lublina, największego miasta we wschodniej Polsce i słynie z progresywnego oraz kreatywnego podejścia do programu. Prezentuje gwiazdy światowej sceny alternatywnej, nie zapominając przy tym o wschodzących talentach i młodych artystach. Przez lata na festiwalu można było usłyszeć tak unikatowych wykonawców jak chociażby Mouse on Mars, Ministry, Goldfrapp, Einstürzende Neubauten, Tony Allen czy George Clinton. Festiwal znany jest również z tego, że prezentuje ambitne kino, literaturę i sztukę współczesną. Ważną część filozofii festiwalu stanowi doroczna prezentacja artystów z krajów Partnerstwa Wschodniego, zawarta w idei Wschodu Kultury.

Festiwal wspierają: Miasto Lublin, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Narodowe Centrum Kultury oraz inni partnerzy.

O Keychange

Keychange to międzynarodowa, pionierska inicjatywa, która ma na celu zmieniać przyszłość muzyki, zachęcając festiwale i organizacje muzyczne do uwzględniania w swoich programach i zespołach kobiet oraz grup niedostatecznie reprezentowanych, zapewniając parytet płci w stosunku przynajmniej 50:50. Każdego roku 74 wschodzących artystów i innowatorów z całej Europy oraz Kanady bierze udział w międzynarodowych festiwalach, showcase’ach, projektach współpracy i cyklu kreatywnych laboratoriów. Celem Keychange jest przyspieszenie zmian i tworzenie lepszego, bardziej inkluzyjnego przemysłu muzycznego dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Partnerstwo sieci Keychange z festiwalem Inne Brzmienia to kontynuacja intensywnego i obfitującego w wydarzenia lata dla Keychange, które całkiem niedawno świętowało podpisanie deklaracji parytetu płci przez pięćsetnego sygnatariusza. Jest to krok milowy w staraniach o zapewnianie równości płci w przemyśle muzycznym i poza nim. Keychange nawiązało również współpracę z Music Innovation Hub (Włochy) w ramach programu „Cele Zrównoważonego rozwoju” ONZ; jej efektem będzie duże wydarzenie muzyczno-aktywistyczne pod nazwą: „Play:Fair”.

Inne Brzmienia dołączają do grona bogatej i zróżnicowanej globalnej sieci sygnatariuszy Keychange. Deklarację podpisały m.in. takie instytucje i festiwale jak: Barbican Centre (UK), BBC Proms (UK), Bella Union (UK), c/o pop festival (DE), Canadian Music Week (CA), Centre National de la Musique (FR), EBU Music (EU), Eurosonic Noorderslag (NL), EFG London Jazz Festival (UK), European Music Council (EU),The Icelandic Opera (IS), MaMA Festival (FR), Melbourne Symphony Orchestra (AU), Melt! Festival (DE), Royal Opera House (UK), Southbank Centre (UK), SPOT Festival (DK), Musicians’ Union (UK). Pełna lista sygnatariuszy dostępna jest pod linkiem: www.keychange.eu/directory/music-organisations.

Keychange zachęca wszystkie organizacje muzyczne, festiwale, kluby muzyczne, nadawców, agencje oraz inne podmioty do podpisywania deklaracji Keychange i do działań na rzecz budowania reprezentatywnego przemysłu muzycznego. Dołącz do Keychange na stronie www.keychange.eu.

Sieć Keychange prowadzona jest przez Reeperbahn Festival, PRS Foundation oraz Musikcentrum Öst, a finansowana z unijnego programu Kreatywna Europa, we współpracy z festiwalami: Inne Brzmienia, Tallinn Music Week, Iceland Airwaves, BIME, Oslo World, Linecheck/Music Innovation Hub, Ireland Music Week, SACEM, Sound City, Way Out West, MaMA Festival, MUTEK oraz Breakout West.

Sponsorzy: FACTOR, Fundación SGAE, GEMA, Gorwelion Horizons, IMRO, The Musicians’ Union, Norsk Tipping, Roskilde Festival, SOCAN Foundation, Songtrust, SoundCloud, STEF, STIM, and Talent Norge.

Ambasadorzy: Shirley Manson, Imogen Heap, Tony Visconti, Alexa Feser, Dermot O’Leary, Hinds, Emily Eavis, Nadine Shah, Paulette Long OBE, Mirga Gražinytė-Tyla, iskwē, Corinne Bailey Rae, Joy Denalane, Kate Nash, Sara Potente, Ave Tölpt, planningtorock, Jess Partridge, Carla Marie Williams, Claire Edwardes, Avtomat, Karolina Czarnecka, Darcy Proper, Tones and I, Tegan and Sara, Margherita Vicario, Claudia Pereira, Brisa Fenoy, Linnea Henriksson, Mari Boine, Samsaya, AURORA, First Lady of Iceland Eliza Reid, Anna Thorvaldsdóttir, Peaches, James Foley and LYDMOR.

www.keychange.eu

Instagram | Twitter | Facebook | Official

#keychange #representation #genderbalance