Grafika z figurami geometrycznymi oraz napis: Dizajn w formie. Mała historia polskiego wzornictwa.

Zapraszamy fanów sztuk wizualnych do obejrzenia wystaw – „Dizajn w formie” oraz „Bestia i jej Anioł” Julii Dunajewy.

 

PROGRAM

Dizajn w formie 

Serdecznie zapraszamy w podróż po świecie polskiego dizajnu! „Dizajn w formie” to wystawa Narodowego Centrum Kultury, która opowiada o historii polskiego wzornictwa poprzez dwanaście wyjątkowych obiektów. Każdemu z nich poświęcony jest oddzielny podcast w Audycjach Kulturalnych cyklu NCK (https://audycjekulturalne.pl/dizajn-w-formie/). Ta wystawa to nie tylko źródło wiedzy o konkretnych obiektach i ich projektantach, ale także autorskie spojrzenie współczesnego grafika – Adama Kosika – na historię wzornictwa.
Wyboru obiektów dokonała historyczka sztuki – dr Krystyna Łuczak-Surówka. 
Kiedy: od 14 kwietnia do 26 maja 2023 r., pon. – pt. w godz. 09.00–17.00
Gdzie: 
Galeria w bramieWarsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7
Wstęp wolny


Bestia i jej Anioł | wystawa prac Julii Dunajewy

Serdecznie zapraszamy do Galerii Gardzienice na wystawę prac Julii Dunajewy. Na pierwszym planie w jej twórczości znajduje się natura. Artystka czerpie inspirację z tradycji ludowej, świata zwierząt i roślin, baśni i fantazji. Stwory z prac Julii mają skrzydła oraz pazury, reprezentując drapieżny aspekt świata, a jednocześnie wprowadzony w pracach ornament i kolorystyka przyciągają i hipnotyzują, są delikatne, harmonijne oraz rytmiczne. Prace intrygują swoją indywidualną formą oraz połączeniem ludowości ze współczesnością, której wątki odnajdujemy w nawiązaniach do abstrakcji, popu, trash artu i proekologicznej tematyki. W twórczości Dunjewy zaskakuje ciekawość i upór w poszukiwaniu różnych środków ekspresji. Artystka tworzy rzeźbę, maluje akwarele, używa techniki kolażu, przetwarza tkaninę. Biorąc stale za punkt wyjścia sztukę ludową, tradycyjne wzory i tematykę natury, Dunajewa eksperymentuje z materiałami i formami wypowiedzi, oscylując wokół tematów głębokiej relacji człowieka z naturą, współczesnego kryzysu ekologicznego oraz współzależności i jedności świata.

Ekspozycja
Kiedy: 18 maja – 7 czerwca 2023, godz. 11.00–18.00 (z wykluczeniem weekendów)
3 czerwca (Noc Kultury) wystawa czynna w godz. 16.00–22.00
Gdzie: Galeria Gardzienice, Grodzka 5a – I piętro
Brak ograniczeń wiekowych.
Wstęp wolny

Wernisaż wystawy
Kiedy: 18 maja 2023, godz. 18.00
Gdzie: Galeria Gardzienice, Grodzka 5a – I piętro
Brak ograniczeń wiekowych.
Wstęp wolny.

Organizator: Warsztaty Kultury w Lublinie. Wystawa realizowana w ramach działań Pracowni ds. Kultury Tradycyjnej w Warsztatach Kultury w Lublinie.
Partner: Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice – Galeria Gardzienice.

Wystawie towarzyszą warsztaty z autorką – Julią Dunajewą.