Dłonie osoby robiącej ozdoby świąteczne z filcu. Zdjęcie jest w ramce z napisem Sprawunki.

Przed nami kolejna edycja Sprawunków – Targów Wyjątkowych Rzeczy! To największa tego typu impreza w Lublinie, która już od 6 lat gości w samym sercu miasta wyjątkowych twórców, rzemieślniczki i artystów z całej Polski! Aby wziąć udział w wydarzeniu jako poszukiwacz/poszukiwaczka oryginalnych prezentów gwiazdkowych lub po prostu miłośnik/miłośniczka przedmiotów z duszą, dobrego wzornictwa czy ekologicznych rozwiązań, wystarczy 17 grudnia w godzinach 10.00–18.00 przyjść do siedziby Warsztatów Kultury na ulicę Grodzką 7. Wydarzeniu towarzyszą liczne atrakcje: warsztaty, wykład, pokaz filmowy oraz świąteczna sesja fotograficzna.

O wydarzeniu

Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy to prawdziwe święto dla wszystkich, którzy cenią unikalne i nietuzinkowe przedmioty. W tym roku, będzie można wybrać produkty od blisko 30 wystawców. Wśród nich są m.in. Ale ziółko, które w swojej ofercie ma oleje tłoczone, herbaty, produkty konopne i zioła, Mimpi studio ceramika i Bosu specjalizujące się w ceramice użytkowej, Dominika Wilk z autorskimi grafikami, Isabell_Brooch Handmade, która zajmuje się ręcznie robioną biżuterią, Manes – Ziołowe Miejsce wraz ze swoimi ziołowymi specyfikami oraz Pałka.Design, u której będzie można kupić ubrania i torebki robione na drutach.

Poza bogatą ofertą wyrobów stworzonych przez rzemieślników i twórczynie, organizatorzy przygotowali świąteczne atrakcje dla dzieci i dorosłych.

Pragniemy zaprosić najmłodszych na pokaz filmowy, który z pewnością wprowadzi dzieci w świąteczny nastrój. Tytuł filmu jest niespodzianką. Po seansie odbędą się warsztaty tworzenia ozdób świątecznych z filcu i innych materiałów, które pozwolą uczestnikom wykazać się kreatywnością. Dla tych z Państwa, którzy chcieliby spędzić czas na zakupach, mamy propozycję: możecie zostawić swoje dzieci pod naszą opieką – zadbamy o ich bezpieczeństwo i dobrą zabawę  – informuje Sylwia Stelmaszczuk z Warsztatów Kultury.

Dla osób, które cenią sobie dobre wzornictwo i interesują się sztuką, organizatorzy przygotowali wykład „Zima nie tylko w mieście, czyli zimowe pejzaże malarskie”. 

– Niezależnie od tego czy lubisz tę porę roku, czy nie, zimowe pejzaże z pewnością mogą zachwycić. Zarówno światowe, jak i polskie malarstwo obfituje w wyjątkowo urokliwe dzieła sztuki, które przenoszą widza w śnieżny i mroźny świat bez narażania się na niedogodności zimowej aury. Opowieści o zimowym malarstwie wspaniale wpiszą się w atmosferę zbliżających się świąt – opowiada Joanna Wawiórka-Kamieniecka z Warsztatów Kultury.

 

Harmonogram wydarzeń towarzyszących

Świąteczny seans filmowy dla dzieci | 17 grudnia 2023, godz. 11.00
„Kevin sam w domu”? „Grinch: Świąt nie będzie”? A może „Renifer Niko ratuje święta”? Który film świąteczny jest Twoim ulubionym? Z myślą o rodzicach, którzy marzą o spokojnych sprawunkowych zakupach, organizatorzy przygotowali specjalny pokaz filmowy dla dzieci, podczas którego zapewnią opiekę najmłodszym. Na uczestników czeka filmowa niespodzianka, która wprowadzi wszystkich w świąteczny nastrój. Seans przyjazny sensorycznie.

Warsztaty tworzenia ozdób świątecznych | 17 grudnia 2023, godz. 13.00 
Bombki, łańcuchy czy pierniczki? Co w tym roku zawiśnie na Twojej choince? Jeżeli nie masz jeszcze pomysłu, to świetnie się składa, bo przed nami Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy, na których bez problemu zakupisz unikalne ozdoby świąteczne. A może chcecie rodzinnie spędzić czas i samodzielnie stworzyć oryginalną dekorację? Zapraszamy na warsztaty tworzenia ozdób choinkowych z filcu i innych materiałów. Własnoręcznie wykonane ozdoby z pewnością zachwycą zarówno domowników, jak i gości. Warsztat przyjazny sensorycznie.

Świąteczna sesja fotograficzna w stylu retro | 17 grudnia 2023, godz. 12.00–15.00 
Hohoho! Święta się zbliżają wielkimi krokami, a Ty nie masz jeszcze prezentu dla babci i dziadka? Co powiesz na piękną fotografię rodzinną w stylu retro, w świątecznej aranżacji, zrobioną przez fotografa i artystę Romana Krawczenkę? Świąteczne dekoracje, aparat sprzed 100 lat i czarno-białe zdjęcie zrobione metodą odbitki stykowej. Samo wykonanie portretu będzie wspaniałą atrakcją również dla najmłodszych.

Zima nie tylko w mieście, czyli najpiękniejsze zimowe pejzaże malarskie – wykład | 17 grudnia 2023, godz. 15.00–16.00 
Zima od zawsze inspirowała artystów, choć zimowych pejzaży w historii malarstwa jest mniej niż tych prezentujących pozostałe pory roku. Zima wydaje się tematem bardzo wymagającym dla artystów, zmierzyć się trzeba bowiem z mnogością odcieni bieli śniegu, różnicowanych światłem i cieniem oraz oddaniem jego ciężaru i faktur. W polskiej sztuce zainteresowanie rodzimym krajobrazem w zimowych odsłonach nasiliło się pod koniec XIX wieku. Młodopolscy malarze byli zafascynowani urodą przykrytych śniegiem lasów, pól, gór, miast i miasteczek, skutych lodem rzek. Szczególnie zachwycały ich majestatyczne Tatry oraz Podhale z jego barwnym folklorem i zimowymi obrzędami. Zapraszamy po dawkę wiedzy, a przede wszystkim po dawkę piękna zaklętego w pejzażach zimowych.

Świąteczna dekoracja na naszym patio | od 17 grudnia
Poza powyższymi wydarzeniami, Sprawunkom będzie towarzyszyć także świąteczna dekoracja, która zagości na patio Warsztatów Kultury. Wśród choinek odnajdziemy tradycyjne ozdoby ze słomy i drewniane postaci kolędnicze, z którymi niegdyś odwiedzano kolejne domy, składając ich mieszkańcom życzenia. Dekoracja, którą będziemy mogli oglądać od 17 grudnia, zaprosi także do wykonywania na jej tle własnych, pamiątkowych zdjęć.

Jak skorzystać ze Sprawunków?

Aby wziąć udział w wydarzeniu jako poszukiwacz oryginalnych prezentów gwiazdkowych lub po prostu miłośnik przedmiotów z duszą, dobrego wzornictwa czy ekologicznych rozwiązań wystarczy przyjść do Warsztatów Kultury w Lublinie na ul. Grodzką 7. Dla klientów i zwiedzających wstęp na Sprawunki jest wolny. Na warsztaty i seans filmowy obowiązują zapisy.

Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy

Kiedy: 17 grudnia 2023, godz. 10.00–18.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7
Wstęp wolny 

Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia są Warsztaty Kultury w Lublinie.