Październikowe warsztaty w ramach projektu „Sztuka Wrażliwości” upłyną m.in. pod znakiem poznawania swojego ciała oraz radości ze swobodnego, niczym nieskrępowanego ruchu. Nie zabraknie też nauki uprawy roślin i rozpoznawania leczniczych ziół.

O Sztuce wrażliwości

Sztuka Wrażliwości to cykl wydarzeń o charakterze integracyjnym i edukacyjnym skierowany do dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu oraz ich rodzin i bliskich.

Program na październik

Październikowy program zaczyna pokaz filmu „X+Y” oraz lekcja różnorodności dla grup zorganizowanych (4 października). Podczas spotkania postaramy się poszerzyć świadomość na temat spektrum autyzmu i jego przejawów oraz będziemy się uczyć wrażliwości na potrzeby naszych kolegów z wyzwaniami.

W piątek i sobotę (4-5 października) ogrodnik Cezary Michalec zaprosi uczestników na Trzy łyki hydroponiki czyli bliskie spotkanie z roślinami. Podczas warsztatów dzieci poznają różne sposoby hydroponiki. Tę popularną metodę uprawy roślin można stosować m.in. w najzwyklejszym słoiku z keramzytem (tzw. metoda „Kratky”) czy w wiaderku po śmietanie z umieszczonym w środku krążkiem z gąbki. Do podstawowych sposobów zalicza się również „Grodan”, polegający na uprawie w rodzaju wełny mineralnej z pożywką. Uczestnicy przygotują mini szklarnie z grodanem i posadzą w niej świeżo przygotowane sadzonki. Powstałe w ten sposób ogródki będzie potem można zabrać do domu.

Zaplanowane na 5 października warsztaty Czu, Czu, Czuję…” to z kolei wyjątkowe spotkanie dla całych rodzin. W jego trakcie można swobodnie tańczyć, skakać i cieszyć się ruchem. Uczestnicy będą mogli w spokoju przyjrzeć się swojemu ciału, myślom i uczuciom. Ten odprężający czas umilą jeszcze dźwięki różnych instrumentów. Warsztat poprowadzi Jan Tuszewski – muzykoterapeuta, tancerz amator i animator, który lubi wymyślać piosenki, grać na bębnach i ukulele. Często prowadzi warsztaty dla dzieci i osób dorosłych z niepełnosprawnością i bez. Jest ojcem trójki dzieci.

Ciału poświęcone będą również rodzinne warsztaty ruchowe zatytułowane W kontakcie”. W poniedziałek 6 października w przestrzeni przyjaznej sensorycznie wypełnionej obiektami sensorycznymi Intibag będzie można swobodnie poznawać swoje ciało, czuć je, dotykać się, dociskać, masować oraz poruszać nie zapominając przy tym o dobrej zabawie i nieskrępowanej radości. To doskonała okazja nie tylko na pogłębienie relacji rodzinnej bliskości, ale również na uwolnienie ciała od napięć.

W sobotę 12 października dzieci zajrzą do domowej ziołowej apteczki. Na warsztatach będzie można poznać 12 ziół leczniczych. – Nauczymy się jak je stosować i przygotowywać samodzielnie leczniczych naparów, plastry czy okłady. Większość z tych ziół można znaleźć na spacerze na łące czy w lesie – zapewniają organizatorzy. Do zapamiętania i łatwiejszego ich rozpoznawania w terenie pomoże samodzielnie wykonany zielnik z rysunkami i opisami, do którego uczestnicy wkleją części roślin. Zielnik będzie miał formę osobistego notesu, który każdy z uczestników będzie mógł zabrać na zielarską wycieczkę.

Projekt „Sztuka Wrażliwości” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.