Grafika z napisem: Wschód Kultury - Inne Brzmienia 6-9.07.2023 Lublin.

Ladytron, Stian Westerhus i Nuha Ruby Ra otwierają listę wyjątkowych artystów i artystek jakich będziemy gościć w Lublinie w dniach 6-9 lipca 2023 podczas festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Jak co roku czeka na nas prawdziwa muzyczna uczta i możliwość obcowania z unikalnymi zjawiskami muzycznymi z całego świata. To 16. edycja lubelskich Innych Brzmień, a 10. w ramach Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez 3 miasta wschodniej Polski – Lublin, Białystok i Rzeszów.

Tegoroczne ogłoszenia zaczynamy od legendarnej, brytyjskiej formacji Ladytron. Będzie to bez wątpienia koncert wyjątkowy, gdyż zespół, a w zasadzie ikona światowej sceny elektronicznej, jest świeżo po wydaniu nowego albumu, a w Lublinie pojawi się na jedynym polskim występie. Artyści z Liverpoolu, mający na koncie takie hity w duchu new romantic jak “Destroy everything you touch” czy “Seventeen”, będą jedną z gwiazd tegorocznej odsłony festiwalu. Ponadto mamy wielką przyjemność zapowiedzieć dwa nietuzinkowe projekty solowe, jak na Inne Brzmienia przystało, reprezentujące dwie kompletnie odmienne od siebie stylistyki muzyczne, a jednak idealnie pasujące do filozofii i idei naszego festiwalu. Pierwszy z nich to Stian Westerhus – wybitny gitarzysta i producent, na co dzień udzielający w się m.in. w takich formacjach jak Ulver, Jaga Jazzist czy Puma. Do Lublina przyjedzie ze swoim nowym, autorskim materiałem. Druga artystka to z kolei wschodząca gwiazda londyńskiej sceny niezależnej – Nuha Ruby Ra. Autorka tekstów, kompozytorka, w kreatywny sposób łącząca elektronikę, hip hop, ale też mocniejsze brzmienia post punkowe. Przyszłość z pewnością należy do niej, co bez wątpienia potwierdzi na lubelskim koncercie.

Więcej o artystach i artystkach

Ladytron – legenda brytyjskiej sceny elektro, łącząca w swojej twórczości pop, synth wave, shoegaze oraz awangardowe eksperymenty brzmieniowe. Zespół tworzą niezmiennie Helen Marnie (wokal, syntezatory), Mira Aroyo (wokal, syntezatory), Daniel Hunt (syntezatory, gitara elektryczna, wokal) i Reuben Wu (syntezatory). Ladytron jest jednym z nielicznych przykładów tego, jak w inteligentny i autorski sposób połączyć przebojowość z kreatywnymi, artystycznymi poszukiwaniami. Grupa powstała w 1999 roku w Liverpoolu, zaś jej nazwa nawiązuje wprost do jednego z hitów formacji Roxy Music, będącej dla artystów jedną z kluczowych inspiracji. Zresztą sam Brian Eno określił Ladytron jako swój ulubiony i jednocześnie najlepszy zespół popowy w Anglii. Podobną rekomendację wystawił grupie Trent Reznor, kiedy w 2007 roku zaprosił muzyków do otwierania europejskich koncertów Nine Inch Nails. Sukcesem były też wspólne trasy z Björk czy Goldfrapp, które utorowały Ladytron drogę do kariery międzynarodowej. Na przestrzeni lat zespół nagrał siedem albumów studyjnych, z czego najnowszy, doskonale przyjęty “Time’s Arrow”, wyszedł dosłownie kilka miesięcy temu. Na lubelskim koncercie muzycy zaprezentują materiał z tej płyty, ale z pewnością nie zabraknie też hitów z ponad dwudziestoletniego dorobku grupy.

Stian Westerhus – norweski mistrz gitary, producent i eksperymentator. Artysta znany z gry w wielu zespołach, na czele z Jaga Jazzist, Ulver czy Puma. Potrafi płynnie poruszać się pomiędzy gatunkami i estetykami, zawsze jednak zachowując swój charakterystyczny, autorski styl. W swoich solowych poszukiwaniach bierze na warsztat jazz, noise, elektronikę czy ambient, ale zdarza mu się też komponować piosenki mroczne, utrzymane w duchu dark wave. Pierwsze albumy nagrywał dla kultowej oficyny Rune Grammofon, kolejne m.in. dla House of Mythology czy All Ice Records. W 2023 roku ukaże się jego najnowsza solowa płyta, którą na pewno zaprezentuje słuchaczom w Lublinie. Koncerty Westerhusa to niesamowite doświadczenie dźwięku i różnych sposobów jego przetwarzania.

Nuha Ruby Ra – wokalistka, autorka i kompozytorka, tworząca na co dzień w Londynie. Uznawana dziś za jedną z największych nadziei współczesnej sceny brytyjskiej. Na koncie ma występy m.in. na festiwalu Glastonbury oraz najważniejszych światowych showcase’ach, na czele z The Great Escape, SXSW czy Reeperbahn. W ostatnim roku koncertowała wspólnie choćby z King Gizzard & the Lizard Wizard, Yard Act czy Viagra Boys. Jej styl to wypadkowa autorskich tekstów, elektroniki, hip-hopu, ale też post-punka czy grunge’u. Poza działalnością solową artystka udziela się też w alternatywnej grupie Arrows of Love. Obok aspektów muzycznych ważnym elementem w jej twórczości jest też strona wizualna: starannie wyreżyserowane, koncepcyjne wideoklipy oraz elementy video-artu podczas koncertów.

Wkrótce kolejne ogłoszenia, zarówno koncertowe, jak i związane z działaniami pozamuzycznymi, wśród których nie zabraknie doskonałego programu filmowego, wystaw, spotkań i premier literackich, wydarzeń dla dzieci i młodzieży oraz warsztatów i dyskusji dla profesjonalistów z branży muzycznej.


Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia
6-9 lipca 2023 r.
Błonia pod Zamkiem w Lublinie
Wstęp wolny.

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na: www.innebrzmienia.eu oraz www.wschodkultury.eu/

Organizatorzy festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin, Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Kultura Dostępna.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin
Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.
Nasz Festiwal działa na rzecz równości płci w branży muzycznej w sieci Keychange.