Roman Krawczenko

Pracownia Kultury Aktualnej
Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury 

Fotografik, historyk, instruktor. Od 2015 roku opiekuje się Warsztatem Fotograficznym Warsztatów Kultury – miejscem poświęconym szlachetnym technikom fotografii, znajdującym się w jednym z najpiękniejszych zakątków Śródmieścia Lublina – zaułku noszącym nazwisko Hartwigów. Tworząc w Polsce, Roman Krawczenko wypracował własną metodę fotografowania, będącą wynikiem jego trzyletnich eksperymentów (2015–2018) z czterema historycznymi technikami fotograficznymi – procesem kolodionowym, ambrotypią, verre églomisé (szkło eglomizowane) oraz orotone. Ta powstała w Lublinie wersja techniki fotografii mieszanej została określona przez jej autora mianem Lublintone. W maju 2016 r. po raz pierwszy odbyła się wystawa prac wykonanych tą techniką na festiwalu fotografii analogowej w Barcelonie (Hiszpania). Roman Krawczenko chętnie przekazuje swoją wiedzę i umiejętności młodym polskim fotografikom. Dlatego bez przesady można powiedzieć, że dzięki niemu tworzy się w Polsce nowa szkoła fotografii. Należy dodać, że artysta, będąc mieszkańcem Krymu, był też nieformalnym ambasadorem kultury polskiej – zaaranżował w Bakczysaraju ekspozycję poświęconą Adamowi Mickiewiczowi i jego Sonetom Krymskim oraz organizował liczne plenery dla polskich fotografików. Fotografie Romana Krawczenki zostały opublikowane w The Wet Plate Collodion Day Book (2009). Książka przedstawia prace 51 fotografików z 13 krajów i 3 kontynentów.

Kontakt:
r.krawczenko@warsztatykury.pl

 

Zdjęcia Romana Krawczenki wzbudzają zachwyt za granicą i poruszają emocje.

Sonja Horoshko (multidyscyplinarna artystka wizualna, niezależna dziennikarka i pedagożka. Założycielka Art Juice Studio w Cortez, Colorado) pisze o jednej z fotografii:

„Budynek sprawia wrażenie naładowanego energią, a jednocześnie zrównoważonego […]. Tworzy to efekt trójwymiarowości. Walory i faktura zdjęcia są spójne i dodają piękna całej kompozycji”.

 

Roman Krawczenko