„Gwiazdozbiór Kury” to pełna ciepła i humoru opowieść Sofiji Andruchowycz traktująca o niezwykłej przyjaźni, która łączy pokolenia, ludzi i zwierzęta. 14 maja, nakładem wydawnictwa Warsztaty Kultury w Lublinie, książka ukazała się w formie audiobooka. Tekst czyta Beata Jewiarz, uznana aktorka, autorka i dziennikarka.
O książce
Akcja „Gwiazdozbioru Kury” dzieje się w samym sercu Karpat. Stara Maria i jej ukochana kura Mariczka wyruszają w podróż przez mroczny las, gdzie czekają na nie niespodzianki, niebezpieczeństwa i magiczne spotkania. Pośród dzikiej przyrody i górskich ścieżek poznają dziewczynkę Orysię i jej rysia Rysia, a każda z postaci odkrywa w sobie siłę, o której wcześniej nie miała pojęcia.
To historia o odwadze, samotności i nadziei, która pokazuje, że nawet w najmroczniejszych miejscach można odnaleźć światło i skłania do refleksji nad tym, co naprawdę jest ważne. W 2017 roku książka została wpisana na listę Białych Kruków Międzynarodowej Biblioteki Książek dla Dzieci i Młodzieży w Monachium. Autorem polskiego przekładu jest Andrij Saweneć.
O autorce
Sofija Andruchowycz (ur. 1982 w Iwano-Frankiwsku) to ukraińska pisarka, tłumaczka i publicystka, absolwentka Ukraińskiej Akademii Drukarstwa we Lwowie. Autorka książek „Lato Mileny” (2002), „Starzy ludzie” (2003), „Kobiety ich mężczyzn” (2005, wyd. pol. 2007), „Siomga” (2007, wyd. pol. 2009), „Felix Austria” (2014, wyd. pol. 2016), „Amadoka” (2020) i „Katananche” (2024). Współredaktorka pisma „Czetwer”, tłumaczka książek m.in. Manueli Gretkowskiej, J.K. Rowling, C.S. Lewisa, Toniego Judta, Ayn Rend, Kadzuo Ishiguro. Stypendystka polsko-niemieckiego projektu stypendialnego „Homines Urbani” i programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP „Gaude Polonia”. Laureatka licznych nagród, m.in. Nagrody Literackiej Wydawnictwa „Smołoskyp” (2001), Nagrody „Litakcent Roku” (2014), Nagrody „Książka Roku BBC” (2014), Nagrody Literackiej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego (2015), Nagrody Literackiej Wyszehradzkiego Partnerstwa Wschodniego (2017), Nagrody im. Szolema Alejchema (2023).
Audiobooka w cenie 35 zł można kupić na stronie wydawnictwa Warsztaty Kultury w Lublinie oraz na dobrych platformach streamingowych z audiobookami. To pierwsza książka w formacie dźwiękowym wydana przez lubelskie wydawnictwo. W tym roku ukażą się jeszcze dwa inne tytuły.
Premiera papierowej wersja „Gwiazdozbioru kury” odbędzie się podczas tegorocznej edycji festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia (3–6 lipca). Książka będzie miała 48 stron oraz szatę graficzną oryginalnego wydania z ilustracjami pomysłodawczyni książki, pisarki i ilustratorki Mariany Prochaśko, która stworzyła do niej kolaże z własnych rysunków i zdjęć Ołeny Subacz. To już zresztą tradycja, że podczas festiwalu odbywają się premiery najnowszych książek serii wydawniczej Wschodni Express. Towarzyszą im spotkania i debaty z pisarzami, artystami i intelektualistami z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
O wydawnictwie:
Wydawnictwo Warsztaty Kultury prowadzone przez miejską instytucję Warsztaty Kultury w Lublinie to niewielka, niszowa oficyna skupiona wokół literatury i kultury krajów Europy Środkowej oraz Wschodniej. Działalność wydawnicza skupia się głównie na serii „Wschodni Express”. W serii tej publikowana jest przede wszystkim zróżnicowana gatunkowo proza i eseistyka, ale także wiersze. Do ich autorów należą najwybitniejsi twórcy Ukrainy, Białorusi, Łotwy czy Litwy. Wydawnictwo szczyci się też współpracą z Bohdanem Zadurą, jednym z najwybitniejszych polskich tłumaczy prozy i poezji ukraińskiej.
Niedawno w ramach „Wschodniego Expressu” ukazały się dwie nowe książki: „Czas miedzi” Slobodana Šnajdera oraz zbiór opowiadań „Jak zostałam świętą” Tani Malarczuk. Centralnym punktem pierwszej z nich jest historia rodziny autora, a zwłaszcza jego ojca, który podczas II wojny światowej został wcielony do Wermachtu. „Jak zostałam świętą” to z kolei zbiór kilku opowiadań o mocy sprawczej literatury i sile wyobraźni, ale też satyra oparta na obserwacjach typów psychologicznych człowieka poradzieckiego z szeroką perspektywą queer.
Wszystkie książki wydawnictwa Warsztaty Kultury w Lublinie można znaleźć POD TYM ADRESEM.