Ludzie oglądają film wyświetlany na ścianie w sali widowiskowej..

W dniach 6–9 lipca 2023 roku, za sprawą Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, ponownie spotkamy się w Lublinie, żeby posłuchać ambitnej muzyki, cieszyć oczy inspirującymi wystawami, dyskutować o literaturze naszych wschodnich sąsiadów, czy wraz z dziećmi wziąć udział w warsztatach muzycznych. W programie Festiwalu nie może też zabraknąć ciekawych propozycji filmowych! Festiwal odbędzie się w Lublinie w dniach 6–9 lipca 2023 i będzie to 16. odsłona Innych Brzmień i 10. pod szyldem Wschodu Kultury, czyli przedsięwzięcia realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez trzy miasta wschodniej Polski – Lublin, Białystok i Rzeszów.

Idea Innych Brzmień pozwala prezentować artystów, dla których muzyka stanowi inspirację i nieustanne wyzwanie. Na festiwalowych scenach łączą się style i gatunki. Muzyka zabiera zarówno twórców, jak i publiczność w unikatową podróż, w trakcie której lista ulubionych artystów wszystkich naszych gości zdecydowanie się wydłuża. Inne Brzmienia to jednak nie tylko muzyka, ale poszukiwanie dla niej kontekstów i dodatkowych znaczeń także w wielu innych dziedzinach sztuki.

Wschód Kultury – Inne Brzmienia to przede wszystkim muzyka, ale oczywiście nie tylko. Kino to stały moduł Festiwalu. Od lat pokazujemy ciekawe, ambitne i wartościowe filmy. W tym roku będzie identycznie – na uczestniczki i uczestników Festiwalu czekają cztery projekcje filmowe. Każdy tytuł dotyczy innej tematyki, ale łączy je młodość i muzyka – opowiada Rafał Chwała, dyrektor artystyczny Festiwalu.

Tegoroczna edycja wydarzenia będzie zresztą eksplorować obydwa tematy na wielu frontach. Lublin jest Europejską Stolicą Młodzieży, co daje nam doskonały kontekst do rozważań artystycznych nad kwestiami zmian pokoleniowych, zainteresowań i stylu życia nowych pokoleń odbiorców. Kino pozwala dosłownie wejść na chwilę w ten świat – dodaje Agnieszka Wojciechowska, dyrektorka programowa Festiwalu.

Pokazy filmowe:

8 lipca – sobota

14.00–15.30 | Pokaz filmu „Piosenki o miłości”, reż. Tomasz Habowski, Polska 2021, 90 min | Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro | POL

Ona jest dziewczyną z bloku w małym mieście, on pochodzi z zamożnej, znanej warszawskiej rodziny. Ona kelneruje i śpiewa o tym, co jej w duszy gra; on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Poznają się, gdy ona obsługuje przyjęcie, na którym on się bawi. Połączy ich miłość do muzyki, rozdzielą ambicje i marzenia. Kruche uczucie, które rodzi się między nimi, cały czas wystawiane jest na próbę: ona wciąż przed nim ucieka, on potrafi łgać jak z nut. Film Tomasza Habowskiego to w dużej mierze opowieść o kobiecej walce o niezależność i dochodzeniu do własnego głosu. Debiutująca w kinie wokalistka The Dumplings – Justyna Święs – wykreowała postać, którą łączy niesamowity talent z równie potężnym brakiem wiary w siebie. Ale „Piosenki o miłości” śpiewane są w duecie: Święs i świetny w roli pogubionego chłopaka Tomasz Włosok („Boże Ciało”, „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”) tworzą elektryzującą parę, między którą emocje przeskakują jak iskry. Wokół nich orbitują gwiazdy sceny i ekranu, między innymi Andrzej Grabowski, Patrycja Volny, Krzysztof Zalewski, Iga „Ofelia” Krefft. Fantastyczną muzykę do filmu skomponował Kamil „Holden” Kryszak współpracujący z Marceliną czy duetem Karaś/Rogucki.

16.00–18.00 | Pokaz filmu „Przystanek – Ziemia”, reż. Kateryna Gornostai, Ukraina 2021, 122 min | Warsztaty Kultury, Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro | UKR/POL

Radykalne, autentyczne i wrażliwe spojrzenie na radzenie sobie z emocjonalnymi zawirowaniami związanymi z oczekiwaniem na wejście w dorosłe życie. Masza (Maria Fedorczenko), Jana i Senia to trzy przyjaciółki u progu ukończenia szkoły średniej. Introwertyczna Masza postrzega siebie jako outsiderkę. Kiedy stara się jakoś przetrwać intensywny okres przedmaturalny, zakochuje się, co zmusza ją do opuszczenia strefy komfortu. W swoim pełnometrażowym debiucie fabularnym ukraińska reżyserka, Kateryna Hornostaj, przedstawia głęboko osobistą, zjawiskową i poetyczną opowieść o odkrywaniu siebie i cierpliwości, jakiej to wymaga. „Przystanek – Ziemię” pokazano na Festiwalu Berlinale w 2021 roku, gdzie film wygrał sekcję Generation14+.

9 lipca – niedziela

14.00–15.45 | Pokaz filmu „Co w duszy gra”, reż. Pete Docter, USA 2020, 106 min | Warsztaty Kultury, Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro | ENG/POL

W tej znakomitej, nagrodzonej dwoma Oscarami animacji – w tym za muzykę dla Trenta Reznora i Atticusa Rossa – śledzimy losy Joe’go Gardnera, który prowadzi zespół muzyczny w gimnazjum. Jego prawdziwą pasją jest jednak jazz. Joe przeżywa kryzys, jaki jest udziałem wszystkich artystów. Coraz wyraźniej dostrzega, że marzenie jego życia, by być muzykiem jazzowym, nie spełni się i dlatego zadaje sobie pytania: „Po co tu jestem?” „Jaki jest cel mojego życia?”. Nadchodzi jednak moment, kiedy Joe stwierdza, że jego marzenie może być w zasięgu ręki. Przez jedno nieoczekiwane zdarzenie trafia do fantastycznego miejsca, gdzie zostaje zmuszony, by ponownie zastanowić się nad tym, co to znaczy mieć duszę. Tam spotyka, a ostatecznie również zaprzyjaźnia się z tajemniczą 22 – duszą, która uważa, że życie na Ziemi nie toczy się tak jak powinno.

16.00–18.00 | Pokaz filmu „Silent Twins”, reż. Agnieszka Smoczyńska, USA 2022, 113 min | Warsztaty Kultury, Grodzka 5a – sala widowiskowa, II piętro | ENG/POL

Pokazywany premierowo na Festiwalu w Cannes „Silent Twins” to najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej, twórczyni „Córek dancingu” i „Fugi”. To jedna z najoryginalniejszych polskich reżyserek, która o tym, co w nas dzikie i nieokiełznane opowiada z lekkością tanecznych kroków. Także w swoim anglojęzycznym debiucie daje popis nieskrępowanej wyobraźni. Wizjonerski, wypełniony muzyką „Silent Twins”, choć zrealizowany na podstawie reportażu Marjorie Wallace, nosi wyraźne piętno autorskiego stylu. I podobnie jak poprzednie filmy Smoczyńskiej – pokazuje perspektywę kobiet. Tym razem są to bliźniaczki z Walii: June i Jennifer Gibbons, które przestają komunikować się ze światem. Od ponurej prowincji, która czarnym dziewczynkom ma do zaoferowania głównie upokorzenia, „milczące bliźniaczki” uciekają w eksplodujące neonowymi kolorami, oprószone słonecznym blaskiem fantazje o pisarskiej sławie, romantycznej miłości i basenach pełnych Pepsi-Coli. Ale podkręcona hormonami nastoletnia wyobraźnia June i Jennifer ma także mroczną stronę – podobnie jak ich podszyta rywalizacją więź.

Wschód Kultury – Inne Brzmienia to przede wszystkim festiwal muzyczny. Przypominamy, że zespołami, które zaprezentują się podczas wydarzenia są: legenda brytyjskiej sceny elektro Ladytron, norweski mistrz gitary Stian Westerhus, wielka nadzieja współczesnej sceny brytyjskiej Nuha Ruby Ra, legenda sceny niemieckiej łącząca elektronikę z żywym brzmieniem To Rococo Rot, a także włoscy mistrzowie poetyckiego nastroju z Dead Cat in a Bag. Nie zabraknie Whispering Sons ze swoją unikalną mieszanką eksperymentalnego i frenetycznego post-punka oraz estońskiego duetu Bedless Bones, łączącego m.in. dark wave, industrial i electro. Będziemy mieli okazję bliżej poznać Kanadyjczyków z zespołu Miesha & The Spanks, czyli mocną fuzję garażowego rocka, grunge’u i punka oraz niemiecki projekt Lucy Kruger & The Lost Boys, operujący na granicy gatunków takich psychedelic folk, ambient punk czy art pop. Zobaczymy świetne polskie składy – szorstkie, Tuleje i Atol Atol Atol, powracający w wielkim stylu Contemporary Noise Ensemble, rozkręcającego swoją karierę w zawrotnym tempie Jakuba Skorupę, fenomenalną młodzież z grup: ta Ukrainka i Kisu Min oraz znakomity jazzowo-bluesowy zespół Koń. Wschodnich sąsiadów reprezentować będą projekty ze sceny alternatywnej: jazzowy Hyphen Dash oraz elektroniczne The Lazy Jesus i Monoconda.

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia będziemy mieli także okazję zobaczyć fotograficzne podróże Zofii Jabłońskiej – pionierki ukraińskiej fotografii, feministki i reportażystki, plakaty Dominiki Czerniak-Chojnackiej, szklane negatywy Leopoldyny i Edwarda Januszów oraz wystawę okładek książek wydanych w ramach Wschodniego Expressu.

W ramach literackiego modułu Festiwalu odbędzie się sześć premier wydawniczych takich autorów i autorek jak Aušra Kaziliūnaitė, Kristina Ehin, Lena Kudajewa, Polina Położencewa, Oksana Sawczenko, Ilya Kaminsky i Lameda Szapiry. Premierom towarzyszyć będą dyskusje związane zarówno z tematyką samych książek, jak i kontekstem społeczno-kulturowym, w jakim powstawały.

Wkrótce kolejne ogłoszenia, wśród których nie zabraknie wydarzeń dla dzieci i młodzieży oraz warsztatów i dyskusji dla profesjonalistów z branży muzycznej.


Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia
6–9 lipca 2023 r.
Błonia pod Zamkiem w Lublinie
Wstęp wolny.

Więcej informacji na temat Festiwalu można znaleźć na: www.innebrzmienia.eu oraz http://www.wschodkultury.eu/

Organizatorzy festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin, Warsztaty Kultury w Lublinie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin

Partner główny: STRABAG Sp. z o.o.

Partnerzy: Music Export Poland, Keychange

Patroni Medialni: Antyradio, Polityka, Gazeta Wyborcza, HIRO, Presto, nowamuzyka.pl, Kultura Enter, Onet

Sponsor: Browar Zakładowy

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

Nasz Festiwal działa na rzecz równości płci w branży muzycznej w sieci Keychange.