Grafika z dłońmi osób, które trzymają dawne fotografie. Napis: Warstwy. Rodzinne archiwum fotografii.
logotypy

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie Warstwy, w ramach którego odbędzie się cykl warsztatów prowadzonych przez specjalistów zajmujących się tematyką związaną z archiwizowaniem starych fotografii, badaniem historii lokalnych, realizacją wywiadów, rozmów i badań etnograficznych czy historycznych. Zajęcia poprowadzą osoby, które z wielką pasją podejmują interesujący nas temat – m.in. Agnieszka Pajączkowska, której najnowsza książka „Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii” będzie miała premierę już w listopadzie, Joanna Michałowska z Centrum Archiwistyki Społecznej, Anna Sidorska z Muzeum Fotografii w Krakowie, badaczka tradycji Ewa Grochowska czy Agnieszka Obszańska dziennikarka i reportażystka.

 Opis

Projekt Warstwy to działanie skupiające się na temacie domowych archiwów. Jego celem jest edukacja dotycząca tego, jak tworzyć archiwa fotograficzne, tekstowe czy te opierające się na nagraniach audio i video. Poprzez udział w cyklu warsztatów uczestnicy zyskają wiedzę umożliwiającą im budowanie oraz pielęgnowanie zbiorów dotyczących życia bliskich im osób czy historii społeczności lokalnych, których są częścią. Szczególną uwagę zwrócimy na badanie dziedzictwa regionalnego i rodzinnego, które budują wspólnotę, poczucie więzi oraz przynależności. Celem działań jest podtrzymywanie tradycji, a także budowanie postaw patriotyzmu lokalnego wśród członków tzw. małych ojczyzn. Projekt składa się z cyklu warsztatów polegających na różnych aktywnościach i formach zbierania oraz archiwizowania materiałów – fotografii, nagrań rozmów czy zapisków/pamiętników. Zwrócimy także uwagę na pamięć związaną z konkretnymi przedmiotami stanowiącymi pamiątki i pozostałości po przodkach.

Już we wrześniu zapraszamy do udziału w warsztatach.

 Rodzinne archiwum fotografii 

Podczas warsztatu uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób zbierać, zabezpieczać, opisywać pojedyncze zdjęcia i całe albumy. Zastanowią się, do kogo kierować pytania, w jakiej formie i w jakim celu. Nauczą się porządkować i zabezpieczać materiały, by się nie niszczały. Warsztat poprowadzi Anna Sidorska – specjalistka z Muzeum Fotografii w Krakowie.

Kiedy: 23 września (sobota) godz. 11.00–14.00,
Gdzie: Grodzka 5a, sala medialabowa – I piętro
Dla kogo: dla młodzieży 16+ i dorosłych
Zapisy: przez formularz online, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.


 Przedmiot – pamięć

Spotkanie warsztatowe będzie dotyczyć pamiątek i ich znaczenia w naszym życiu. Zastanowimy się, dlaczego tak wielu ludzi pozbywa się pamiątek po przodkach, podczas gdy inni latami ich poszukują i na tej podstawie odtwarzają historię rodziny i społeczności. Dowiemy się, jak można badać emocjonalną i społeczną wartość przedmiotów pozostawionych po zmarłych, co niosą za sobą rzeczy pozostawione, wyrzucone, przekazane do muzeum, przypadkiem odnalezione. Przymierzymy się do opowiedzenia historii ukrytych w przedmiotach, przyniesionych przez uczestników/uczestniczki zajęć.

Spotkanie poprowadzi Ewa Grochowska.

Kiedy: 30 września (sobota), godz. 11.00–14.00
Gdzie: Grodzka 5a, sala medialabowa – I piętro
Dla kogo: dla młodzieży 16+ i dorosłych
Zapisy: Udział bezpłatny, zapisy przez formularz online, liczba miejsc ograniczona.

REGULAMIN WARSZTATÓW

 Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

 

Materiały zrealizowane w ramach projektu są udostępnione na zasadach licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska (BY-SA)

https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/legalcode