Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński w Lublinie rozpocznie się już w tym tygodniu. Od piątku do niedzieli (18–20 sierpnia) Stare Miasto będzie stolicą kultury tradycyjnej i sztuki ludowej. Z myślą o uczestnikach organizatorzy przygotowali kilka ciekawostek, które z pewnością zainteresują każdego miłośnika Festiwalu! Re:tradycja – Jarmark Jagielloński jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.
Czy wiesz, że…?
Festiwal zmienił swoją nazwę
Nazwa wydarzenia zmieniła się rok temu. Kiedyś był to Jarmark Jagielloński, a obecnie Festiwal nosi nazwę Re:tradycja – Jarmark Jagielloński. Organizatorzy chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na fakt, że głównym tematem Festiwalu jest tradycja, której do tej pory w pierwotnej nazwie nie było. Dziś Jarmarkiem Jagiellońskim nazywane są targi tradycyjnego rzemiosła i sztuki ludowej. Cały Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński to także koncerty, wystawy, spektakle i warsztaty. Nazwa Re:tradycja jest odpowiedzią współczesnego odbiorcy, obserwatora, ale także artysty i twórcy kultury na dziedzictwo, którym dysponujemy i z którego bogactwa czerpiemy.
Uczestnicząc w Festiwalu, masz szanse spotkać się z prawdziwymi mistrzami
Twórcy, których spotykamy na stoiskach, to często osoby o ogromnej wiedzy teoretycznej i praktycznej – reprezentanci kolejnych pokoleń rzemieślniczych rodzin, tradycyjni artyści prezentujący swoje prace na wystawach na całym świecie, wykładowcy akademiccy i nauczyciele w szkołach rzemieślniczych, rekonstruktorzy zapomnianych lokalnych tradycji, inicjatorzy wydarzeń, festiwali, powstawania muzeów i publikacji poświęconych kulturze tradycyjnej. W tym roku swoje wyroby zaprezentuje około 140 wystawców, spośród których ponad 30 kontynuuje tradycje wpisane na Krajowe Listy Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego (Polski, Ukrainy, Słowacji, Węgier i Litwy). Stoiska naszych rzemieślników będą posiadały tabliczki z logo Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński, numerem, nazwiskiem twórcy i prezentowaną przez niego dziedziną. Obok tego opisu pojawi się także kod QR, który po zeskanowaniu da nam więcej informacji o twórcy, o jego historii, kontynuowanej przez niego tradycji, a także (jeśli dany rzemieślnik wyraził na to zgodę) znajdziemy dane kontaktowe – adres strony internetowej, mail czy telefon. Dzięki temu także po zakończeniu Festiwalu uczestnicy będą mieli szansę na podtrzymanie kontaktu z twórcami. Ta festiwalowa tabliczka będzie gwarantem, że dani twórcy i ich wyroby to kontynuatorzy wartościowych i unikatowych tradycji regionalnych.
Wystawcy nie płacą za stoiska
W odróżnieniu od wielu innych wydarzeń, które zwykle wymagają opłat od uczestników, Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński działa inaczej. Tutaj to organizatorzy sami zapraszają wystawców do wzięcia udziału w Festiwalu, a od gości, którymi są wyjątkowi artyści i rzemieślnicy, nie są pobierane opłaty. Jest to praktyka niezwykle cenna dla lokalnych rzemieślników i tradycyjnych artystów, ponieważ umożliwia im prezentację swoich unikalnych produktów szerokiej publiczności, nie obciążając jednocześnie finansowo. To także szansa dla publiczności na poznanie wyjątkowych twórców – również tych, których często nie stać na wykupienie stoiska na innych tego typu wydarzeniach. Dzięki temu Festiwal nie tylko promuje różnorodność kulturową i artystyczną, lecz również tworzy atmosferę współpracy i wsparcia dla twórców oraz sprzyja ich rozwojowi.
Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego wydała płytę
Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego jest projektem, który od 2014 roku eksploruje temat tradycyjnej muzyki Lubelszczyzny. Łączy też wykonujących ją muzyków ze słuchaczami i tancerzami, którzy bawią się w jej rytmie podczas potańcówek. Także w tym roku, (19 sierpnia, godz. 22.30) na Błoniach pod Zamkiem będzie można potańczyć do tradycyjnych melodii z Lubelszczyzny granych przez Orkiestrę Jarmarku Jagiellońskiego. Nie każdy jednak wie, że grupa wydała w zeszłym roku płytę „Sesja otwarta”. Jest ona efektem kilku lat pracy Orkiestry i zawiera 11 utworów. Można ją kupić na stronie sklep.warsztatykultury.pl
Więcej ciekawostek z pewnością będzie można usłyszeć, uczestnicząc w Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński. Przypominamy, że trakcie wydarzenia zostanie zaprezentowana produkcja Warsztatów Kultury, czyli koncert re:tradycja, podczas którego usłyszymy wyjątkowe aranżacje muzyczne Atanasa Valkova i Jagody Valkov powstałe na bazie muzyki tradycyjnej Polesia polskiego wykonywanej przez Poleski Skład Smyczkowy oraz zespół Polesie_PL. Podczas Festiwalu wystąpi też estońska grupa Puuluup, sanockie trio Wernyhora, kapela Odpoczno oraz rumuński zespół Balkan Taksim. W programie wydarzenia nie zabraknie także potańcówek. Do tańca zagrają: Hajda Banda / Гайда Банда, Janusz Prusinowski Trio + Goście, Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Cmolaskie Chłopoki oraz Kapela Batareja. Na uczestników Festiwalu czekają intersujące wystawy, spotkania i kino. Ponadto wszyscy miłośnicy sztuki ludowej i rzemiosła będą mieli okazję spotkać się z twórcami i nabyć ich wyroby w ramach Jarmarku Jagiellońskiego. Program wydarzenia można śledzić na stronie retradycja.eu.
Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński
18–20 sierpnia 2023
Lublin – Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem
Wstęp wolny
Więcej informacji na stronie retradycja.eu
Organizatorzy: Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin, Lublin Miasto Inspiracji
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk, Narodowy Instytut Dziedzictwa
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Tegoroczna edycja Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.
Sponsorzy: Tavex, Herbapol
Partnerzy: Jula, Muzeum Narodowe w Lublinie, Ivan Honchar Museum, ÚĽUV, Dominikanie Lublin, Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Fundacja Kultura Enter
Patroni medialni: Polskie Radio Dzieciom, Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Radio Lublin, Presto, CzasDzieci.pl, muzykatradycyjna.pl, KulturaLudowa.pl, Kultura Enter, Onet