W nocy z 3 na 4 czerwca 2023 r. odbędzie się 17. lubelska Noc Kultury! Zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców Lublina (każdego z osobna a w szczególności młodzież – to przecież Wasz rok!), przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe oraz instytucje do przygotowania specjalnych i premierowych działań kulturalnych na to niezwykłe święto Lublina. Hasło tegorocznej edycji Nocy Kultury brzmi „Połącz kropki!” Otwarty nabór projektów trwa do 17 lutego 2023r. 17.edycja festiwalu odbędzie się w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży.
O naborze
– Każdy z nas zapewne pamięta, jaką satysfakcję daje obraz wyłaniający się z gąszcza ponumerowanych kropek. To co pozornie było chaosem, okazuje się być piękna treścią, pełną detali i ornamentów. Noc Kultury to co roku dziesiątki lub setki punktów programu i ludzi, które łączymy, każdy na swój sposób, tworząc własne ścieżki, a potem wspomnienia. Widząc Lublin na co dzień miasto może czasem powszednieć, lecz łatwo nas od nowa urzeknie i zaskoczy, gdy tego jedynego dnia w roku zobaczymy je przez pryzmat możliwości, wyobraźni i pomysłowości. – opowiada o tegorocznej edycji Nocy Kultury Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektor wydarzenia.
To jedyna szansa w roku, żeby wziąć czynny udział w kreowaniu programu Nocy Kultury. Na zgłoszenia czekamy do 17 lutego 2023 r. włącznie. Pomysły można przesyłać za pośrednictwem formularzy online dostępnych na stronie nockultury.pl.
– Otwarty nabór to niepowtarzalna szansa szczególnie dla młodych artystów (także tych niepełnoletnich), którzy chcieliby zdobyć doświadczenie oraz zaprezentować się szerszej publiczności. Zachęcamy do śmiałego kreowania i dzielenia się swoimi pomysłami. Nie przejmuj się, jeśli to Twój debiut. Zespół Nocy Kultury pomoże Ci w planowaniu i realizacji. Zgłoszone projekty zostaną zweryfikowane pod kątem możliwości ich realizacji i bezpieczeństwa uczestników festiwalu. Każdy z zainteresowanych będzie poinformowany drogą mailową lub telefoniczną o decyzji organizatora po 28 lutym 2023 r. – mówi Joanna Wawiórka- Kamieniecka.
Otwarty nabór został podzielony na trzy kategorie: Zaproś Noc Kultury do siebie, Szuka wizualna w przestrzeni publicznej miasta oraz Pokazy w przestrzeni publicznej.
Zaproś Noc Kultury do siebie
Noc Kultury to wspaniała okazja by zaprosić publiczność do swojej siedziby i pokazać ją w niecodziennym wydaniu. Zachęcamy do przygotowania specjalnego programu lub aranżacji przestrzeni we własnej siedzibie. Wydarzenia, pokazy, wystawy, instalacje… Zachęcamy do planowania niestandardowych, premierowych działań, przygotowanych specjalnie na tę jedną Noc.
Sztuki wizualne w przestrzeni publicznej miasta
W drugiej kategorii mieści się projektowanie i wykonanie aranżacji wybranego miejsca w przestrzeni publicznej. Szeroko pojęte sztuki wizualne – instalacje, wystawy, obiekty zaaranżowane w przestrzeni publicznej. Osoba zgłaszająca swój pomysł może wskazać obszar lub konkretne miejsce, w którym chce działać – ulice, podwórko czy bramę, ale nie jest to warunek konieczny. Jeżeli pojawi się problem z wybraniem lokalizacji, organizatorzy chętnie pomogą w wybraniu tej najlepszej.
Pokazy w przestrzeni publicznej
Trzecia kategoria to propozycja dla wszystkich, którzy chcą zorganizować premierowy pokaz performatywny w przestrzeni publicznej. Mamy na myśli wszelkie wydarzenia artystyczne z elementami teatru, tańca, performance, happening, pokazy i akcje interaktywne z udziałem publiczności.
Warto zapoznać się też z kryteriami, według których zostaną ocenione wszystkie zgłoszenia. Zależy nam aby nadesłane projekty odnosiły się do motywów roślinnych i natury, która wnika w tkankę miejską. Ważna jest również kreatywność –namawiamy do działań w niecodziennych obszarach, wyobrażania sobie siebie i miasta na nowo, zachęcają do planowania niestandardowych działań, zbaczania z utartych szlaków, szczególnie uwzględniając nieoczywiste rozwiązania, współpracę i konteksty. Istotne jest by projekty były stworzone z myślą o prezentacji podczas Nocy Kultury, dedykowane właśnie temu wydarzeniu. Warto pomyśleć o wykorzystywaniu przestrzeni publicznej i zaangażować odbiorców w swoje kulturalne działania.
Informacje praktyczne
Kiedy: 19.01 – 17.02.2023
Kto: w otwartym naborze może wziąć udział każdy! Zapraszamy wszystkich zainteresowanych – niezrzeszonych mieszkańców Lublina (każdego z osobna, również tych niepełnoletnich), przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe oraz instytucje do przygotowania czegoś specjalnego i premierowego właśnie na to niezwykłe święto.
Jak: aby wziąć udział w otwartym naborze, wystarczy wypełnić formularz i wysłać swoje zgłoszenie. Formularze dostępne są na stronie Nocy Kultury
O Nocy Kultury
Noc Kultury to kilkaset bezpłatnych wydarzeń artystycznych w przestrzeni publicznej Lublina. To tysiące uśmiechniętych ludzi spacerujących ulicami miasta w poszukiwaniu niezapomnianych wrażeń. To jedyna taka noc w roku, kiedy niemożliwe staje się możliwe! Koncerty, instalacje świetlne, spektakle, pokazy, warsztaty i wiele, wiele innych, wymykających się definicjom. Uczestnicy mogą przeżyć kumulację doświadczeń i przygód spakowanych w pakiet siedmiu godzin. Tylko od nich zależy, czy to będzie noc szalonych koncertów i spektakli, czy kameralnych spotkań literackich. Noc Kultury poprzez instalacje w przestrzeni publicznej zmienia całe ulice nie do poznania: to czas, kiedy można wąchać bramy, głaskać kudłate ściany, zaglądać przez dziurkę od klucza do fantastycznych światów. Przed wyjściem koniecznie trzeba naładować baterie w aparacie.
Noc Kultury
3/4 czerwca 2023
Lublin – Stare Miasto i Śródmieście
nockultury.pl
Wstęp wolny.
Organizatorzy wydarzenia:
Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin oraz Miasto Lublin.
Wydarzenie w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.
O Europejskiej Stolicy Młodzieży
Lublin, jako pierwsze miasto w Polsce, został Europejską Stolicą Młodzieży. Międzynarodowe jury uznało, że to właśnie Lublin będzie miał okazję zaprezentować Europie wartości ważne dla młodych, pokazać ich aktywności i skierować uwagę w swoich działaniach na młodzież. Tytuł ESM przyznawany jest przez Europejskie Forum Młodzieży na okres jednego roku. Jego celem jest wzmocnienie pozycji młodych ludzi, zwiększenie ich uczestnictwa w podejmowaniu decyzji w mieście oraz budowanie ich tożsamości europejskiej, ale też wspieranie zaangażowania mieszkańców miasta energią i aktywnością młodych osób. To również promocja młodej, szeroko pojętej kultury i aktywności młodzieży na wielu płaszczyznach.