Przy rzece stoi mężczyzna. Napis: Festiwal Sztuki Nad Rzeką. Nowy Festiwal Sztuki w Lublinie.
Logotyp

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024 r.) to najnowsze wydarzenie w naszym portfolio, obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński. Tym razem zapraszamy  nie na Stare Miasto, a nieco dalej, na brzeg przepływającej przez centrum Lublina Bystrzycy. Przez całe lato spacer tym zielonym zakamarkiem miasta uatrakcyjnią  instalacje artystyczne wykonane przez artystów i artystki!

Opis

W trakcie Festiwalu, niczym w letniej galerii sztuki, na świeżym powietrzu wśród zieleni, zaprezentowane zostaną instalacje artystyczne z obszaru sztuki współczesnej. Do ich realizacji zostali zaproszeni artyści i artystki posługujący się różnorodnymi mediami i technikami artystycznymi. Ich prace, zrealizowane specjalnie na tę okazję, wchodzić będą w dialog z otaczającą przestrzenią czy stanowić komentarz do aktualnych wydarzeń społecznych.

W Festiwalu wezmą udział artystki i artyści z Polski. Będą realizować obiekty, instalacje i inne prace site-specific zaprojektowane specjalnie na potrzeby Festiwalu, działając samodzielnie lub w kolektywach artystycznych. Ich nazwiska będziemy ujawniać systematycznie na naszych stronach, zapraszając Was do oglądania dzieł. Festiwal odbędzie się na trasie wzdłuż rzeki Bystrzycy pomiędzy dwoma zabytkowymi mostami inż. M. Lutosławskiego w Lublinie. To idealne wydarzenie dla osób, które poszukują inspiracji i chcą doświadczyć kontaktu z kulturą i naturą na własnych zasadach, przy szumie Bystrzycy, w spokojny i niezobowiązujący sposób.

Festiwal Sztuki Nad Rzeką będzie prezentacją nowych trendów w sztuce w przestrzeni miejskiej, budowaniem poczucia wspólnoty kulturowej i zadawaniem pytań o naszą rolę w zmieniającym się świecie. Ma łączyć wysoką jakość artystyczną z eksperymentami w sztuce, troską o środowisko oraz pozwalać na bezpośredni kontakt z naturą.

Pomysł na realizację Festiwalu narodził się z doświadczenia dwóch naszych pokrewnych projektów: ogromnego w swojej skali przedsięwzięcia, jakim jest lubelska Noc Kultury oraz niszowego projektu skoncentrowanego na sztuce współczesnej pod nazwą Biopolis – Natura Miasta. Postanowiliśmy przekuć nasze wieloletnie doświadczenie w organizacji dużych wydarzeń kulturalnych oraz umiejętności kuratorskie w zakresie prezentacji sztuki współczesnej w nowy projekt.

Uroczyste otwarcie Festiwalu z oprowadzaniem odbędzie się 1 czerwca 2024 r. o godzinie 19.00 na Moście im. Mariana Lutosławskiego (Most Kultury) w Lublinie. Instalacje będą dostępne do oglądania aż do października 2024 r. Można wybrać się samodzielnie lub wziąć udział w oprowadzaniu, na które będziemy Was regularnie zapraszać.

Mapa instalacji, lista artystów, opisy prac oraz terminy oprowadzań wkrótce będą dostępne na  stronie warsztatykultury.pl

Informacje praktyczne

Otwarcie Festiwalu Sztuki Nad Rzeką z oprowadzaniem
Kiedy: 1 czerwca 2024, godz. 19.00
Gdzie: start przy Moście Mariana Lutosławskiego (tzw. Most Kultury) w Lublinie

Festiwal Sztuki nad Rzeką
Kiedy: czerwiec – październik 2024 r.
Gdzie: Lublin – nad Bystrzycą pomiędzy mostami Mariana Lutosławskiego
Wstęp wolny, wystawa plenerowa. 

Dostępność

Oprowadzanie podczas otwarcia będzie tłumaczone na Polski Język Migowy
Czas trwania spaceru wynosi od 1 do 1,5 godziny.
Opisy instalacji dostępne w formie nagrań audio.
Opisy i informacje dostępne w języku angielskim i ukraińskim.
Wyciszający szum Bystrzycy.
Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania dotyczące dostępności, prosimy o kontakt.

Poczytaj o dostępności i skontaktuj się z nami: https://warsztatykultury.pl/pl/dostepnosc/
Indywidualne potrzeby związane z udziałem w wydarzeniach organizowanych przez Warsztaty Kultury: wypełnij formularz

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Projekt wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.