Grafika z identyfikacją Strefy Innych Brzmień. Ciemne tło, na nim elementy w kształcie elipsy, okrągłe, różowe sfery i zdjęcie zespołu Pokusa
Grafika z identyfikacją Strefy Innych Brzmień. Ciemne tło, na nim elementy w kształcie elipsy, okrągłe, różowe sfery i zdjęcie zespołu Świetliki

Strefa Innych Brzmień to całoroczny cykl koncertowy, nieodłącznie związany z Festiwalem Wschód Kultury – Inne Brzmienia, prezentujący nietuzinkowych wykonawców, najciekawsze labele niezależne, wreszcie różne gatunki muzyczne i ich niezwykłe, często frapujące połączenia. Nie inaczej będzie 26 i 27 czerwca, kiedy za sprawą zaproszonych gości – zespołów Pokusa i Świetliki – będziemy zagłębiać się w meandry muzyki improwizowanej oraz poetyckiego psychorocka. Tym razem koncerty trafią wprost do Waszych domów za pomocą łączy internetowych, ale obiecujemy, że nie będzie to prosta forma, do jakiej pandemia zdążyła Was już przyzwyczaić.

W normalnej, nie pandemicznej rzeczywistości, w dniach 25-28 czerwca spotkalibyśmy się na koncertach na Błoniach pod Zamkiem podczas festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Z racji rewolucji jaką na całym świecie wywołał COVID-19, festiwal został przełożony na 3-6 września i wierzymy mocno, że wtedy będziemy już mogli spotkać się z Wami na żywo. Tymczasem, aby nie zostawiać Was na całe lato bez muzyki i festiwalu, uruchamiamy Strefę Innych Brzmień w wersji online i będziemy Was zapraszać na specjalne produkcje koncertowe realizowane w formie streamingów prosto z naszej ulubionej sali widowiskowej Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej 5a. Już teraz obiecujemy Wam prawdziwy efekt WOW i gwarantujemy, że nie poznacie tego miejsca.

Zespół, który otworzy w piątek 26 czerwca nasz nowy projekt koncertowy to świeża krew na polskiej scenie muzyki improwizowanej. Trio Pokusa, w składzie: Natan Kryszk (saksofon barytonowy), Tymek Bryndal (bas) i Teo Olter (perkusja), istnieje od 2012 roku i od tego czasu doskonale sobie radzi na polskiej – i nie tylko – scenie jazzowej. W tym czasie zespół zagrał wiele koncertów, wystąpił na prestiżowych festiwalach, wydał 2 autorskie albumy i zainicjował liczne kooperacje z muzykami polskiej sceny improwizowanej i jazzowej. W 2020 roku w Internecie miał premierę materiał z sesji nagraniowej „LIVE SESH”, dostępny na Bandcampie,a także kaseta wydana przez Dreamland Syndicate – pierwsza odsłona cyklu „Live at Pogłos”.

Inspiracje zespołu obejmują muzykę jazzową, tradycyjną, improwizowaną, elektroniczną, eksperymentalną i hip-hopowo-popularną. Choć może się to wydawać niemożliwe, wszystkie te fascynacje nie dość, że słychać w twórczości Pokusy, to jeszcze tworzą one jej niepodrabialny styl, oparty o muzyczną zadziorność, odwagę, nieskrępowaną ekspresję i unikalne brzmienie, ujawniające związki artystów raczej ze środowiskiem alternatywny, niż stricte jazzowym.

W sobotę 27 czerwca spotkamy się natomiast ze składem absolutnie kultowym. Świetliki to zdecydowanie więcej niż tylko zespół, to zjawisko bez precedensu na polskiej scenie muzycznej, zgrabnie łączące poetycką twórczość Marcina Świetlickiego i brzmienia alternatywne, post-rockowe, w efekcie tworząc hybrydę nazywaną psychorockiem o profilu słowno-muzycznym.

Zespół wydał do tej pory siedem płyt długogrających, z których ostatnia „Wake Me Up Before You F*** Me” (polska wersja tytułu brzmi: „Zbudź mię zanim pocałujesz”) ukazała się w kwietniu tego roku i z racji pandemii COVID-19 nie doczekała się dotąd promującej ją trasy koncertowej. Choć album ukazał się w czasie społecznej izolacji, sprzyjającej rozważaniom o losie świata, perspektywie jakiegoś końca i widmie nieuchronności, to, jak można przeczytać na stronie wydawcy, nie jest to album stricte pandemiczny. –„Teksty są smutne i groza istnienia z nich się wyłania. Muzyka jest melancholijna dość. Jednakowoż to nie z powodu epidemii, tylko z powodów głębszych. Ale element nadziei gdzieś tam na dnie pulsuje i ze smutkiem się ładnie przeplata.”

Zespół Świetliki wystąpi w składzie: Grzegorz Dyduch, Zuzanna Iwańska, Marek Piotrowicz, Tomasz Radziszewski, Marcin Świetlicki, Michał Wandzilak.

Kiedy: 26 i 27 czerwca 2020

26.06, piątek, godz. 19.00 – Strefa Innych Brzmień: Pokusa

27.06, sobota, godz. 19.00 – Strefa Innych Brzmień: Świetliki

Gdzie: transmisja online na www.innebrzmienia.eu z sali widowiskowej Warsztatów Kultury w Lublinie

Zapraszamy także do wspólnego oglądania koncertów w staromiejskich kawiarniach i restauracjach. Transmisje dostępne będą w Cafe Próba przy ul. Grodzkiej 5a, w Trybunalska City Pub przy ul. Rynek 4 oraz Hades Szeroka przy ul. Grodzkiej 21.

Strefie Innych Brzmień online towarzyszyć będzie kolejna zupełnie nowa inicjatywa – cykl wideocastów przybliżających różne gatunki i style muzyczne związane z polską sceną alternatywną. Będą one korespondowały z cyklem koncertowym, tworząc barwną opowieść o polskiej muzyce, prezentowanych gatunkach i zjawiskach, układając się w swego rodzaju wideosłownik polskiej muzyki. Przewodnikami po meandrach dźwiękowych i kontekstach stylistycznych będą eksperci z branży muzycznej, dziennikarze oraz producenci wydarzeń.