Re:tradycja – Jarmark Jagielloński (23–25 sierpnia, Lublin) startuje już w piątek! Przed nami 3 dni niezwykłych koncertów, inspirujących warsztatów, rzemiosła tradycyjnego i wystaw pobudzających wyobraźnię. Poniżej kilka praktycznych informacji, które mogą przydać się podczas wydarzenia.
O czym należy pamiętać, wybierając się na Festiwal?
Gdzie i kiedy odbywa się wydarzenie?
Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński
Kiedy: 23–25 sierpnia 2024
Gdzie: Stare Miasto i Błonia pod Zamkiem w Lublinie
Czy udział w wydarzeniu jest bezpłatny?
Wszystkie wydarzenia Festiwalu są bezpłatne. Większość z nich odbywa się także na zasadach wstępu wolnego. Zapraszamu zatem każdego, kto chce wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu.
Punkty informacyjne Festiwalu
Po wszelkie informacje dotyczące Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński oraz mapki wystawców w wersji drukowanej zapraszamy do Punktów Informacyjnych mieszczących się na placu Łokietka przy Ratuszu oraz na Błoniach pod Zamkiem.
plac Łokietka
23–25 sierpnia, godz. 10.00–20.00
Błonia pod Zamkiem
23 sierpnia, godz. 13.00–21.00
24–25 sierpnia, godz. 10.00–21.00
Program Festiwalu
Program Festiwalu można nabyć w wersji papierowej w Punktach Informacyjnych lub pobrać go ze strony w wersji polskiej lub angielskiej.
Wydarzenia z wcześniejszą rezerwacją
Wszystkich, którzy zapisali się na warsztaty, zapraszamy na miejsce kilka minut wcześniej. To bardzo ważne, ponieważ jeśli nie przyjdziecie na czas, Wasze miejsce może zająć ktoś chętny z kolejki. Przed wejściem wystarczy podać swoje nazwisko prowadzącemu lub prowadzącej.
Jak rozpoznać prawdziwych wystawców Festiwalu?
Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński to spotkanie z muzyką, ale także tradycyjnym rzemiosłem i sztuką ludową. Chcecie mieć pewność, że traficie na stoiska twórczyń i twórców, których zaprosiliśmy do udziału w wydarzeniu? Każde ze stoisk będzie oznaczone specjalną tabliczką z logo Festiwalu, numerem, nazwiskiem twórcy i nazwą prezentowanej przez niego dziedziny. Obok pojawi się także kod QR, który po zeskanowaniu telefonem komórkowym przeniesie nas na profil danej osoby. Przeczytacie tam o historii twórców, dowiecie się więcej o kontynuowanych przez nich tradycjach, a także (jeśli dostaliśmy na to zgodę) znajdziecie dane kontaktowe – adres strony internetowej, mail czy telefon. Na pewno zauważycie także na niektórych stoiskach, oprócz wcześniej wspomnianych tabliczek z logo festiwalu, dodatkowe oznaczenie. Jest to tabliczka informująca o tym, że dana tradycja została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego (Polski, Ukrainy, Litwy, Słowacji czy Węgier).
Zmiany w programie i przypominajki
Warto śledzić profil Festiwalu na Facebooku oraz Instagramie, gdzie na bieżąco będziemy informować o ewentualnych zmianach w programie i najciekawszych wydarzeniach. Jeśli będziecie publikować jakieś zdjęcia czy story z wydarzenia, pamiętajcie, że oficjalny hashtag to #retradycja.
Informacje dla rodziców
Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński to wydarzenie dla każdego i większość wydarzeń nie ma ograniczeń wiekowych. Serdecznie zapraszamy dzieci na Błonia pod Zamkiem na Podwórko Re:tradycji. To miejsce pełne drewnianych zabawek XXL oraz gier podwórkowych. W tej przestrzeni znajdziecie też specjalny namiot z przewijakiem i miejscem do karmienia, a w Punkcie Informacyjnym na Błoniach dostaniecie specjalną opaskę na rękę dziecka. Można na niej wpisać nr telefonu rodziców na wypadek, gdyby maluch się zgubił. Pozwoli to na jak najszybszy kontakt z Wami!
DOSTĘPNOŚĆ
Informacje dla osób Głuchych
Godziny dyżurów tłumaczy PJM podczas Jarmarku Jagiellońskiego
Kiedy:
23 sierpnia (piątek), godz. 16.00–18.00
24 sierpnia (sobota), godz. 11.00–14.00
25 sierpnia (niedziela) 11.00–14.00
Gdzie: Punkt Informacyjny na placu Łokietka
Wstęp wolny.
Wydarzenia polecane osobom Głuchym
Spektakl „Matecznik” | Teatr Łątek | Tłumaczenie na PJM
Kiedy: 24 sierpnia, godz. 18.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Wstęp wolny.
Spektakl „Pieśń rzeki” | Teatr Łątek | Tłumaczenie na PJM
Kiedy: 25 sierpnia, godz. 16.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Wstęp wolny.
Kino | Franciszek Lepich, fotograf z Oleszki | Projekcja filmu i spotkanie z kuratorką projektu, Magdaleną Górniak-Bardzik | Tłumaczenie na PJM
Kiedy: 23 sierpnia 2024, godz. 18.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Wstęp wolny.
Wystawa „Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć” Fotografie Franciszka Lepicha z Oleszki
Kiedy: 5–30 sierpnia 2024
Gdzie: Zaułek Hartwigów, ul. Kowalska 3
Wystawa plenerowa, wstęp wolny.
Wystawa Między światami – rzeźbiarskie narracje Bogumiły Leśniak
Kiedy: 23–25 sierpnia 2024, godz. 09.00–18.00
Gdzie: Galeria Sztuki Ludowej, ul. Grodzka 14
Wstęp wolny.
Pająk – instalacja artystyczna Eweliny Kruszyńskiej
Kiedy: 23–25 sierpnia 2024
Gdzie: Brama Krakowska
Wstęp wolny, wystawa plenerowa.
Przy każdym wydarzeniu w programie znajdziecie informacje o zapewnianej przez nas dostępności. Indywidualne potrzeby zgłaszać można przez formularz online. Postaramy się, aby nasz Festiwal miał jak najmniej barier.
Utrudnienia drogowe
Przypominamy, że ulica Królewska, która bezpośrednio styka się ze Starym Miastem, pozostaje zamknięta dla ruchu przez wszystkie wakacyjne weekendy, również podczas Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński. Taka organizacja ruchu obowiązuje od piątku od godziny 18.00 do niedzieli do końca dnia. Podczas Festiwalu nie zaparkujecie na placu Zamkowym, a także zamknięta dla ruchu będzie ulica Archidiakońska.
Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński
23–25 sierpnia 2024
Lublin – Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem
Wstęp wolny
Organizatorzy: Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin, Lublin Miasto Inspiracji
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk, Narodowy Instytut Dziedzictwa
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Sponsor: Herbapol – Lublin S.A.
Partnerzy: Muzeum Narodowe w Lublinie, Ivan Honchar Museum, Muzeum Wsi Opolskiej, Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, Dominikanie Lublin, Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Fundacja Kultura Enter, Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie
Patroni medialni: Polskie Radio Program II, Polskie Radio Dzieciom, Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Gazeta Wyborcza, KulturaLudowa.pl, MuzykaTradycyjna.pl, Czas Dzieci, Kultura Enter, ONET